۳ دقیقه
مدت زمان مطالعه

ونیرهای دندان

ونیرهای دندان، مواد بسیار ظریفی هستند که بر روی سطح دندان قرار می گیرند، تا دندان ها زیبا و سفید به نظر برسند. این لایه های باریک، با اتصال به بخش جلویی دندان ها باعث تغییر رنگ، شکل، اندازه و طول دندان ها می شود.

ونیرهای دندان، متشکل از پراسلین ها و یا مواد رزینی می باشد. ونیرهای رزین، نازک تر از ونیرهای پراسلین هستند و در هنگام جاسازی، سطح کمتری از دندان جدا می شود، اما مقاومت ونیرهای پراسلین بیشتر می باشد. در انتخاب نوع ونیرهای دندان، حتما با دندان پزشک مشورت کنید.

ونیرهای دندان به رفع مشکلات زیر کمک می کنند:

 • تغییر رنگ دندان ها

عصب کشی، لکه های ایجاد شده در اثر مصرف تتراسایکلین و یا سایر داروها، و فلوراید بیش از حد طبیعی، در تغییر رنگ دندان ها موثر هستند.

 • پوسیدگی دندان ها
 • شکستگی دندان ها
 • عدم هم ترازی دندان ها
 • فاصله میان دندان ها
ونیر دندان

مراحل ونیر دندان طی 3 مرحله مراجعه به دندان پزشک انجام می شود. یک جلسه جهت مشاوره و 2 جلسه بعدی، ونیر بر روی دندان، قرار داده می شود. ونیر دندان، بر روی یک یا دو دندان به طور همزمان انجام می شود. که مراحل به شرح زیر می باشد:

 • تشخیص و درمان

در این مرحله، دندان پزشک به معاینه دندان می پردازد و تشخیص می دهد که آیا قرار دادن ونیر برای شما مناسب است یا خیر. عکس برداری با اشعه X، به روند تشخیص نیز کمک می کند.

 • آماده سازی

جهت شروع کار، ابتدا دندان پزشک مقداری از مینای دندان را جدا می کند، این مقدار از مینای دندان برابر با ضخامت ونیر استفاده شده بر روی دندان می باشد. سپس دندان پزشک قالبی از دندان شما تهیه می کند و به آزمایشگاه فرستاده می شود تا ونیر مناسب دندان شما ساخته شود.

 • باندینگ

قبل از جاسازی ونیرها، دندان پزشک به طور موقت ونیر را بر روی دندان قرار می دهد تا از میزان چسبندگی و تطابق رنگ ونیرها مطمئن شود. اما بعد از جاسازی ونیر بر روی دندان، ونیرها تمیز و براق می شوند.

 • مزایای ونیر دندان چیست؟

از جمله مزایای ونیر دندان عبارت است از:

 • ونیرها، ظاهری شبیه دندان دارند.
 • بافت های لثه، ونیرهای پراسلین را بیشتر تحمل می کنند.
 • رنگ ونیرهای پراسلین را می توان انتخاب کرد، به طور مثال، دندان های تیره تر، سفید به نظر می رسند.
 • ونیرها ی دندان، نیازی به تغییر شکل دندان ندارند.

ماندگاری ونیرهای دندان 5 تا 10 سال است. بعد از این مدت، ونیرها باید تعویض شوند. و به مراقبت خاصی نیز نیاز ندارند.

ونیرهای دندان به زیباسازی لبخند شما و سفید و براق شدن دندان های شما، کمک می کند.

Source: http://www.webmd.com

دکتر هومن عشقی

دکتر هومن عشقی به عنوان دندانپزشک خانه سینما با گذراندن دوره هایی نظیر ایمپلنت پیشرفته، مهندسی بافت نرم و پیوند بافت نرم، جراحی بافت سخت و پیوند استخوان، ایمپلنت ITI ، فلوشیپ سرامیک های زیبایی ،ایمپلنت های noble biocare و ... به ارائه کلیه خدمات زیبایی دندان میپردازد.

اشتراک گذاشتن مقاله در شبکه های اجتماعی

مطالب مرتبط

درصد موفقیت ایمپلنت
جراحی دهان، دندان و لثه

درصد موفقیت ایمپلنت دندان

چه عواملی بر موفقیت ایمپلنت دندان تاثیر میگذارند؟ انتخاب پزشک متخصصی که بتواند عمل ایمپلنت دندان را با تخصص و دانش و علم خود و

حساسیت به ایمپلنت دندان
جراحی دهان، دندان و لثه

حساسیت به ایمپلنت دندان

حساسیت به ایمپلنت دندان از جمله فاکتورهای شکست ایمپلنت می باشد، امروزه از این روش درمانی به طور گسترده در کلینیک های دندانپزشکی استفاده می

ایمپلنت دندان جلو
کاشت دندان

ایمپلنت دندان جلو

ایمپلنت دندان جلو چگونه انجام می‌شود؟ در بیشتر موارد، کاشت دندان جلویی هیچ عارضه‌ای ندارد و یک روش معمول است، مگر اینکه بافت استخوانی کافی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *