مراقبت های بعد از بلیچینگ دندان

مراقبت های بعد از بلیچینگ دندان

با توجه به اینکه در بلیچینگ، دندان‌ها در معرض مواد شیمیایی نسبتا قوی قرار می‌گیرند، لازم است تا مراقبت‌های بعد از بلیچینگ دندان به طور کامل انجام شود تا ماندگاری آن بیشتر شود و شفافیتش از بین نرود. در ادامه به مهم‌ترین نکات مراقبتی و سوالات پرتکرار مراجعین در مورد بلیچینگ دندان می‌پردازیم. پس با ما همراه باشید.

مراقبت های بعد از بلیچینگ دندان

مواد غذایی و نوشیدنی‌هایی که باید از مصرف آنها اجتناب کرد

یکی از مهم‌ترین سوالات مراجعین برای بلیچینگ دندان، بایدها و نبایدهای مصرف مواد غذایی است. در حقیقت، رنگدانه‌های موجود در برخی از مواد خوراکی و نوشیدنی‌ها مانند چای، قهوه، کیک، سبزیجات، شکلات، نوشیدنی‌های گازدار و… به مرور زمان جذب دندان‌ها شده و سبب تغییر رنگ آن‌ها می‌شود. پس بهتر است مصرف این دسته از مواد غذایی را کمتر کنید تا زیبایی دندان‌های شما، ماندگارتر باشد.

دندان‌های خود را به طور منظم مسواک بزنید

رعایت بهداشت دهان و دندان، از مهم‌ترین مراقبت‌های بعد از بلیچینگ دندان است. روزانه، حداقل دوبار به طور مرتب دندان‌های خود را با خمیر دندان مناسب مسواک بزنید. بهتر است بعد از صبحانه و قبل از خواب این کار را انجام بدهید. علاوه بر مسواک زدن، نخ دندان نیز به بهداشت دهان و دهان کمک می‌کند. مسواک زدن از تجمع جرم و تشکیل پلاک‌های دندانی جلوگیری کرده و از زرد شدن زود هنگام دندان‌ها جلوگیری می‌کند. استفاده از مسواک مناسب نیز بر سلامت دندان‌هایتان تاثیر خواهد داشت. از مسواکی استفاده کنید که زبر نباشد و به راحتی بر روی دندان‌ها حرکت کند.

کاهش مصرف نوشیدنی‌های الکلی و عدم استعمال دخانیات

شاید از خود بپرسید که مصرف الکل و استعمال دخانیات، چه تاثیری بر سلامت دهان و دندان دارد؟ نوشیدنی‌های الکلی دارای ترکیباتی به نام تانن هستند که به مرور زمان، سبب ایجاد لکه بر روی دندان خواهد شد. سیگار نیز به دلیل وجود نیکوتین، اثر مشابهی داشته و دندان‌های سفید شما را زرد می‌کند. پس بهتر است مصرف نوشیدنی‌های الکلی یا استعمال دخانیات را متوقف کرده یا به حداقل برسانید. افرادی که اصول مراقبتی را رعایت نمی‌کنند، نتیجه خوبی از بلیچینگ دندان نمی‌گیرند یا تعداد جلسات ترمیمی آن‌ها افزایش می‌یابد.

نکات بعد از بلیچینگ دندان

برای مصرف نوشیدنی از نی استفاده کنید

اگر ترک یا کاهش مصرف نوشیدنی‌هایی مانند قهوه و چای برای شما سخت است، می‌توانید از نی استفاده کنید! با استفاده از نی، احتمال تماس نوشیدنی با دندان‌ها به شدت کم شده و ماندگاری بلیچینگ افزایش می‌یابد. البته اگر نگران چین و چروک اطراف دهان هستید، بهتر است به طور متعادل از نی استفاده کنید. نوشیدن مداوم با نی، پوست اطراف دهان را در طولانی مدت چروک می‌کند.

از رژ لب ضد لک استفاده کنید

رژ لب یکی از اجزای اصلی آرایش صورت بانوان است که زیبایی صورت را چندین برابر می‌کند. اما برخی از رژ لب‌ها، به دندان می‌چسبند و به مرور باعث ایجاد لکه خواهند شد. برای جلوگیری از این اتفاق، بهتر است از رژ لب‌های ضد لک استفاده کنید تا احتمال زرد شدن دندان‌ها پس از بلیچینگ کم شود.

بعد از بلیچینگ باید از چه خمیر دندان‌هایی استفاده کرد؟

از آنجایی که میزان حساسیت دندان‌ها بعد از بلیچینگ بیشتر می‌شود، بهتر است از خمیر دندان‌های ضد حساسیت استفاده کنید. خمیر دندان‌های معمولی، دارای مواد حساسیت‌زا هستند و انتخاب خوبی برای مسواک زدن بعد از بلیچینگ نیستند. خمیر دندان‌های ضد حساسیت مانند میسویک، سیگنال، کربن اکتیو بنسر و اورال بی به راحتی در داروخانه‌ها قابل دسترس هستند و قیمت مناسبی دارند.

مراقبت بعد از بلیچینگ

چه کارهایی را بعد از بلیچینگ نباید انجام داد؟

اگر می‌خواهید ماندگاری بلیچینگ دندان بیشتر شود، بهتر است کارهای زیر را انجام ندهید:

·        با توجه به اینکه غذاهای اسیدی باعث باز شدن منافذ روی دندان می‌شوند، باید از مصرف این دسته از مواد خوراکی پرهیز کنید تا جرم کمتری بر روی دندان تشکیل شود.

·        از مصرف غذاهایی مانند سس، توت و آب پرتقال که رنگدانه زیادی دارند بپرهیزید.

·        پس از بلیچینگ، دندان‌ها تا مدتی حساس می‌شوند. به همین دلیل باید از مصرف غذاها و نوشیدنی‌های خیلی سرد یا خیلی گرم بپرهیزید. صبر کنید تا دمای غذا به تعادل برسد و سپس آن را میل کنید. داغی یا سردی بیش از حد باعث تحریک دندان خواهد شد.

·        اگر دندان‌های حساسی دارید، اصلا از خمیر دندان‌های معمولی استفاده نکنید.

·        مراجعه مجدد به پزشک را فراموش نکنید! بلیچینگ دندان به ترمیم نیاز دارد.

·        از مصرف خودسرانه دارو و مسکن صرف نظر کرده و با دندانپزشک مشورت کنید.

·        استعمال دخانیات و مصرف الکل را ترک یا به حداقل برسانید.

نتیجه‌گیری

در صورت رعایت مراقب‌های بعد از بلیچینگ دندان، ماندگاری بلیچینگ تا چندین سال افزایش خواهد یافت. البته مراجعه دوره‌ای به دندانپزشک نیز لازم است تا در صورت نیاز، برای ترمیم اقدام کنید. نگران حساسیت دندان‌ها بعد از بلیچینگ نباشید؛ این مشکل موقتی است و پس از چند هفته کمتر خواهد شد. اگر به دنبال یک روش مناسب و کم هزینه برای سفید کردن دندان هایتان هستید، بلیچینگ بهترین انتخاب خواهد بود.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *