مدت زمان مطالعه
۸ دقیقه

اصلاح لبخند لثه ای

اصلاح لبخند لثه ای یکی از روش های اصلاح طرح لبخند است ، در برخی از اشخاص زمان لبخند زدن بخشی از لثه ها دیده می شود که در اصلاح عام به آن لبخند لثه ای می گویند ، با پیشرفت فیلد های پزشکی و علم پزشکی می توان به اصلاح لبخند لثه ای پرداخته شود .

لبخند لثه ای چیست؟

لبخند لثه ای که در اصطلاح پزشکی به آن Gummy smile می گویند زمانی اتفاق می افتد که شخص در زمان خندیدن لثه هایش به شکل کامل مشخص می گردد.

دلایل به وجود آمدن لبخند لثه ای

  • بالا بودن فک بالاتر از حد نرمال
  • کوتاه بودن لب بالا
  • متحرک بودن بیش از اندازه لب بالا به گونه ای که قابل حرکت باشد.
  • رشد زیاد دندان ها در نتیجه پایین آمدن لثه ها
  • رشد بیش از حد لثه در نتیجه ضعف تنفس دهان می شود.

دندانپزشک زیبایی پس از معاینه دقیق بیمار علت ایجاد لبخند لثه ای را مشخص و با توجه به علت آن به درمان آن می پردازد .

چه اشخاصی کاندید مناسب لبخند لثه ای هستند؟

در صورتی که لثه های شما در زمان خندیدن نمایان می شود به گونه ای که لثه های شما بیش از حد برجسته می باشند ، شما جز دسته اشخاصی هستید که کاندید مناسب برای درمان لبخند لثه ای هستید .

در صورتی که شخص لثه هایش بیش از حد بالا می باشد به گونه ای که کم بودن بافت لثه سبب نمایان شدن دندان ها در زمان خندیدن می شوید کاندید مناسبی جهت اصلاح لبخند لثه ای هستید .

درمان های گوناگون برای درمان لبخند لثه ای

ارتودنسی

درمان ارتودنسی را زمانی می توان برای درمان لبخند لثه ای برگزید که این لبخند به شکل جزئی در دندان ها و فک دارای مشکل باشد .

جراحی لثه

شکل دهی به لثه یا جراحی لثه را زمانی انجام میدهند که نه تنها مشکلات جدی در بافت داخل دهان وجود دارد بلکه بافت لثه نیز دارای مشکل است در این مواقع دندانپزشک زیبایی با استفاده از جینجیوکتومی به درمان لبخند لثه ای می پردازد .

جراحی فک

یکی از روش های که برای درمان لبخند لثه ای بسیار موفق عمل کرده است ، جراحی فک است در این روش درمانی دندانپزشک زیبایی با انجام جراحی فک مشکل لبخند لثه ای را درمان می کند .

در این روش دندان فک بالا و دهان را به گونه ای تغییر می دهند که اندازه ای که استاندارد و نرمال است حاصل شود .

در این روش فک بالا را در ایده آل ترین حالت قرار می دهند و درنهایت اسکرو را انجام می دهند و صفحه ثابت می شود .

درمان لبخند لثه‌ای با پایین آوردن لب

در صورتی که در زمان درمان لبخند لثه‌ای پزشک متوجه این امر بشود که مشکل از لب‌های فرد می‌باشد، در صورتی که این شرایط برای بیمار به وجود آمده است متخصصین با جا به جا کردن لب و تنظیم کردن آن نسبت به دادن‌ها این امر را درمان خواهند کرد. در حقیقت در درمان لبخند لثه‌ای با پایین آوردن لب‌ها، متخصصین سعی بر این دارند تا با پایین آوردن لب‌ها لثه‌ها را تا حدی پنهان کنند. به این نکته توجه داشته باشید پزشک ردیف بسیار کوچکی از لثه‌ها را برداشت خواهد کرد، در نتیجه در هنگام لبخند لب بالا کمتر صعود خواهد داشت. درمان لبخند لثه‌ای با استفاده از این روش هیچ گونه زخمی به جای نخواهد گذاشت.

لازم به ذکر است این روش درمانی ممکن است برای تمامی متقاضیان پاسخگو نباشد. در صورتی که پزشک این روش را برای درمان لبخند لثه‌ای انتخاب کند از بی‌حس‌کننده استفاده خواهد کرد تا برای بیمار هیچ دردی به وجود نیاید. این پروسه حدود ۴۵ دقیقه طول خواهد کشید. پزشک بعد از اتمام پروسه عمل برای شما مسکن اجرا خواهد کرد تا در دوران نقاهت استراحت کنید و کمترین درد را حس کنید. دوره نقاهت این روش ۱ هفته زمان خواهد برد. اما یکی از اصلی‌ترین مزیت‌های آن این است که تمامی مراجعینی که از این روش درمانی استفاده کرده‌اند از نتایج آن کاملاً راضی بوده‌اند.

بوتاکس برای بهبود لبخند لثه‌ای

از دیگر روش‌های درمان لبخند لثه‌ای می‌توان به بوتاکس اشاره کرد. در صورتی که شما به لب‌های بالایی خود بوتاکس تزریق کنید، دامنه حرکت آن را محدود خواهید کرد. بدون شک بوتاکس می‌تواند میزان لثه‌هایی که شما در هنگام لبخند زدن نشان می‌دهد را تا حد قابل توجهی کم کند. در بسیاری از بیماران به خصوص افرادی که لثه‌های آن‌ها بیشتر از دیگر بیماران دیده می‌شود تمایلی به عمل جراحی ندارند، در نتیجه می‌توانند درمان لبخند لثه‌ای را با استفاده از بوتاکس انجام دهند. لازم به ذکر است این روش، به عنوان روشی دائم به شمار نمی‌رود و در عرض ۶ ماه ممکن است از بین برود. در این روش پزشک تنها تزریق بوتاکس را نزدیک بینی شما انجام خواهند داد. مقدار بوتاکس شما در این راه با توجه به قدرت عضله بالای لب تعیین می‌شود. به صورت کلی ۱۰ واحد بوتاکس کافی خواهد بود.

اصلاح لبخند لثه‌ای با افزایش طول تاج دندان

از دیگر روش‌هایی که امروزه پزشکان آن را به عنوان درمان لبخند لثه‌ای می‌شناسند، عمل لیفت لثه و یا جراحی افزایش طول تاج می‌باشد. این روش برای افرادی مناسب خواهد بود که دندان‌های کوتاهی داشته باشند. لیفت لثه یکی از عمل‌های بسیار  ساده دندانپزشکی به شمار می‌رود که با استفاده از بی حسی موضعی صورت می‌گیرد. در این روش پزشک با تزریق آرام بخش برش‌های لازمه را ایجاد خواهد کرد. افزایش طول تاج دندان نیز می‌تواند در این راه مؤثر عمل کند. این عمل نیازمند به دقت بسیار بالایی است؛ زیرا از پیچیدگی بسیاری همراه است. دندانپزشک برای هر دو این عمل‌ها باید اندازه‌گیری‌های لازمه را با ارزیابی دقیق در کنار تهیه عکس‌های لازمه انجام دهد تا بتواند نتیجه عمل را به بهترین شکل شبیه سازی کند.

درمان لبخند لثه‌ای با لیزر

یکی از کاربردهایی که لیزر در دنیای دندانپزشکی به دست آورده است درمان لبخند لثه‌ای می‌باشد. هنگامی که پزشک تشخیص دهد که مشکل از بافت لثه می‌باشد، می‌تواند با استفاده از لیزر درمانی این مشکل را برطرف کند. لازم به ذکر است این روش درمانی هنوز مورد تأیید تمامی سازمان‌ها قرار نگرفته است، اما شواهد نشان داده است که می‌تواند به عنوان یک روش درمانی مؤثر عمل کند. دندانپزشکان در این راه با استفاده از دستگاه‌های به روز دنیا لثه بیمار را مجدد شکل خواهد داد.

درمان لبخند لثه‌ای با استفاده از لیزر بیشتر برای افرادی مناسب خواهد بود که دارای بخند لثه‌ای متوسط و یا شدید هستند. به این نکته توجه داشته باشید در صورتی که شما قصد دارید از این لثه برای درمان لبخند لثه‌ای خود استفاده کنید، بهتر است مطمئن شوید که حساسیتی در این راه ندارید. زیرا در برخی از موارد نادر دیده شده است که این درمان می‌تواند به دلیل حساسیت باعث بروز خون ریزی لثه‌ای شود.

ارتودنسی برای اصلاح لبخند لثه‌ای

یکی از رایج‌ترین روش‌هایی که امروزه دندان پزشکان آن را به عنوان درمان لبخند لثه‌ای می‌دانند ارتودنسی می‌باشد. لازم به ذکر است این روشی تنها در حالتی پاسخگو خواهد بود که این عارضه به دلیل فرم بد دندان‌ها باشد. در این شرایط با اصلاح فرم دندان‌ها و مرتب کردن دندان لبخند فرد نیز اصلاح خواهد شد. به این نکته توجه داشته باشید روش‌های متعددی برای ارتودنسی دندان وجود دارد که پزشک باید با توجه به شرایط بیمار بهترین روش را برای وی انتخاب کند. این روش می‌تواند به صورت هم زمان چند مشکل در دهان را از بین ببرد.

کانتورینگ لثه

کانتورینگ لثه در حقیقت یکی از انواع عمل‌های جراحی دندانپزشکی به شمار می‌رود. در این عمل جراحی، جراح باید قسمتی از بافت لثه‌ای در اطراف دندان را برداشت کند. این امر باعث می‌شود که دندان‌ها بیشتر از قبل دیده شوند و لبخند لثه‌ای نیز از بین رفته باشد. شما می‌توانید درمان لبخند لثه‌ای را با استفاده از این روش درمان کنید. به این نکته توجه داشته باشید امروزه به این روش، لیفت لثه‌ها نیز گفته می‌شود.  روند جراحی بسیار ساده و راحت می‌باشد؛ اما تأثیرات بسیار زیادی بر روی ظاهر و جذابیت لبخند فرد خواهد داشت. با استفاده از این روش شما ارتفاع دندان‌های خود را افزایش داده‌اید و زمانی که لبخند می‌زنید مقدار بسیار زیادی از لثه‌های شما دیده نخواهد شد. در این روش درمانی تناسل مناسبی بر لثه و دندان‌ها به وجود خواهد آمد و شما یک لبخند کاملاً جذاب و زیبا را خواهید داشت.

مزایای اصلاح لبخند لثه‌ای

دندانپزشکی زیبایی امروزه دارای روش‌های درمان لبخند لثه‌ای متعددی می‌باشد، که با توجه به شرایط بیمار و بررسی‌های لازمه توسط متخصص بهترین روش برای درمان انتخاب خواهد شد. پس از به اتمام رسیدن درمان نتیجه به دل شما خواهد نشست. بدون شک تمامی اطرافیان شما متوجه این نتیجه خواهند شد و شما می‌توانید با اعتماد به نفس بیشتری لبخند بزنید. تغییرات مثبت در این راه می‌تواند چشم انداز زندگی فرد را تغییر دهد! این امر باعث می‌شود که بیمار تمایل بیشتری به لبخند زدن داشته باشد و ظاهری با اعتماد داشته باشد.

چگونه می‌توان مناسب‌ترین درمان را برای اصلاح لبخند لثه‌ای تشخیص داد؟

وجود لبخندهایی که رنگ صورتی در آن بر رنگ سفید دندان‌ها غلبه کرده است بدون شک ظاهری نازیبا را به وجود خواهد آورد. این امر می‌تواند به دلایل متنوعی صورت گیرد. در نتیجه بهترین راه برای انتخاب روش درمان لبخند لثه‌ای تشخیص پزشک می‌باشد. پزشک باید به خوبی بتواند تشخیص دهد که علت این امر چیست و سپس بهترین روش درمان لبخند لثه‌ای را انتخاب کند. در هنگام تشخیص، دندانپزشک باید به موارد زیر دقت داشته باشد:

  • سابقه پزشکی بیمار
  • نمایه صورت
  • تجزیه‌ و تحلیل لب
  • بررسی طول تاج
  • بررسی طول ریشه دندان‌ها

روش های مختلفی برای درمان لبخند لثه ای وجود دارد بسته به مشکل هر شخص دکتر هومن عشقی دندانپزشک زیبایی روش مناسبی را انتخاب می نماید .

دکتر هومن عشقی

دکتر هومن عشقی به عنوان دندانپزشک خانه سینما با گذراندن دوره هایی نظیر ایمپلنت پیشرفته، مهندسی بافت نرم و پیوند بافت نرم، جراحی بافت سخت و پیوند استخوان، ایمپلنت ITI ، فلوشیپ سرامیک های زیبایی ،ایمپلنت های noble biocare و ... به ارائه کلیه خدمات زیبایی دندان میپردازد.

اشتراک گذاشتن مقاله در شبکه های اجتماعی

مطالب مرتبط

پولیش لمینت دندان
جراحی دهان، دندان و لثه

پولیش لمینت دندان

فهرست مطالب۱ پولیش لمینت دندان چیست؟۲ پالیش دندان بعد از لمینت چه اهمیتی دارد؟۳ با استفاده از پولیش چه لکه‌هایی از بین می‌روند؟۴ چرا لمینت

لمینت دندان بدون تراش
جراحی دهان، دندان و لثه

لمینت دندان بدون تراش

همان طور که ذکر شد این روش به عنوان یکی از بهترین روش‌های دندانپزشکی زیبایی به شمار می‌رود. این امر نیز به دلایل مختلفی می‌باشد،

اصلاح فاصله بین دندان ها
جراحی دهان، دندان و لثه

اصلاح فاصله بین دندان ها

فهرست مطالب۱ علت ایجاد فاصله بین دندان ها۲ روش های اصلاح فاصله بین دندان۲.۱ ارتودنسی دندان۲.۲ ایمپلنت دندان۲.۳ کامپوزیت دندان۲.۴ روکش دندان و بریج۲.۵ لمینت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *