مدت زمان مطالعه
۵ دقیقه

پروتز ثابت دندان

به همان روکش دندان که در بین عموم رایج می باشد، پروتز ثابت دندان می گویند.  امکان دارد که فردی دندان هایش را بر اثر پوسیدگی دندان و یا بر اثر افزایش سن و یا  به دلیل بیماری نظیر سرطان و یا بر اثر واردن شدن ضربه و تصادف، از دست بدهد. پروتز ثابت دندان جهت جایگزین شدن دندان های از دست رفته به کار می روند. جهت دندان ها از دست رفته از سه نوع پروتز استفاده می کنند. انواع پروتز ها شامل پروتز های متحرک و پروتز های ثابت و ایمپلنت دندان می باشد. که در این مقاله توضیحاتی در رابطه با پروتز ثابت دندان ارائه داده ایم.

پروتز ثابت دندان

انواع پروتز ثابت دندان

به هر عضو مصنوعی بدن که ساخته می شود پروتز گفته می شود ، در اصطلاح دندانپزشکی  نیز به دندان های مصنوعی که ساخته می شوند پروتز می گویند. پروتز ثابت دندان، پروتزی می باشد که به دندان ها می چسبد و ثابت می شود که شامل بریج و روکش و ونیر دندان می باشد. در ادامه می پردازیم به انواع پروتز های ثابت دندان

روکش دندان

روکش دندان پروتز های ثابت دندانی می باشند و از جنس فلز و سرامیک و یا ترکیبی از هر دو می باشد.  روکش دندان بر روی دندان های تخریب شده و عصب کشی شده قرار می گیرد تا از شکستگی و ترک خوردن دندان ها حفاظت نماید و باعث زیبایی دندان ها می شود. استحکام دندان ها با استفاده از روکش دندان، بسیار بالاتر می رود . گاهی اوقات نیز ممکن است از روکش ها جهت اتصال بریج دندان و پو شاندن ایمپلنت دندان استفاده شود.

ونیرها

ونیرها باعث اصلاح طرح لبخند می شود و کمک می کند تا فرد لبخندی زیبا داشته باشد. ونیر ها نازک می باشند و رنگ مواد آن برای هر فردی نسبت به دندان هایش ساخته می شود.  ونیر ها باعث پوشش دهی سطح جلوی دندان ها می شوند. به دلیل تطابق پوسته ونیر بر روی دندان، مینای دندان کمی برداشته می شود و ونیر ها دیگر قابل برگشت نیستند. ونیر ها از روی مدلی که دندانپزشک متناسب با هر فردی تهیه می نماید، در لابراتور توسط دندان ساز ساخته می شود. بعد از ونیر دندان یک سری مراقبت ها باید انجام شود تا ونیر ها بدرنگ نشوند و دچار شکستگی و ترگ نشوند

بریج دندان

از دیگر انواع پروتز ثابت دندان بریج ها می باشد که برای افرادی که دندان خود را از دست داده اند و در هنگام جویدن و صحبت کردن دچار مشکل شده اند بسیار کاربرد دارد. با استفاده از بریج دندان تمامی این مشکلات برطرف می شوند و ظاهر دندان ها زیبا می شوند.

زمانی که فردی دندان خود را می کشد و یا بر اثر حادثه ای دندان خود را از دست می دهد، فضای خالی بین دندان ها ایجاد می شود که با استفاده از بریج دندان می توان این مشکل را برطرف نمود. در حقیقت دندان های کناری دندان از دست رفته توسط دندانپزشک زیبایی تراشیده می شوند و پروتز ساخته شده روی دندان های کناری و فضای خالی قرار می گیرد. به همین دلیل می گوییم بریج دندان که پلی بین دو دندان ایجاد می نماید.

روش پروتز ثابت دندان :

روش پروتز ثابت دندان چگونه است در این مقاله به بیان این نکته می پردازیم ،یکی از مهم ترین نکاتی که هر شخصی امروزه به آن توجه ویژه ای دارد زیبایی دندان می باشد ، روش های گوناگونی برای زیبایی دندان وجود دارد ، یکی از این روش ها بهره گرفتن از پروتز ثابت دندان است .

پروتز دندان شامل دو نوع می باشد :

  • پروتز ثابت
  • پروتز متحرک

برای آشنایی شما عزیزان با پروتز ثابت دندان در این مقاله فقط به نوع پروتز ثابت دندان می پردازیم .

انواع پروتز ثابت دندان :

نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که پروتز ثابت دندان دائمی می باشد و می تواند چند یا یک واحدی باشد ، این نوع پروتز دارای دو نوع بریج و روکش می باشد ، بریج را دندانپزشک زیبایی بر روی پایه کناری دندان قرار داده و روکش را در بخش تراش خورده دندان جایگزاری می نماید .

معمولا در زمانی که نتوان دندان را پر نمود و پوسیدگی دندان شدید باشد از روکش استفاده می شود ، اگر چند دندان از بین رفته باشد دندان پزشک زیبایی از بریج استفاده می نماید .

روش پروتز ثابت دندان

دندان های که به روکش نیاز دارند شامل :

  • دندان های که نیازمند پر کردن وسیع می باشند
  • دندان های که عصب کشی شده اند
  • دندان های که ظاهر نامتناسب و زننده دارند
  • دندان های که تاج آنها دچار شکستگی شده است .

چه مراقبت های پس از پروتز ثابت نیاز است ؟

استفاده از نخ دندان :

یکی از اصلی ترین مراقبت های پس از پروتز ثابت استفاده اصولی و درست نخ دندان است ، زیرا اگر از نخ دندان استفاده نشود امکان پوسیدگی روکش ها به دلیل قرار گرفتن ذرات غذا امکان دارد .

عدم فشار به دندان پروتز شده :

نباید به مدت یک روز بر روی دندان پروتز شده فشاری وارد گردد

عدم دستکاری دندان پروتز شده :

نباید دندان پروتز شده را دستکاری نمود .

در کل دکتر هومن عشقی دندان پزشک زیبایی بیان می کند رعایت بهداشت دهان و دندان بسیار مهم می باشد .

شما عزیزان جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص روش پروتز ثابت دندان می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید

دکتر هومن عشقی

دکتر هومن عشقی به عنوان دندانپزشک خانه سینما با گذراندن دوره هایی نظیر ایمپلنت پیشرفته، مهندسی بافت نرم و پیوند بافت نرم، جراحی بافت سخت و پیوند استخوان، ایمپلنت ITI ، فلوشیپ سرامیک های زیبایی ،ایمپلنت های noble biocare و ... به ارائه کلیه خدمات زیبایی دندان میپردازد.

اشتراک گذاشتن مقاله در شبکه های اجتماعی

مطالب مرتبط

پولیش لمینت دندان
جراحی دهان، دندان و لثه

پولیش لمینت دندان

فهرست مطالب۱ پولیش لمینت دندان چیست؟۲ پالیش دندان بعد از لمینت چه اهمیتی دارد؟۳ با استفاده از پولیش چه لکه‌هایی از بین می‌روند؟۴ چرا لمینت

لمینت دندان بدون تراش
جراحی دهان، دندان و لثه

لمینت دندان بدون تراش

همان طور که ذکر شد این روش به عنوان یکی از بهترین روش‌های دندانپزشکی زیبایی به شمار می‌رود. این امر نیز به دلایل مختلفی می‌باشد،

اصلاح فاصله بین دندان ها
جراحی دهان، دندان و لثه

اصلاح فاصله بین دندان ها

فهرست مطالب۱ علت ایجاد فاصله بین دندان ها۲ روش های اصلاح فاصله بین دندان۲.۱ ارتودنسی دندان۲.۲ ایمپلنت دندان۲.۳ کامپوزیت دندان۲.۴ روکش دندان و بریج۲.۵ لمینت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *