انتخاب رنگ لمینت دندان

نحوه انتخاب رنگ لمینت دندان

رنگ لمینت دندان یکی از نکاتی است که هر فرد باید قبل از انجام لمینت به آن توجه کند. رنگ لمینت بر خلاف تصور عموم مردم یک رنگ نمی باشد و دارای رنگ ها و سایه های مختلفی هستند که هر فرد بر اساس  شرایط خود، بهترین گزینه را انتخاب می کند.

ابتدا بیمار رنگ درخواستی خود را انتخاب می‌کند، سپس انتظارش را با دندانپزشک خود در میان می‌گذارد. بعضی از افراد به دنبال دندان های بیش از اندازه سفید هستند و بعضی دیگر از جلب توجه گریزانند. برخی از افراد فکر می کنند که بهترین رنگ لمینت ، سفیدترین لمینت می باشد که کاملا اشتباه است. سفید شدن بیش از حد دندان ها موجب می شود تا لبخند شما مصنوعی شود. تضاد رنگ لمینت با دندان های مجاور هم تاثیر نامطلوبی بر زیبایی لبخند می گذارد.

در جلسات مشاوره‌ای که بین بیمار و دندانپزشک برگزار می‌شود، دکتر تمام نتایج این کار را برای فرد متقاضی توضیح می‌دهد و فرد در مقابل وظیفه دارد خواسته‌ها و سلایق شخصی‌اش را برای دکتر توضیح دهد و تنها در این صورت است که زیبایی حاصل از لمینت به طور کامل با درخواست بیمار تطبیق پیدا می‌کند. در این زمینه دکتر هومن عشقی دندانپزشک زیبایی راهنمایی‌های ارزنده‌ای برای مراجعین دارند. گاهی تجارب او بیمارها را از تصمیم‌گیری های اشتباه باز می‌دارد.

انتخاب رنگ لمینت دندان

برای اینکه بهترین رنگ لمینت را انتخاب کنیم،  باید به دو نکته مهم توجه کنیم:

 1. ایجاد لبخند زیبا: انتخاب یک رنگ لمینت مناسب برای ایجاد لبخند زیبا و طبیعی باعث می شود تا سالهای زیادی از انتخاب خود راضی باشید.
 2. به دندانپزشک خود اعتماد کنید: با انتخاب یک دندانپزشک با تجربه و ماهر می توانید، اطمینان خاطر داشته باشید که دندانپزشک بهترین گزینه را برای اصلاح طرح لبخند شما انتخاب می کند.

فاکتورهای مؤثر در انتخاب رنگ لمینیت دندان

لمینیت دندان رنگهای متنوعی دارد و در واقع از طیف گسترده‌ای از رنگها تشکیل شده است. انتخاب رنگ لمینیت به عوامل مختلفی بستگی دارد. از جمله عواملی که می‌توان به آن اشاره کرد، سلیقه‌ی بیمار، سن، جنسیت، رنگ پوست صورت و رنگ سایر دندانهای اوست. هر کدام از این موارد به نوبه‌ی خود تأثیر بسزایی در انتخاب رنگ دارند. در مجموع درجه‌ی سفیدی این روکش زیبایی از اهمیت فراوانی برخوردار است. فرد وظیفه دارد تمام سؤالاتش را قبل از شروع به درمان از دندانپزشک خود بپرسد و هیچ گونه شک و شبهه‌ای در زمان انجام این روش باقی نمانده باشد.

معیار انتخاب رنگ لمینت برای هر فرد

 برای ایجاد لبخند زیبا باید در انتخاب رنگ لمینت دندان دقت و توجه بیشتری کرد.

 • رنگ دندان های مجاور: اگر لمینت برای یک دندان یا چند دندان جلویی استفاده می شود،  باید توجه داشته باشید که رنگ دندان های مجاور با رنگ انتخاب شده، هماهنگی داشته باشد. تفاوت رنگ دندان ها با لمینت، در زمان لبخند زدن تصویر نامطلوبی ایجاد می کند.
 • رنگ پوست: هر چه رنگ پوست فرد روشن تر و سفیدتر باشد، باید از لمینت سرامیکی روشن تری استفاده کرد. رنگ دندان باید همیشه از رنگ پوست فرد، کمی روشن تر باشد.
 • رنگ چشم: در هنگام انتخاب رنگ لمینت دندان باید دقت کنید که رنگ لمینت از رنگ سفیدی چشم ها روشن تر نباشد. انتخاب رنگ سفیدتر موجب می شود که لبخند فرد مصنوعی و غیر طبیعی به نظر برسد.
معیار های انتخاب رنگ لمینت دندان

در انتخاب رنگ لمینت دندان، چه نکاتی را باید در نظر بگیریم؟

علاوه بر انتخاب رنگ لمینت دندان مناسب باید به موارد دیگری هم توجه داشته باشیم.

 • جنسیت فرد: لمینت های با لبه های گردتر برای استفاده بر روی دندان های خانم ها بسیار مناسب است. اما لمینت های مربعی شکل برای ایجاد لبخند زیبا در آقایان مناسب است.
 • شکل صورت فرد: شکل لمینت باید متناسب با شکل صورت باشد.
 • لمینت بلند و باریک برای استفاده صورت های گرد مناسب است.
 • لمینت های مربعی شکل برای صورت های مربعی شکل مناسب است.
 • لمینت کمی پهن تر برای صورت های پهن مناسب است.
 • لمینت های کوتاه و گرد برای صورت های قلبی یا V شکل مناسب است.
 • سن فرد: با افزایش سن، سایز دندان ها از نظر طول و عرض کمتر می شود. به همین علت برای افرادی که سن بالاتری دارند،  بهتر است برای جوانسازی لبخند از لمینت های بلندتر استفاده شود.
لمینت دندان
لمینت دندان
لمینت دندان

انواع رنگ لمینت دندان

معمولا رنگ لمینت در 4 گروه A  تا D تقسیم بندی می شود. انتخاب رنگ بسته به شرایط دندانی هر فرد انتخاب می شود.

 1. رنگ A1: رنگ A1 یکی از زیباترین و درخشان ترین رنگ ها می باشد که به آن رنگ هالیوودی میگویند. اکثر افراد مشهور این نوع سایه رنگ را انتخاب می کنند تا لبخند آن ها جذابیت بیشتری داشته باشد. درخشندگی، ماندگاری و ثبات این رنگ بسیار بالا می باشد. در برخی مواقع به دلیل سفیدی و درخشندگی بیش از حد این نوع رنگ، لبخند شما غیر طبیعی به نظر می رسد. این نوع رنگ برای زمانی مناسب است که خواسته باشید تمام دندان ها را لمینت کنید.
 2. رنگ A2: رنگ A2 رنگ کاملا طبیعی و استخوانی روشن است. این نوع رنگ برای افرادی که از هیچ نوع سفید کننده دندانی استفاده نکرده اند، بسیار مناسب است. کسانی که می خواهند دندان هایشان به مقدار یک درجه روشن تر باشد، می توانند از این سایه رنگ استفاده کنند.
 3. رنگ A3 : این رنگ به دلیل ایجاد کردن ظاهری طبیعی مورد استقبال بیشتری قرار گرفته است. حدود 70 درصد افراد از این نوع رنگ استفاده می کنند. اگر می خواهید فقط دندان های جلویی یا دندان های فک بالا را لمینت کنید، بهترین گزینه این نوع رنگ لمینت می باشد. رنگ این نوع لمینت تفاوت زیادی با دندان های طبیعی ندارد.
 4. رنگ B1: بسیاری از افراد در مورد تفاوت رنگ دندان a1 و b1 سوال میکنند. این رنگ لمینت نیز روشن و سفید است. این رنگ را هم رنگ هالیوودی می گویند. بیشتر دندانپزشکان این رنگ را زیباترین رنگ لمینت می دانند.
 5. رنگ B2: رنگ B2 جزو رنگ های سفید به شمار می آید و با بافت دهان و دندان بسیار سازگار می باشد. میزان مقاومت این رنگ در برابر ساییدگی بالا است.
 6. رنگ Bw: این رنگ بسیار سفید بوده و برای افرادی با پوست تیره رنگ مناسب نیست.
 7. رنگ Bl1: این رنگ روشن ترین و سفیدترین رنگ لمینت دندان است که موجب ایجاد لبخندی غیر طبیعی و مصنوعی می گردد.
رنگ لمینت دندان

نحوه انتخاب بهترین رنگ لمینت

دندانپزشک برای انتخاب بهترین رنگ لمینت دندان برای شما  از پالت رنگ استفاده می کند.  متخصص زیبایی با کمک رنگ های مختلف که روبروی صورت شما قرار می دهد، یک رنگ مناسب را انتخاب می کند و آن را با چهره شما تطبیق می دهد. نور کلینیک دندانپزشکی ممکن است بر انتخاب درست تاثیر بگذارد که دندانپزشک متبحر این مشکل را برطرف می کند.

کدام نوع از رنگ های لمینت پرکاربردترین می باشند؟

پرکاربردترین رنگ های لمینت دندان، رنگ های A2 و A3 می باشند زیرا موجب ایجاد لبخند طبیعی می شوند.

عوامل موثر بر تغییر رنگ لمینت دندان

عوامل مختلفی باعث تغییر رنگ لمینت دندان ها می شود که باید به آن ها توجه کرد. در زیر به تعدادی از آن ها اشاره شده است:

 1. مصرف بیش از اندازه از مواد غذایی رنگی
 2. مصرف بیش از حد نوشیدنی های موجود در بازار
 3. استفاده از دهانشویه نامناسب
 4. استفاده از برخی داروهای خاص
 5. عدم رعایت صحیح بهداشت دهان و دندان
 6. مصرف زیاد فلوراید
تغیر رنگ لمینت دندان

افزایش ماندگاری رنگ لمینت دندان

برای جلوگیری از تغییر رنگ دندان و همچنین افزایش ماندگاری لمینت ها باید نکاتی را رعایت گنید. این نکات عبارتند از:

 1. استفاده از نخ دندان و مسواک زدن حداقل روزی 2 بار
 2. استفاده از دهانشویه مناسب با تجویز دندانپزشک
 3. مصرف کمتر چای، قهوه و نوشیدنی های کافئین دار
 4. ترک سیگار و مواد مخدر
 5. مراجعه منظم به دندانپزشک
 6. عدم استفاده از خمیر دندان های سفید کننده

امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد و اطلاعات لازم را کسب کرده باشید. شما میتوانید سوالات و تجربیات خود را در زیر این مطلب با ما به اشتراک بگذارید.

مطالب مرتبط
7 پاسخ
  1. سلام سلیقه ای هست. با توجه به رنگ پوست و چشم شما بهترین و طبیعی ترین رنگ تعیین میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *