دکتر هومن عشقی / کاشت دندان / ایمپلنت دندان جلو
۶ دقیقه
مدت زمان مطالعه

ایمپلنت دندان جلو

ایمپلنت دندانی یک میله پیچ تیتانیوم است که در استخوان فک شما قرار می‌گیرد. پس از قرار دادن، در فرآیندی به نام ادغام استخوانی با استخوان دهان شما ترکیب می‌شود. پس از تکمیل فرآیند فیوژن که حدوداً 4 ماه طول می‌کشد، یک تاج دندان در بالای پیچ قرار می‌گیرد تا به جایگزینی دندان از دست رفته شما کمک کند. پس از قرار دادن پیچ، دندانپزشک شما ممکن است یک دستگاه موقت که قابل جابجایی خواهد بود بسازد و تا زمانی که فرآیند بهبود با ایمپلنت کامل شود، شکاف میان دندان را بپوشاند. وقتی دندانی که از دست رفته در جلوی دهان باشد، افراد احساس ترس و خودآگاهی شدیدی را تجربه خواهند کرد. با این حال، دندان از دست رفته دیگر نگران کننده نیست، به خصوص با پیشرفت های دندانپزشکی مدرن. شما می توانید دندان جلوی از دست رفته خود را جایگزین کنید و لبخند خود را از طریق ایمپلنت دندان بازگردانید. کسانی که یک یا چند دندان جلویی را از دست داده اند می‌توانند ایمپلنت دندان جلو انجام دهند. در گذشته، تنها گزینه موجود برای جایگزینی دندان از دست رفته، بریج یا پروتز بود که هر دوی آن‌ها اغلب ناخوشایند بوده و دوام همیشگی ندارند.

ایمپلنت دندان جلو چگونه انجام می‌شود؟

در بیشتر موارد، کاشت دندان جلویی هیچ عارضه‌ای ندارد و یک روش معمول است، مگر اینکه بافت استخوانی کافی در دهان بیمار وجود نداشته باشد. در این صورت جراح دندان پیوند استخوان را برای ایمپلنت دندان انجام می‌دهد. اگر لثه آنقدر نازک باشد که خود ایمپلنت قابل مشاهده باشد، پیوند بافت نرم برای ضخیم تر شدن آن انجام می‌شود. اگرچه ممکن است فرآیند کاشت دندان پیچیده به نظر برسد، اما اینطور نیست. جراح دندانپزشک شما این فرآیند را به مراحل کوچک و قابل کنترل تقسیم می‌کند و همه مسائل مربوط به ایمپلنت دندان جلو را در طول فرآیند کاشت توضیح می‌دهد. ایمپلنت دندان جلویی در نهایت کیفیت زندگی بسیار بهتری را فراهم می‌کند. قبل از جراحی ایمپلنت، دندانپزشک شما یک عکس اشعه ایکس یا سی تی اسکن برای ارزیابی تراکم استخوان و برنامه ریزی برای محل ایمپلنت می‌گیرد. هزینه‌ها، خطرات جراحی و زمان بهبودی قبل از اخذ رضایت مشخص می‌شود. اگر دندان شما نیاز به کشیدن دارد، اغلب باید از چند ماه قبل برنامه ریزی شود تا استخوان ترمیم گردد. دندانپزشک شما یک فلپ کوچک را در لثه شما برش می‌دهد و ایمپلنت را در استخوان فک شما سوراخ می‌کند. پیچ و اباتمنت ایمپلنت متصل می‌شود، لثه‌ها برای بهبودی بخیه می‌شوند. در طول این مدت تاج یا پروتز موقت به شما داده می‌شود تا پروتز دائمی برای نصب آماده شود. این روند حدود شش ماه طول می‌کشد.

ایمپلنت دندان جلو

مراحل ایمپلنت دندان جلو

برای آن دسته از بیماران که کاندیدای ایده آلی برای ایمپلنت دندان جلو هستند، درمان ایمپلنت دندان در چندین مرحله انجام می‌شود. مرحله اول درمان شامل قرار دادن ایمپلنت‌ها با جراحی است که در واقع به کمک پیچ‌های تیتانیومی ریز ایمپلنت‌ها در دهان قرار می‌گیرند. پس از کاشت ایمپلنت‌های دندانی، بیماران باید منتظر بمانند تا لثه‌ها بهبود یافته و ایمپلنت‌ها با فک ترکیب شوند. این روند می‌تواند بین چهار تا شش ماه طول بکشد. بسیاری از بیماران نگران هستند که در طول درمان ایمپلنت دندان بدون دندان بمانند. با این حال، ما ترمیم‌های موقت دندان را قرار می‌دهیم تا بیماران بتوانند در حالی که منتظر تکمیل درمان ایمپلنت دندان هستند، از لبخندی جذاب لذت ببرند. هنگامی که لثه و فک بهبود یافت، مرحله بعدی درمان ایمپلنت دندان جلو، قرار دادن اباتمنت‌های فلزی است. اباتمنت‌ها پایه‌های کوچکی هستند که به بالای ایمپلنت دندانی متصل می‌شوند. آن‌ها از خط لثه بیرون زده و امکان قرار دادن ترمیم‌های دندان را فراهم می‌کنند. در نهایت پس از بهبود لثه‌ها در اطراف اباتمنت‌ها، می‌توانیم ترمیم‌های دائمی دندان را قرار دهیم. متناسب با نیاز هر بیمار، روکش دندان، بریج دندان یا پروتز به اباتمنت‌ها چسبانده می‌شود. ترمیم‌های دندانی بر اساس اندازه، شکل و رنگ سفارشی می‌شوند، بنابراین به طور یکپارچه با دندان‌های مجاور ترکیب می‌گردد.

ایمپلنت دندان جلو چقدر طول می‌کشد؟

کل فرآیند ایمپلنت دندان جلو از ابتدا تا پایان ممکن است چندین ماه طول بکشد. بخش بزرگی از این زمان برای بهبود داخل دهان و رشد استخوان در فک بسیار مهم است. بسته به شرایط خاص شما و نوع روش انجام شده، گاهی اوقات می توان برخی از مراحل را با هم ترکیب کرد. پس از قرار دادن ایمپلنت در استخوان فک، بافت های لثه باید در اطراف آن ترمیم شوند. در نهایت از روکش دندانی با ظاهر طبیعی برای ترمیم دندان استفاده می شود. اگر بیش از یک دندان از دست داده اید، یک بریج با ایمپلنت ممکن است گزینه مناسبی برای شما باشد.

ایمپلنت دندان جلویی

مزایای ایمپلنت دندان جلو

ایمپلنت‌های دندانی مانند دندان‌های طبیعی عمل می‌کنند یکی از بزرگترین مزایای ایمپلنت این است که قدرت جویدن را به طور کامل باز می‌گرداند. اکثر بیماران نمی‌توانند تفاوت بین دندان طبیعی خود و دندان ایمپلنت را تشخیص دهند. آن‌ها می‌توانند به طور کاملاً عادی با آن غذا بخورند و همچنین می‌توانند به طور معمول مسواک بزنند و نخ دندان بکشند. ایمپلنت‌های دندانی می‌توانند تا آخر عمر دوام بیاورند در حالی که یک پل دندانی ممکن است تنها حدود 10 سال یا بیشتر دوام بیاورد، ایمپلنت‌های دندانی می‌توانند یک عمر دوام بیاورند. این ایمپلنت از تیتانیوم ساخته شده و با استخوان فک ادغام می‌شود. ایمپلنت‌های دندانی از تحلیل استخوان جلوگیری می‌کنند در جایی که دندان وجود ندارد، استخوان فک در فضای خالی به دلیل عدم تحریک خراب می‌شود. اگر در سال اول از دست دادن دندان هیچ ایمپلنتی قرار نگیرد، آن ناحیه استخوان 25 درصد حجم خود را از دست می‌دهد و از دست دادن استخوان در طول سال‌ها ادامه می‌یابد. پروتزهای مصنوعی حتی می‌توانند از دست دادن استخوان را تسریع کنند. از آن‌جایی که ایمپلنت جایگزین ریشه و همچنین دندان می‌شود و جویدن به حالت عادی باز می‌گردد، تحریک لازم برای رشد طبیعی استخوان را فراهم می‌کند.

خلاصه مقاله

جراحی ایمپلنت دندان روشی است که ریشه‌های دندان را با پایه‌های فلزی و پیچ مانند جایگزین می‌کند و دندان‌های آسیب‌دیده یا از دست رفته را با دندان‌های مصنوعی جایگزین می‌کند که شبیه به دندان‌های واقعی هستند. جراحی ایمپلنت دندان می‌تواند جایگزین مناسبی برای پروتزها یا بریج‌کاری‌هایی باشد. ایمپلنت دندان ممکن است شامل چندین روش باشد. مزیت اصلی ایمپلنت، پشتیبانی محکم از دندان‌های جدید شماست.

دکتر هومن عشقی

دکتر هومن عشقی به عنوان دندانپزشک خانه سینما با گذراندن دوره هایی نظیر ایمپلنت پیشرفته، مهندسی بافت نرم و پیوند بافت نرم، جراحی بافت سخت و پیوند استخوان، ایمپلنت ITI ، فلوشیپ سرامیک های زیبایی ،ایمپلنت های noble biocare و ... به ارائه کلیه خدمات زیبایی دندان میپردازد.

اشتراک گذاشتن مقاله در شبکه های اجتماعی

مطالب مرتبط

درصد موفقیت ایمپلنت
جراحی دهان، دندان و لثه

درصد موفقیت ایمپلنت دندان

چه عواملی بر موفقیت ایمپلنت دندان تاثیر میگذارند؟ انتخاب پزشک متخصصی که بتواند عمل ایمپلنت دندان را با تخصص و دانش و علم خود و

حساسیت به ایمپلنت دندان
جراحی دهان، دندان و لثه

حساسیت به ایمپلنت دندان

حساسیت به ایمپلنت دندان از جمله فاکتورهای شکست ایمپلنت می باشد، امروزه از این روش درمانی به طور گسترده در کلینیک های دندانپزشکی استفاده می

ایمپلنت دندان جلو
کاشت دندان

ایمپلنت دندان جلو

ایمپلنت دندان جلو چگونه انجام می‌شود؟ در بیشتر موارد، کاشت دندان جلویی هیچ عارضه‌ای ندارد و یک روش معمول است، مگر اینکه بافت استخوانی کافی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *