مدت زمان مطالعه
۲ دقیقه

پروتز دندان متحرک

زمانی که به جای یک قسمت از بدن جسم خارجی و یا مصنوعی قرار می گیرد در اصطلاح به آن پروتز می گویند ، پروتز می تواند شامل فک و دندان و یا زانو و… باشد ، معمولا پروتز ها در دو دسته متحرک و ثابت قرار دارند .

پروتز دندان یکی از شایع ترین پروتزها است که بسیار مورد استفاده قرار می گیرد ، پروتزهای متحرک را معمولا شامل تکه ای  و یا پروتز کامل می باشد .

اگر پروتز ثابت باشد به شکل پلهای بین دندانی و یا به شکل روکش دار مورد استفاده قرار می گیرند .

زمانی که پروتز متحرک باشد می توان به آسانی آن را از دهان خارج کرد و پس از تمیز کردن مجدد در داخل دهان آن را قرار داد ، اما اگر پروتز ثابت باشد  این قابلیت را ندارد و نمی توان آنها را از دهان خارج کرد .

اینکه بیمار از  پروتز ثابت و یا متحرک استفاده کند را پزشک تعیین می کند .

پروتزهای متحرک :

پروتزهای متحرک خود شامل سه بخش می باشند :

پروتز پارسیل :

معمولا جنس این پروتزها از جنس آکریل بوده و در اغلب موارد جهت جنبه درمانی موقت مورد استفاده قرار می گیرند ، در میان مردم عام به اصطلاح به این پروتز ها دندان تکه ای می گویند .

پروتز کامل دندان :

این پروتز در مواردی که شخص به شکل کامل دندان ندارد مورد استفاده قرار می گیرد ، امروزه کمتر کسی از این پروتزها استفاده می کند .

پروتز اوردنچر :

این پروتزها معمولا مانند پروتزهای کامل می باشند با این تفاوت که روی دو یا چند پایه قرار می گیرند .

مزیتی که این پروتزها دارند نسبت به پروتز کامل شخص کمتر احساس می کند در دهان جسم خارجی وجود دارد .

پروتز دندان را انجام می دهند .

دکتر هومن عشقی

دکتر هومن عشقی به عنوان دندانپزشک خانه سینما با گذراندن دوره هایی نظیر ایمپلنت پیشرفته، مهندسی بافت نرم و پیوند بافت نرم، جراحی بافت سخت و پیوند استخوان، ایمپلنت ITI ، فلوشیپ سرامیک های زیبایی ،ایمپلنت های noble biocare و ... به ارائه کلیه خدمات زیبایی دندان میپردازد.

اشتراک گذاشتن مقاله در شبکه های اجتماعی

مطالب مرتبط

لق شدن کامپوزیت دندان
جراحی دهان، دندان و لثه

لق شدن و افتادن کامپوزیت دندان

فهرست مطالب۱ مهمترین دلایل لق شدن، افتادن و جدا شدن کامپوزیت دندان۱.۱ عدم دقت و دانش کافی دندانپزشک متخصص هنگام نصب۱.۲ استفاده از چسب و

غذا خوردن بعد از کامپوزیت دندان
جراحی دهان، دندان و لثه

غذا خوردن بعد از کامپوزیت

نحوه غذا خوردن( تغذیه) بعد از کامپوزیت دندان بر طول عمر آن تاثیر قابل توجهی دارد. به طور معمول پس از نصب کامپوزیت دندان، دندانپزشک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *