دکتر هومن عشقی / کاشت دندان / مراقبت های قبل و بعد از ایمپلنت
5/5 - (2 امتیاز)
مدت زمان مطالعه
۶ دقیقه

مراقبت های قبل و بعد از ایمپلنت

رعایت مراقبت های قبل و بعد از ایمپلنت برای افزایش ماندگاری نتیجه کاشت دندان بسیار مهم است. کاشت ایمپلنت دندان یک روش بسیار کاربردی برای جبران دندان از دست رفته است. ایمپلنت دندان یک جایگزین بسیار عالی برای کمبود ریشه دندان است.  مراقبت های قبل و بعد از ایمپلنت هم باید مانند مراقبت از یک دندان طبیعی انجام شود تا ماندگاری ایمپلنت افزایش یابد.

دکتر هومن عشقی مهم ترین مراقبت های پس از ایمپلنت را بیان می کند تا اشخاص پس از ایمپلنت با رعایت این نکات ساده اما مهم ماندگاری ایمپلنت را افزایش دهند.

مراقبت های قبل از کاشت ایمپلنت دندان

قبل از کاشت ایمپلنت دندان باید به توصیه های دندانپزشک درباره مراقبت های قبل و بعد از ایمپلنت با دقت عمل کنید تا نتیجه مطلوب از کاشت دندان حاصل شود.

  • برای مدت یک هفته  قبل از کاشت ایمپلنت از داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین استفاده نکنید زیرا احتمال خونریزی را در زمان کاشت دندان افزایش می دهد.
  • حدود یک ساعت قبل از کاشت ایمپلنت، حتما از یک مسکن که دندانپزشک زیبایی تجویز کرده است، مصرف کنید.
  • بنا بر توصیه دندانپزشک حدود ۳ روز قبل از کاشت ایمپلنت از دهانشویه مناسب استفاده کنید.
  • اگر لازم است قبل از جراحی ایمپلنت از داروی آنتی بیوتیک استفاده کنید.
  • شب قبل از جراحی ایمپلنت حتما خوب بخوابید.
  • از کشیدن سیگار و مصرف مشروبات الکلی حدود دو هفته قبل از کاشت ایمپلنت خودداری کنید.

اقدامات قبل از ایمپلنت دندان

مراقبت های بعد از کاشت ایمپلنت دندان

عمل جراحی کاشت ایمپلنت دندان یک روش بسیار سریع و موثر برای اصلاح طرح لبخند است. انجام مراقبت های قبل و بعد از ایمپلنت، موجب افزایش طول عمر ایمپلنت خواهد شد. ترک عادات اشتباه مانند دندان قروچه کردن و یا شکستن آجیل با دندان می تواند موجب حفظ سلامتی ایمپلنت شود. همچنین ترک سیگار و نوشیدن مشروبات الکلی بعد از کاشت ایمپلنت، موجب بهبودی سریعتر زخم جراحی می شود.

رعایت بهداشت دهان و دندان

یکی از مهمترین مراقبت های قبل و بعد از ایمپلنت، رعایت بهداشت دهان و دندان است. بعد از جداسازی بخیه ها که بعد از سه روز از کاشت ایمپلنت انجام می شود، فرد باید تمام قسمت های اطراف ایمپلنت را با استفاده از مسواک نرم تمیز کند. هر روز حداقل باید سه بار از مسواک و خمیر دندان استفاده کنید.

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان

برای حفظ سلامتی ایمپلنت دندان بعد از مصرف مواد غذایی و نوشیدنی ها، جهت جلوگیری از تجمع میکروب ها و تشکیل پلاک در اطراف ایمپلنت حتما از دهانشویه مناسب استفاده کنید. توجه داشته باشید، از دهانشویه بعد از گذشت ۲۴ ساعت بعد از کاشت ایمپلنت، می توانید استفاده کنید. در هر روز ۳ بار از دهانشویه مصرف کنید.

اگر دندانپزشک برای فرد دهانشویه تجویز نکرد و یا نتوانسته آن را فراهم کند، می تواند از محلول آب نمک برای جلوگیری از بروز عفونت و کاهش درد و تورم استفاده کند. محلول رقیق آب نمک ولرم برای تمیز کردن دهان و دندان بعد از کاشت ایمپلنت مناسب است.

برای تمیز کردن بین دندان ها و ایمپلنت نباید از خلال دندان استفاده شود. استفاده از وسایل نوک تیز برای تمیز کردن اطراف ایمپلنت، موجب آسیب به ایمپلنت می شود. باید روزی دو بار از نخ دندان برای تمیز کردن بین دندان ها و ایمپلنت استفاده کرد.

رعایت رژیم غذایی مناسب بعد از کاشت ایمپلنت دندان

  • برای رعایت مراقبت های بعد از کاشت ایمپلنت دندان حتما در روز اول بعد از کاشت ایمپلنت، از غذاهای سرد، سبک و نرم استفاده کنید. مصرف غذاها و نوشیدنی های گرم تا ۲۴ ساعت بعد از کاشت ایمپلنت ممنوع است.
  • مصرف مواد قندی و شیرین را تا حد امکان کم کنید تا ایمپلنت دندان را برای مدت طولانی تری استفاده کنید. بلافاصله بعد از مصرف مواد شیرین، دهان خود را تمیز بشویید. 
  • خوردن خوراکی های سفت و یا گاز زدن  تا مدت ۲۰ روز بعد از کاشت ایمپلنت ممنوع است زیرا موجب وارد شدن فشار به ایمپلنت می شود. جویدن خوراکی های سفت مانند هویج موجب آسیب به ایمپلنت می شود. 
  • بعد از کاشت ایمپلنت دندان برای مدت ۷۲ ساعت نباید از نوشیدنی های گازدار استفاده کرد. در این مدت می توان از بستنی های میوه ای، آب سرد، آب میوه بدون قند که در منزل تهیه شده است، شیر سرد، دوغ سرد و ژله استفاده کرد.

تغذیه بعد از ایمپلنت دندان

استفاده از کمپرس سرد

بعد از کاشت ایمپلنت دندان بهتر است از کمپرس سرد برای کاهش التهاب و تورم استفاده کنید. حدود ۲۴ الی ۷۲ ساعت بعد از کاشت ایمپلنت این عوارض ایجاد می شود.  با استفاده از کمپرس سرد و مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک می توان عوارض را کاهش داد.

کاهش خونریزی

بعد از کاشت ایمپلنت دندان و یا هر جراحی دیگر احتمال خونریزی وجود دارد. بعد از کاشت ایمپلنت مقداری خونابه در دهان بیمار جمع می شود. بیمار باید دستمالی جلو دهان خود بگیرد و به آرامی خونابه را از دهان خارج کند. خارج کردن با شدت خونابه از دهان،  موجب افزایش خونریزی و وارد شدن فشار به ایمپلنت می شود.

حدود ۲ ساعت بعد از کاشت ایمپلنت دندان، گازی که دندانپزشک بر روی ایمپلنت را گذاشته، در دهان نگهدارید. سپس به آرامی گاز را برداشته و دور بیندازید و گاز جدید بر روی محل بگذارید. هر ۴۵ دقیقه یکبار گاز را عوض کنید. هنگامی که خونریزی قطع شد دیگر نیازی به گذاشتن گاز بر روی محل نیست.

خونریزی بعد از ایمپلنت دندان

ورزش بعد از کاشت ایمپلنت دندان

بعد از انجام جراحی کاشت ایمپلنت دندان برای مدت ۱ ماه از انجام فعالیت های سنگین بدنی و ورزشی پرهیز کنید. البته انجام پیاده روی سبک بعد از گذشت دو روز از  کاشت ایمپلنت، به افزایش روند بهبودی کمک می کند. در زمان پیاده روی وسیله سنگین حمل نکنید و اگر احساس کردید، ضربان قلب شما افزایش یافته، حتما استراحت کنید.

روزهای اول بعد از کاشت ایمپلنت بهتر است استراحت کنید. در زمان استراحت باید سر بالاتر از قسمت های دیگر بدن باشد. برای پیشگیری از بروز سرگیجه، حالت خوابیدن و دراز کشیدن خود را هر چند ساعت تغییر دهید.

جمع بندی

رعایت مراقبت های قبل و بعد از ایمپلنت دندان می تواند باعث افزایش طول عمر ایمپلنت تا ۲۵ سال هم شود. مراجعه به یک متخصص دندانپزشکی با تجربه و ماهر هم می تواند در نتیجه کاشت ایمپلنت تاثیر زیادی بگذارد و برای مدت طولانی تری لبخند زیبا داشته باشید.

دکتر هومن عشقی

دکتر هومن عشقی به عنوان دندانپزشک خانه سینما با گذراندن دوره هایی نظیر ایمپلنت پیشرفته، مهندسی بافت نرم و پیوند بافت نرم، جراحی بافت سخت و پیوند استخوان، ایمپلنت ITI ، فلوشیپ سرامیک های زیبایی ،ایمپلنت های noble biocare و ... به ارائه کلیه خدمات زیبایی دندان میپردازد.

اشتراک گذاشتن مقاله در شبکه های اجتماعی

مطالب مرتبط

پولیش لمینت دندان
جراحی دهان، دندان و لثه

پولیش لمینت دندان

فهرست مطالب۱ پولیش لمینت دندان چیست؟۲ پالیش دندان بعد از لمینت چه اهمیتی دارد؟۳ با استفاده از پولیش چه لکه‌هایی از بین می‌روند؟۴ چرا لمینت

لمینت دندان بدون تراش
جراحی دهان، دندان و لثه

لمینت دندان بدون تراش

همان طور که ذکر شد این روش به عنوان یکی از بهترین روش‌های دندانپزشکی زیبایی به شمار می‌رود. این امر نیز به دلایل مختلفی می‌باشد،

اصلاح فاصله بین دندان ها
جراحی دهان، دندان و لثه

اصلاح فاصله بین دندان ها

فهرست مطالب۱ علت ایجاد فاصله بین دندان ها۲ روش های اصلاح فاصله بین دندان۲.۱ ارتودنسی دندان۲.۲ ایمپلنت دندان۲.۳ کامپوزیت دندان۲.۴ روکش دندان و بریج۲.۵ لمینت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *