عوارض لمینت دندان

آیا لمینیت سبب آسیب رساندن به دندان ها می شود؟

لمینت دندان یکی از روش های اصلاح طرح لبخند است که افراد زیادی مایل هستند، آن را انجام دهند. در این میان برخی افراد با این مسئله مواجه می شوند که آیا لمینت به دندان آسیب میزند؟ این دغدغه فکری باعث می شود تا از تصمیم خود منصرف شوند. اما باید بدانید که انجام لمینت دندان به وسیله یک دندانپزشک زیبایی با تجربه و ماهر، به نحو صحیح، موجب آسیب به دندان نمی شود بلکه موجب حفظ سلامتی و دوام بیشتر دندان هم می شود. در برخی مواقع فرد بعد از نصب لمینت با مشکلاتی مانند حساسیت دندان به مصرف نوشیدنی های سرد و گرم و یا غذاها مواجه می شود. این موارد جزو آسیب لمینت به دندان نبوده و کاملا طبیعی می باشند. این مشکلات بعد از گذشت چند روز خود به خود برطرف می شوند.

کاربرد لمینیت ها

لمینت دندان لایه های نازکی هستند که توسط دندانپزشک زیبایی به بخش جلویی دندان طبیعی متصل شده تا نواقص دندان را پوشش دهد. این لایه های نازک معمولا از جنس سرامیک و یا پرسلن می باشند اما در برخی مواقع هم از کامپوزیت برای زیبایی دندان استفاده می شود.

آسیب به دندان بعد از لمینت

موارد استفاده لمینت دندان و یا کامپوزیت ونیر عبارتند از:

 • برای از بین بردن لکه های دندان که با روش های سفید کردن دندان از بین نرفته باشند.
 • برای بهبود وضعیت ظاهری دندان هایی که ترک برداشته اند.
 • برای زیباسازی دندان هایی که دچار شکستگی و یا لب پر شدگی خفیف هستند.
 • برای بهبود نواقص ظاهری دندان هایی که زاویه دار هستند.
 • برای هماهنگ ساختن دندان هایی که ناهمواری کمی دارند.
 • برای زیبا کردن دندان هایی که بر اثر ساییدگی کوتاه هستند.
 • برای از بین بردن فاصله کم بین دندان ها

دکتر عشقی بهترین جنس لمینیت ها را با تکنیک های روز دنیا برای اشخاص قرار می دهند، شما عزیزان جهت مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره مطب ایشان تماس حاصل فرمایید و اطلاعات لازم را کسب نمایید.

طریقه نصب لمینت بر روی دندان

قبل از نصب لمینت دندان دندانپزشک با استفاده از اشعه ایکس مشخص می کند که دندان مورد نظر سالم بوده و دارای پوسیدگی نیست. برای قرار دادن لمینت بر روی دندان، دندانپزشک حدود نیم میلیمتر از مینای دندان را می تراشد. ضخامت روکش لمینت حدود نیم میلیمتر است. توجه داشته باشید اگر دندانپزشک برای نصب لمینت، مینای دندان را تراش ندهد، بعد از نصب لمینت، دندان بیش از اندازه بزرگ تر از دندان های طرفین خود می شود.

عوارض لمینت دندان

برای نصب لمینت سرامیکی دندان باید مقداری از مینای دندان تراشیده شود. به همین دلیل لمینت یک درمان غیر قابل بازگشت است زیرا مینای دندان که تراشیده شده، ترمیم نمی شود. فردی که از لمینت استفاده می کند، باید برای تمام عمر لمینت را بر روی دندان داشته باشد و فقط می تواند لمینت کهنه  را با لمینت جدید تعویض کند.

آیا لمینت به دندان آسیب میزند؟ باید گفت کسانی که مبتلا به بیماری های لثه هستند و یا مینای دندان ضعیفی دارند و یا به رعایت بهداشت دهان و دندان خود توجه کافی ندارند، نباید از این روش درمانی استفاده کنند زیرا ممکن است با نصب لمینت، به دندان های طبیعی خود آسیب برسانند.

پوسیدگی دندان زیر لمینت

از مهم ترین عوارضی که لمینت دندان ها دارد می توان به این موضوع اشاره کرد، که ممکن است دندان ها زیر لمینت پوسیده شوند. البته این مورد در زمانی صورت می گیرد که لمینت دندان ها به درستی انجام نشوند و یا موادی که در ساخت لمینت ها از آن استفاده می شود، مرغوب نباشند.

شاید این سوال برایتان به وجود آید که چطور می توان تشخیص داد موادی که در ساخت لمینت ها از آن ها استفاده می شود مرغوب هستند یا خیر. در پاسخ باید گفت خود فرد به دلیل نداشتن تجربه و تخصص نمی تواند این مورد را تشخیص دهد. برای جلوگیری از بروز هرگونه عوارض لمینت دندان نیاز است تا نزد دندان پزشکان با تجربه این کار را انجام دهید. در این صورت خیالتان از بابت هرگونه عوارضی راحت می شود.

پوسیده شدن دندان

بروز بیماری های لثه

 از دیگر عوارض لمینت دندان ها می توان به این موضوع اشاره کرد که ممکن است فرد را در معرض ابتلا به بیماری های لثه از جمله عفونت لثه قرار دهد. دندان یک عضو حساس و حیاتی بدن می باشد. برای این که بخواهید از هرگونه آسیب احتمالی به این عضو بدن جلوگیری نمایید، نیاز است تا حتما به دندانپزشکان با تجربه در این امر مراجعه نمایید.

بسیاری از دندان پزشکان به دلیل نداشتن تخصص و تجربه کافی در امر لمینت می توانند به دندان ها آسیب های غیر قابل جبرانی را وارد کنند. قبل از این که بخواهید اقدام به انجام هرگونه عملی نمایید، نیاز است تا در خصوص رزومه و تجربه دندانپزشک تحقیق نمایید. در صورتی که دندانپزشک یک فرد با تجربه باشد، می توانید با خیالی راحت و به دور از هرگونه نگرانی از بابت آسیب رسیدن به دندان هایتان، دندان های خود را لمینت نمایید.

بسیاری از دندان پزشکان بی تجربه از مواد غیر استاندارد استفاده می کنند. این مواد می توانند آسیب های غیر قابل جبرانی را به لثه ها وارد کنند. از شایع ترین بیماری هایی که ممکن است فردی که قصد انجام لمینت دندان را دارد تهدید نماید، عفونت لثه هاست.

کنده شدن یا جدا شدن کامل لمینت دندان

بسیاری از افراد این تصور را دارند که لمینت ها عمری دائمی را دارند و می توان به صورت همیشگی از آن ها استفاده کرد. این یک تصور کاملا اشتباه است چرا که لمینت های دندان نیز یک عمر مشخصی را دارند. برای این که بتوانید طول عمر لمینت های دندان را افزایش دهید نیاز است تا به یک سری از بایدها و نبایدها بعد از لمینت توجه کنید.

یکی از متداول ترین مشکلاتی که بسیاری از افراد بعد از انجام لمینت دندان با آن دست و پنجه نرم می کنند، موضوع افتادن لمینت دندان هاست. افتادن لمینت دندان ها دو علت دارد. اولین علت این است که فرد به درستی به دستورالعمل های بعد از لمینت دندان توجه نداشته باشد. بعد از لمینت دندان هرگونه استفاده ابزاری از دندان ها به کل ممنوع است. در صورتی که از دندان های خود به عنوان یک ابزار استفاده کنید، دیر یا زود لمینت های دندان می افتند.

کنده شدن لمینت دندان

حالت دومی زمانی رخ می دهد که دندانپزشک نتواند به درستی لمینت های دندان را سر جای خود قرار دهد. در این صورت لمینت های دندان بعد از مدت زمانی کوتاه کنده می شوند و نیاز است تا فرد مجدد برای انجام این کار اقدام نماید.

درد لمینت دندان

افرادی که می خواهند دندان های خود را لمینت کنند، ممکن است این سوال برایشان به وجود آید که آیا انجام لمینت دندان درد دارد؟ در پاسخ باید گفت بسیار کم. انجام هر عمل زیبایی بر روی دندان ها درد کمی را دارد. برای لمینت کردن دندان ها نیاز است تا مینای دندان ها کمی تراش بخورند. این تراش خوردن دندان ها ممکن است درد کمی را داشته باشد. به این موضوع توجه داشته باشید که این تراش خوردن دندان ها جای ترسی را ندارد و شاید اصلا فرد متوجه این موضوع نشود.

عدم تراز بودن لمینت ها

در صورتی که عمل لمینت دندان ها به درستی انجام نشود، ممکن است دندان ها در یک صف مشخص قرار نگیرند. در صورتی که دندان ها به درستی تراش نخورند، نمی توانند شکل درستی را به خود بگیرند. برای رفع عدم هم تراز بودن لمینت دندان ها باید مجدد به دندان پزشک مراجعه کرد تا به وسیله ابزارهایی که در دست دارد، این مشکل را رفع نماید.

تراز بودن دندان ها

حساسیت دندان بعد از لمینت

یکی دیگر از عوارض لمینت دندان ها را می توان این مورد دانست که دندان ها بعد از لمینت کردن ممکن است حساس شوند. این حساسیت باعث می شود تا در هنگام نوشیدن خوراکی های سرد و یا گرم در دندان ها حس درد ایجاد شود.

رعایت مراقبت های بعد از نصب لمینت دندان

کسانی که برای نصب لمینت دندان به دندانپزشک نالایق و بدون مهارت کافی مراجعه می کنند، دچار آسیب دندان بعد از نصب لمینت می شوند. برای جلوگیری از بروز آسیب دندان بعد از نصب لمینت باید نکات زیر را به درستی رعایت کنید:

 • رعایت بهداشت دهان و دندان با دقت و توجه بیشتر بعد از نصب لمینت دندان: برای حفظ و ماندگاری بیشتر لمینت باید در هر روز دو بار مسواک بزنید و دو بار از نخ دندان استفاده کنید. همچنین به طور صحیح  از دهانشویه مناسب استفاده کنید.
 • برای انجام معاینه دندانپزشکی به صورت دوره ای و منظم به دندانپزشک مراجعه کنید.
 • بهتر است عادات اشتباه خود مانند ناخن جویدن و دندان قروچه کردن را ترک کنید. برای جلوگیری از آسیب به لمینت می توانید، شب ها از محافظ دندان استفاده کنید.
 • اگر نصب لمینت بر روی دندان به درستی انجام نشده است، حتما برای تعویض و یا نصب صحیح لمینت به دندانپزشک مراجعه کنید.
 • بیش از اندازه از غذاهای اسیدی و مواد غذایی شیرین  استفاده نکنید.
 • از کشیدن سیگار پرهیز کنید.
 • داشتن رژیم غذایی سالم و ارگانیک که سرشار از میوه ها و سبزیجات تازه می باشد، موجب می شود تا املاح معدنی موثر برای تقویت مینای دندان تامین شود.
 • ماندگاری لمینت دندان با رعایت مراقبت های بهداشتی  15 الی ۲۰ سال می باشد.
لمینت دندان
لمینت دندان
لمینت دندان

جایگزین های مناسب برای لمینت دندان

اگر دندانپزشک تشخیص دهد که روش لمینت دندان برای مراجعه کننده مناسب نیست، انجام روش های دیگری مانند موارد زیر را پیشنهاد می کند:

 • استفاده از کامپوزیت ونیر: کامپوزیت ونیر مانند لمینت دندان می تواند موجب زیبایی لبخند شما شود. این روش با هزینه کمتر از لمینت سرامیکی و بدون نیاز به تراشیدن مینای دندان، می تواند لبخند زیبایی ایجاد کند. یکی دیگر از فواید این روش زیباسازی لبخند، قابل بازگشت بودن آن است. اما از مضرات این روش می توان به طول عمر کوتاه کامپوزیت ونیر نسبت به لمینت دندان اشاره کرد. کامپوزیت ونیر حدود ۷ سال ماندگاری دارد.
 • کاشت ایمپلنت دندان: برای جبران دندان از دست رفته، دندانپزشک روش کاشت ایمپلنت دندان را توصیه می کند. ایمپلنت دندان مشابه دندان طبیعی است و می تواند برای مدت طولانی موجب زیبایی لبخند شما می شود.
 • درمان ارتودنسی: در برخی مواقع دندانپزشک برای اصلاح طرح لبخند، روش ارتودنسی را پیشنهاد می کند. در این روش به هم ریختگی شدید دندان ها بهبود می یابد.
 • بلیچینگ دندان: دندانپزشک برای سفید کردن دندان ها از روش بلیچینگ دندان استفاده می کند.  

آیا لمینت به دندان آسیب میزند؟

در پاسخ به سوال آیا لمینت به دندان آسیب میزند؟ باید گفت که اگر این روش زیبایی و درمانی به وسیله یک دندانپزشک با تجربه به درستی انجام شود، به دندان آسیب نمی رساند. دندانپزشک بعد از معاینه تشخیص می دهد که فرد مراجعه کننده کاندید مناسب برای انجام لمینت می باشد یا خیر؟ در برخی مواقع دندانپزشک انجام روش های دیگر مانند کاشت ایمپلنت دندان، ارتودنسی و … را برای زیبایی لبخند توصیه می کند.

تماس با دکتر عشقی

جمع بندی

آیا لمینت به دندان آسیب میزند؟ در پاسخ به این سوال دکتر هومن عشقی دندان پزشک زیبایی بیان می کنند که خیر – یکی از رایج ترین درمان های دندانپزشکی که در اکثر دانشکده های دنیا تدریس می گردد لمینیت دندان است، دکتر هومن عشقی دندانپزشک بازیگران بیان می کنند اگر به شکل دقیق و اصولی این کار انجام شود نه تنها ضرری برای دندان ها ندارد بلکه زیبایی قابل توجهی را به دندان ها می دهد. در واقع لمینت موجب تخریب دندان نمی شود بلکه بهداشت نامناسب دهان و دندان است که موجب پوسیدگی و آسیب دندان می گردد. همچنین در مواقعی که برای نصب لمینت به یک دندانپزشک بی تجربه مراجعه می کنید، ممکن است در زمان نصب لمینت، فضایی بین دندان و لمینت ایجاد شود. تجمع مواد غذایی و باکتری ها در این فضا، باعث بروز پوسیدگی دندان بعد از لمینت می شود.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *