دکتر هومن عشقی / کامپوزیت / کامپوزیت دندان| انواع کامپوزیت دندان
5/5 - (6 امتیاز)
مدت زمان مطالعه
۱۳ دقیقه

کامپوزیت دندان| انواع کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان که کامپوزیت ونیر یا لمینیت کامپوزیتی  نیز نامیده می‌شود، یکی از مهمترین و بهترین اتفاقات در دندانپزشکی زیبایی بود. کامپوزیت ونیر یکی از روش های اصلاح طرح لبخند است. یکی از خواسته‌های هر فردی بهره‌مندی از لبخند زیباست. امروزه مشکلات دهان و دندان افراد قابل درمان است و روشهای متعددی جهت رفع ایرادات ظاهری معرفی شده‌اند، از جمله لمینیت سرامیکی، پروتز دندان، بریج دندان، روکش‌ های زیبایی و کامپوزیت ونیر. هم اکنون کامپوزیت دندان طرفداران بسیاری جذب کرده است. مواد تشکیل دهنده‌ی کامپوزیت ها پیشرفت فراوانی داشته است و از نظر زیبایی و مقاومت به حد ایده‌آل رسیده است و دندانپزشکان زیبایی کامپوزیت دندان را با اطمینان خاطر به مراجعین خود معرفی می‌کنند. در این مطلب قصد داریم این تکنیک محبوب را به طور کامل به شما معرفی کنیم پس تا انتها همراه ما باشید.

کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت دندان یک متریال در دندانپزشکی زیبایی است که جهت ترمیم و اصلاح دندان ها به کار می‌رود، به این صورت است که لایه‌هایی از جنس مواد کامپوزیتی روی دندان ها قرار می‌دهد و باعث زیبا سازی لبخند می‌گردد. این مواد باعث اصلاح فرم و رنگ دندان می‌شوند و با برطرف کردن کوتاه، بلندی و کجی دندان ها، آنها را منظم می‌کند.

کامپوزیت دندان

ازجمله بیشترین کاربردهای کامپوزیت ونیر می توان به ترمیم و پر نمودن دندان های خالی اشاره کرد در اصل این محصول برای پر کردن دندان های آسیب دیده استفاده میشد. امروزه از کامپوزیت با هدف زیبایی نیز استفاده می شود.

قیمتمتوسط
طول درمانیک روز
قابلیت برگشتدارد
میزان ماندگاری۵ تا ۷ سال
آسیب پذیری کم
لکه پذیریمستعد لکه

مراحل کامپوزیت دندان

کامپوزیت ونیر ترکیبی با حالت خمیری بوده و با کمک امواج نوری با طول موج مخصوصی حالت سفت و مستحکم به خود می گیرند سپس دندانپزشک زیبایی با انواع روش های پولیش، شکل مطلوب و کارآمد را ایجاد می نماید تا همانند دندان طبیعی فرد ظاهری زیبا و عملکردی بهینه داشته باشند و نیز خراش و جراحتی برای حفره دهان ایجاد نکنند.

مرحل اول

مرحله دوم

مرحله سوم

مرحله چهارم

مزایای کامپوزیت دندان

کامپوزیت ونیر را معمولاً برای ترمیم دندان به کار می‌برند، مثلاً هنگامی که فرد دندان های نامنظمی دارد و فرصت کافی جهت انجام درمان‌های طولانی مثل ارتودنسی را ندارد، از روش هایی نظیر کامپوزیت و لمینیت دندان استفاده می‌کند. در مواقعی که فرد رنگ خاصی را برای دندان هایش مد نظر دارد و با سایر روش های سفید کردن دندان قابل انجام نیست، از این روش کمک می‌گیرد.

 • از مهمترین مزایای کامپوزیت ونیر این است که اجرای آن به هیچ تراشی روی دندان نیاز ندارد  به همین دلیل آسیبی به مینای دندان وارد نمی‌شود.
 • این درمان در یک جلسه قابل انجام است و تمام مراحل ساخت آن در مطب دندانپزشک طی می‌شود و مانند روش لمینیت سرامیکی نیازی به فرستادن قالب به لابراتوار نیست، به همین دلیل آن‌ را روش مستقیم می‌نامند.
 • از دیگر مزایای کامپوزیت دندان این است که هزینه‌اش از لمینیت سرامیکی کمتر است و افراد بسیاری قادر به استفاده از این روش هستند.
 • چنانچه تحت فشارهای بالا دچار پریدگی لبه یا شکستگی شدند امکان ترمیم و اصلاح آنها به راحتی وجود خواهد داشت؛ همانند دندان طبیعی.
 • قابلیت تحمل فشارهای بالا در زمان جویدن مواد غذایی به میزان ۱۰ برابر لمینیت های چینی را دارند.
 • شکل و فرم طبیعی، به طوریکه سایرین به سختی متوجه تفاوت دندان طبیعی با دندان کامپوزیت ونیر می شوند.
پوریا پورسرخ
شهاب حسینی
رضا داوود نژاد
مجید مشیری
رضا یزدانی
نیکی کرمی
نمونه کار های دکتر عشقی

معایب ونیر کامپوزیت

 • در برخی موارد طول عمر ونیر کامپوزیت ها کم بوده و پس از گذشت ۱۰ الی ۱۲ سال لازم است با لایه های جدید عوض شوند.
 • میزان براقیت این کامپوزیت ها نسبت به لمینیت های چینی کمتر می باشد ولی برخی روش ها برای افزایش جلا و براقیت آنها وجود دارد.
 • کامپوزیت ها نسبت به سایر روش ها رنگ پذیری بالا تری دارند به همین دلیل لازم است بیمار پس از انجام کامپوزیت ونیر بهداشت بیشتری را رعایت نماید.

معایب کامپوزیت ونیر

چه کسانی کاندید مناسبی برای کامپوزیت دندان هستند؟

در دندانپزشکی‏ ها از کامپوزیت ‏ها برای پرکردگی‏ های جزئی دندان‏ های جلو و دندان ‏های آسیا و پرکردگی‏ های وسیع ‏تر دندان های تخریب شده، دندان های شکسته، بدشکل و بد رنگ، پر کردن فضاهای بین دندانی و … استفاده می‏ شود. کامپوزیت‏ هایی که به طور تخصصی برای درمان های زیبایی به کار گرفته می‏ شوند بسیار اندک و انگشت شمار هستند و در بسیاری از مواقع که فرد دارای دندان های نامنظمی می باشد و وقت و زمان کافی برای درمان های طولانی مثل ارتودنسی را ندارد، از ونیر های کامپوزیتی استفاده می ‏شود. به طور کلی افزاد زیر کاندید مناسبی برای کامپوزیت دندان هستند:

 • افرادی که دندان هایشان کاملا مرتب و در ردیف مناسب است ولی تناسبات ابعادی نداشته و شکل و سایز آن ها باعث به هم خوردن تعادل زیبایی شناختی در لبخند می شود.
 • افرادی که به هر دلیلی توانایی درمان ارتودنسی را ندارند و به خاطر رده سنی، شرایط شغلی، محدودیت وقت، کم بودن میزان بهم ریختگی و یا مشکلات چند دندان از درمان های ارتودنسی کناره گیری می کنند می توانند از مزایای کامپوزیت ونیر بهره مند شوند.
 • افرادی که رنگ دندان هایشان تیره بوده و با روش های متفاوت درمانی از جمله بلیچینگ و رنگ دندان نتیجه ای نگرفته اند بهترین درمان برای داشتن دندان های زیبا و لبخندی اثربخش روش ونیر کامپوزیت است این روش با دوام فوق العاده و پایداری در رنگ بهترین گزینه برای افراد نامبرده می باشد.
 • افرادی که دندان هایشان کوتاه و بلند است و یا دچار لب پریدگی و شکستگی شده نیز میتوانند از این روش کمک بگیریند.
کاندید کامپوزیت دندان

چه کسانی کاندید مناسبی برای کامپوزیت دندان نیستند؟

برای بهره گیری از مزایای این درمان لازم است دندان های فرد توسط پزشک به درستی ارزیابی و بررسی شوند و پیش از استفاده از انواع ونیرها، موانع موجود حذف گردند. موارد زیر برای استفاده از درمان ونیر مناسب نیستند:

دندان های ناسالم

لازم است دندان های ناسالم و دچار پوسیدگی قبل از استفاده از ونیرها به طور کامل درمان گردند و هیچ اثری از پوسیدگی در آن باقی نماند.

دندان های ضعیف

اگر ریشه دندان مقاومت معمول را نداشته یا بافت زیادی از دندان از دست رفته باشد، بهره گیری از ونیر های پرسلن یا کامپوزیت بی اثر و بی نتیجه خواهد بود.

عادات بد دهانی

کسانی که عادات ناشایستی چون فشار دادن دندان ها یا دندان قروچه دارند توصیه نمی شود از انواع ونیرها استفاده کنند زیرا ممکن است به خاطر این عادت دندان دوباره دندان هایشان بشکند و آسیب ببیند.

بهم ریختگی بسیار زیاد دندان

برای کسانی که دچار به هم ریختگی دندان ها به میزان زیاد هستند انجام ونیر کامپوزیت یا ونیر پرسلن اثرات ویژه ای نخواهد داشت و بهتر است این اشخاص برای داشتن دندان های مرتب و لبخند زیبا ابتدا از درمان ارتودنسی استفاده نمایند.

طول عمر کامپوزیت ونیر

طول عمر کامپوزیت ونیر به عوامل مختلفی مانند جنس دندان ها، رعایت بهداشت و عادت غذایی بستگی دارد. در صورتی که کامپوزیت ونیر به درستی صورت گیرد و پس از آن توسط بیمار مراقبت های لازم صورت گیرد می توان گفت که کامپوزیت ونیر جزو یکی از با دوام ترین درمان ها در حوزه دندانپزشکی به حساب می اید .

انتخاب رنگ کامپوزیت دندان

 طبیعی بودن رنگ کامپوزیت دندان و متناسب بودن آن با رنگ سایر دندان ها و همچنین پوست مهم‏ترین نکته در انتخاب آن است. آب دهان در رنگ کامپوزیت دندان بسیار تأثیرگذار است و جهت انتخاب رنگ کامپوزیت دندان، باید رطوبت دهان در نظر گرفته شود. با کاهش آب بدن شفافیت مینای دندان کاهش می یابد. به دلیل تأثیر زیاد رنگ کامپوزیت دندان در نتیجه کار باید انتخاب رنگ توسط دندانپزشک با دقت زیادی انجام شود. دندانپزشک می‏تواند از ابزارهای دیجیتالی برای این کار استفاده کند که باعث کاهش درصد اشتباهات می‏ شود.

سفید کردن دندان

تغییر رنگ در کامپوزیت‏ ها

 از موارد شایع و معمول تغییر رنگ کامپوزیت ‏ها می باشد که در صورت تغییر رنگ می توان با تعویض آن رنگ دندان‏ ها را دوباره به سلیقه خود تغییر دهید. همچنین احتمال دارد که در اثر مواد غذایی رنگی بر روی کامپوزیت‏ ها لک ایجاد شود که با انجام عمل پولیش دندان رفع خواهد شد.

کامپوزیت ونیر بهتر است یا لمینیت سرامیکی؟

یکی از سوالات متدوالی که در حوزه دندانپزشکی زیبایی پرسیده می شود این است که کامپوزیت ونیر بهتر است یا لمینیت سرامیکی؟

هر یک از درمان های لامینیت سرامیکی و کامپوزیت ونیر درمان های خاص خود را دارند در برخی از موارد توصیه به استفاده از لمینیت سرامیکی و در برخی دیگر توصیه به استفاده از کامپوزیت ونیر می شود . در مواردی که دندان ها نیاز به زیبایی شدید دارند از لمینیت دندان استفاده می شود بعنوان مثال زمانی که نیاز به تغییر رنگ شدید و اصلاح شکستی شدید می باشد استفاده از لامینیت سرامیکی توصیه می شود. اما در مواردی که شکستگی جزئی می باشد با کامپوزیت ونیر می توان با حداقل میزان دستکاری اصلاح رنگ و تغییرات لازم را انجام داد.

مراقبت های بعد از ونیر کامپوزیت

 • لازم است برای دوام و پایداری دندان هایتان به طور منظم مسواک بزنید.
 • جویدن یا گاز زدن غذا بعد از کامپوزیت مشکلی ندارد.
 • خوردن آجیل های سخت و شکستن پوست دانه هایی چون پسته و بادام برای کامپوزیت ها آسیب رسان بوده و ممکن است بخش های مذکور را ساییده کنند. هرچند که می توان کامپوزیت های ونیر را دوباره اصلاح و ترمیم نمود. اما لمینیت های پرسلن و سرامیکی باید تعویض شوند.
 • لازم است اشخاص دارای کامپوزیت ونیر، پس از صرف قهوه، چای یا هرگونه مواد خوراکی رنگ دار، حتما از مسواک استفاده کرده و به خوبی دندان هایشان را پاک کنند زیرا مواد کامپوزیتی همچون دندان های طبیعی بوده و خاصیت رنگ پذیری دارند؛ چنانچه در مراقبت از آنها کوتاهی کنید، بروز لکه های رنگی یا تغییر رنگی کلی را شاهد خواهید بود.

علاوه بر حفظ بهداشت دهان و دندان و استفاده مرتب از مسواک، استفاده از نخ دندان هم ضروری است همچنین مراجعه مرتب به دندان پزشک در تاریخ های مشخص برای حفظ سلامت دندان ها بسیار کمک کننده خواهد بود.

جلوگیری از پوسیدگی دندان با کامپوزیت امکان پذیر است؟

بشنویم صحبت های دکتر هومن عشقی را در این رابطه:

هزینه کامپوزیت دندان

قیمت تمام شده روش کامپوزیتی، لامینیت و ونیر سرامیکی بستگی به درجه مواد به کار برده دارد همچنین میزان وخامت دندان ها، روش درمانی اتخاذ شده از سوی دندانپزشک و تجربه و مهارت وی بر هزینه های درمان تاثیر مستقیم می گذارد.

مشاوره با دکتر هومن عشقی

نام و نام خانوادگی
شماره تماس
پیام شما با موفقیت ارسال شد!
دوباره تلاش کنید.

سوالات متداول

برای دریافت نتیجه ای مطلوب باید به بهترین دندانپزشک زیبایی مراجعه کنید که چندین سال تجربه تخصصی در این زمینه دارد.

 

 

دکتر هومن عشقی

دکتر هومن عشقی به عنوان دندانپزشک خانه سینما با گذراندن دوره هایی نظیر ایمپلنت پیشرفته، مهندسی بافت نرم و پیوند بافت نرم، جراحی بافت سخت و پیوند استخوان، ایمپلنت ITI ، فلوشیپ سرامیک های زیبایی ،ایمپلنت های noble biocare و ... به ارائه کلیه خدمات زیبایی دندان میپردازد.

اشتراک گذاشتن مقاله در شبکه های اجتماعی

مطالب مرتبط

پولیش لمینت دندان
جراحی دهان، دندان و لثه

پولیش لمینت دندان

فهرست مطالب۱ پولیش لمینت دندان چیست؟۲ پالیش دندان بعد از لمینت چه اهمیتی دارد؟۳ با استفاده از پولیش چه لکه‌هایی از بین می‌روند؟۴ چرا لمینت

لمینت دندان بدون تراش
جراحی دهان، دندان و لثه

لمینت دندان بدون تراش

همان طور که ذکر شد این روش به عنوان یکی از بهترین روش‌های دندانپزشکی زیبایی به شمار می‌رود. این امر نیز به دلایل مختلفی می‌باشد،

اصلاح فاصله بین دندان ها
جراحی دهان، دندان و لثه

اصلاح فاصله بین دندان ها

فهرست مطالب۱ علت ایجاد فاصله بین دندان ها۲ روش های اصلاح فاصله بین دندان۲.۱ ارتودنسی دندان۲.۲ ایمپلنت دندان۲.۳ کامپوزیت دندان۲.۴ روکش دندان و بریج۲.۵ لمینت

49 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *