کشیدن دندان شیری

کشیدن دندان شیری یکی از اتفاقاتی است که برای بسیاری کودکان ترسناک تلقی می شود. به همین دلیل والدین موظف هستند تا با آموزش دادن و درمیان گذاشتن دلایل کشیدن دندان شیری به کودکان خود بفهمانند که انجام این کار برای سلامتی آنها بسیار مهم است. در این مقاله سعی داریم تا به والدین را با دلایل کشیدن دندان های شیری آشنا کنیم تا از خطراتی که ممکن است کودکشان را تهدید کند اطلاع یابند. اگر شما نیز کودکی در منزل دارید، هرگز نباید این مقاله مهم را از دست بدهید؛ پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

در چه مواقعی نیاز است که دندان کودکان کشیده شود؟

یکی از رایج ترین دلایل کشیدن دندان های شیری، پوسیده شدن آن ها است. چرا که اگر دندان شیری به موقع کشیده نشود می تواند مشکلات زیادی را برای لثه به همراه داشته باشد. گاهی نیز مرتب سازی دندان ها و ارتودنسی شرایطی را ایجاد می کند که باید برای ترتیب دادن به دندان ها، چند دندان شیری مزاحم کشیده شود. این مورد یکی از عوامل تاثیر گذار در کشیدن دندان شیری محسوب می شود. گاهی ممکن است وقوع برخی آسیب دیدگی ها مثل تصادفات و سقوط حین بازی به دندان‌های شیری کودکان آسیب برساند. در این موارد، پالپوتومی یا روکش دندان می‌تواند مشکل را حل کند.

 اما گاهی اوقات کشیدن دندان و استفاده از فضا نگهدارنده تا زمان رشد دندان دائمی، ضرورت دارد. بیماری لثه ها نیز می تواند موجب خونریزی، تورم و قرمزی لثه شود. عدم درمان ژنژیویت، آن را به بیماری پریودنتال تبدیل می‌کند که به لثه و استخوان فک آسیب می‌رساند. عفونت‌های شدید می‌توانند دندان‌ها را لق کرده و خونریزی ایجاد کنند. در این موارد، کشیدن دندان‌های لق ضروری است.

 از طرفی دیگر به دلیل اینکه مینای دندان کودکان ضعیف است و عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، آنها را مستعد پوسیدگی می‌کند. پوسیدگی درمان نشده در دندان‌های شیری می‌تواند منجر به عفونت و مشکلات دهانی شود. در موارد شدید، کشیدن دندان شیری و جایگزینی آن با ارتودنسی ضروری خواهد بود.

مزایا کشیدن دندان شیری

کشیدن به موقع دندان شیری می تواند تا فضای رشد برای دندان های دائمی را مهیا سازد و از بروز دندان های نهفته و تراکم بالای دندان های دائمی جلوگیری کند. یکی از وظایف اصلی والدین این است که بدانند چه موقع، بهترین زمان برای کشیدن دندان های کودکشان است. چرا که اگر کشیدن دندان شیری کودک به موقع در راستای رشد دندان های دائم انجام نشود، می تواند مشکلات زیادی را برای کودک به همراه داشته باشد. تصور کنید کودکتان غذای مورد علاقه اش را نتواند بخورد یا به راحتی امکان صحبت کردن با اطرافیان و دوستان خود را نداشته باشد. این کار موجب تضعیف روحیه کودک و گوشه نشینی او می شود. از طرفی دیگر کشیدن به موقع دندان شیری پوسیده می تواند از ایجاد و پخش عفونت در محیط دهان به سرعت جلوگیری کند. خانواده باید با آموزش های لازم به کودک یاد دهند تا اگر دردی شدید در دندان هایش احساس کرد بدون ترس آن را بیان کند تا والدین بتوانند در اسرع وقت او را به مطب دندانپزشک اطفال ببرند.

کشیدن دندان شیری چگونه انجام می‌شود؟

پس از کشیدن دندان شیری ممکن است با مقداری خون مواجه شوید که به سرعت بر اثر لخته شدن خون بند می آید. بهتر است برای اینکه از ادامه خونریزی جلوگیری شود، از شستشو دادن دندان ها به وسیله مسواک تا 12 ساعت خودداری شود. در این هنگام والدین باید به کودک آموزش دهند تا با آب نمک، دهان خود را ضدعفونی کند. اما مهمترین مراقبت پس از کشیدن دندان شیری این است که با توجه به تشخیص دندانپزشک گاز استریل نباید تا 2 ساعت از محل دندان کنده شده خارج شود.

در شب اول پس از کشیدن دندان، کودک باید از مایعات و غذاهای خنک استفاده کند تا  لخته خون محافظ بر جای خود باقی بماند و زخم را ترمیم کند. والدین باید به کودک آموزش دهند تا اگر با مقداری خون در بزاق مواجه شد، نباید آن را از دهان خارج کند و باید آب دهانش را قورت دهد. کودک باید بداند تا چند روز هنگام مسواک زدن نباید قسمتی که دندان آن کشیده شده است را مسواک کند و باید آن دندان را رد کند.

والدین می توانند چند ساعت پس از کشیدن دندان شیری نصف لیوان آب نمک ولرم را در اختیار کودک بگذارند تا هر 2 ساعت یکبار کودک بتواند دهان خود را شستشو دهد و آب دهانش را به آرامی خارج کند بدون آنکه به لخته خون محافظ آسیبی وارد شود.

عوارض زود کشیدن دندان شیری

بسیاری از والدین وقتی کودکشان با دندان درد مواجه می شود، کشیدن دندان شیری را بدون اینکه بدانند چه تاثیری در آینده کودکشان می گذارد در اولویت قرار می دهند. اولین مشکلی که پس از کشیدن زود به هنگام دندان شیری متوجه کودک می شود مشکل در جویدن غذا است. کشیدن زودهنگام دندان می تواند موجب شود تا دندان های اصلی در جای درست رشد نکنند و دندان های دائم به صورت نامرتب و کج در آیند. دندان های شیری محیط دهان را برای رشد دندان ها اصلی آماده می کنند، پس کشیدن زودهنگام می تواند عوارض جبران ناپذیری را برای کودک ایجاد کند. بهترین راه قبل از کشیدن دندان های شیری مراجعه به دندانپزشک ماهر است تا وی بتواند به موقع اقدامات لازم برای عصب کشی و ترمیم دندان را انجام دهد.

کشیدن دندان شیری درد دارد؟

قبل از کشیدن دندان، دندانپزشک محیط دندان را به طور کامل بررسی می کند و از بیماری هایی که ممکن است گریبانگر کودک باشند اطلاع کسب می کند. به طور کلی می توان گفت کشیدن دندان های شیری درد آنچنانی ندارد و در خانه نیز می توان آن را انجام داد. دندانپزشک قبل از کشیدن دندان شیری کودک از لوازم بی حسی مثل اسپری یا آمپول استفاده می کند. سپس با یک انبرک ساده و در عرض چند ثانیه دندان پوسیده را بیرون می کشد، بدون آنکه دردی متوجه کودک شود. پس از کشیدن دندان گاز استریل را در دهان کودک قرار می دهد و از او می خواهد تا جای ممکن آن را بفشارد. پس از چند ساعت ممکن است کودک متوجه درد اندکی شود که پس از مدتی رفع خواهد شد.

هزینه کشیدن دندان شیری کودک

تعداد و میزان خرابی دندان ها از عوامل مهم در هزینه کشیدن دندان شیری کودک محسوب می شود. از طرفی دیگر نوع دندان و موقعیت قرار گیری آنها می تواند بر روی هزینه نهایی تاثیر بگذارد. بطور کلی میتوان گفت هرچه دندان شیری ریشه قوی تر داشته باشد، کشیدن آن سخت تر و گران تر است. بعضی از دندان ها ممکن است براثر شکستن یا عفونت نیاز داشته باشند تا به سرعت جراحی شوند. این نوع درمان از تمامی روش های کشیدن دندان گران تر خواهد بود. همچنین میزان مهارت و تخصص دندانپزشک نیز می تواند یکی از عوامل تاثیر گذار در هزینه های نهایی باشد.

نتیجه گیری

دندان ها یکی از مهم ترین ابزار در بلع و جویدن غذا محسوب می شوند. از طرفی دیگر داشتن دندان سالم می تواند در نحوه معاشرت و زیبایی صورت تاثیرگذار باشد.به همین علت است که کشیدن دندان شیری بسیار در آینده کودکان تاثیرگذار است. اگر قصد دارید تا کودکی سرحال و شاداب داشته باشید باید به سلامت دهان و دندان او توجه زیادی کنید. چرا که دندان ها سازنده ی لبخندهای زیبا هستند.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *