دکتر هومن عشقی / کامپوزیت / مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان
5/5 - (2 امتیاز)
مدت زمان مطالعه
۱۲ دقیقه

مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان راهی مهم و موثر برای برطرف کردن عیوب جزئی در دندان ها است. این نوع درمان آیتمی بی نظیر جهت رفع نواقض کوچک در دندان های جلویی است. بعد از انجام هر عمل زیبایی مراقبت هایی وجود دارند که باید رعایت شوند تا نتیجه ی کار حفظ شود. کامپوزیت دندان نیز مراقبت های خاص خود را دارد. مراقبت های قبل و بعد از کامپوزیت دندان یکی از شروط اصلی ماندگاری و شکل گیری کامپوزیت روی دندان ها است زیرا مراقبت ها شامل نکاتی هستند که به شدت بر روی کیفیت و ماندگاری تکنیک به کار رفته برای اصلاح دندان ها تاثیر گذار  می باشند. اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که به تازگی تکنیک های اصلاحی را بر روی دندان های خود انجام داده اید. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

موارد استفاده از لایه رزین بر روی دندان ها

از کامپوزیت دندان در موارد متعددی استفاده می شود. مهم ترین این موارد عبارتند از:

  • اصلاح دندان های نامرتب و کج.
  • رفع لکه های ایجاد شده بر روی دندان.
  • از بین بردن فاصله میان دندان ها.
  • رفع آسیب های وارده به دندان ها.

نکته: این تکنیک در دندانپزشکی درمانی و دندانپزشکی زیبایی مورد استفاده قرار می گیرد.

مراقبت های قبل از کامپوزیت دندان

قبل از انجام کامپوزیت دندان لازم است اقداماتی انجام شود. اقدامات قبل از کامپوزیت دندان عبارتند از:

انتخاب کلینیک و دندانپزشک جهت ترمیم و زیباسازی دندان ها.

انجام کار های زیبایی در جهت بهبود ظاهر دندان ها عملی سلیقه ای است. هر پزشک از تکنیکی خاص برای این کار استفاده میکند. انتخاب پزشکی که کارش مطابق با سلیقه شما باشد دشوار است. از آنجایی که خدمات زیبایی در دندانپزشکی پر هزینه هستند و انجام مجدد آن ها ملزم پرداخت هزینه است بهتر است در همان ابتدا به دنبال بهترین دندانپزشک زیبایی باشید.

اقدامات قبل از کامپوزیت دندان

کسب اطلاع درباره چگونگی اجرای تکنیک مربوطه جهت رفع عیوب دندان.

هر دندانپزشک ممکن است از روش و تکنیکی خاصی استفاده کند همچنین ممکن است کیفیت موادی که برای کامپوزیت استفاده می شود متفاوت باشد به همین دلیل قبل از مراجعه به خوبی تحقیق کنید تا پشیمان نشوید.

مشاهده نمونه کارهای دندانپزشک مربوطه.

خوشبختانه با پیشرفت علم و تکنولوژی و استفاده بسیاری از افراد از تلفن های هوشمند، پزشکان نیز از این قافله عقب نمانده و فعالیت خود را در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام آغاز کرده اند. برخی پزشکان تمامی نمونه کار های خود را در این شبکه های اجتماعی قرار دادند تا مراجعه کنندگان انتخاب راحت تری داشته باشند.

برگزاری یک جلسه مشاوره ای همراه پزشک معالج.

بعد از انتخاب لیستی از دندانپزشکان شما میتوانید برای مشاوره حضوری به مطب مراجعه کنید تا دندانپزشک با معاینه دندان های شما بهترین روش درمانی را پیشنهاد کند. همچنین شما میتوانید با مشاهده تمیزی مطب و پرسش نظر سایر مراجعه کنندگان تصمیم نهایی را اتخاذ کنید.

مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان

مراقبت های بعد از انجام کامپوزیت دندان شامل مراقبت های کوتاه مدت و مراقبت های بلند مدت می باشند.

اقدامات کوتاه مدت بعد از کامپوزیت دندان

اقدامات کوتاه مدت بعد از کامپوزیت دندان شامل ۴ مورد مهم و اساسی می باشند.

۱: انتخاب ونیر مناسب: ونیر یکی از تکنیک های موجود برای اصلاح عیوب دندان ها می باشد. انتخاب نوع ونیر تاثیر مستقیمی بر ماندگاری و طول عمر کامپوزیت دندان دارد. این تکنیک اغلب برای دندان هایی مفید است که فشار زیادی را حین جویدن و گاز گرفتن متحمل نمی شوند. در صورتی که یکی از دندان های آسیاب که فشار زیادی بر روی آن ها وجود دارد آسیب دیده باشد باید از ونیر سرامیکی استفاده شود.

۲: مراقبت از کامپوزیت بعد از رفع بی حسی: پزشک معالج معمولا برای پیاده کردن تکنیک های موثر در دندان ها از بی حسی موضعی در ناحیه دندان استفاده می کند. بعد از اتمام کامپوزیت دندان، این بی حسی تقریبا ۲ تا ۳ ساعت ادامه دارد. بنابراین افراد باید در این مدت مراقب خوردن و آشامیدن خود باشند. نوشیدن مایعات ولرم و خوردن غذاهای آبکی مهم ترین مراقبت ها تا رفع کامل بی حسی می باشند.

نوشیدن اب سرد بعد از کامپوزیت

۳: اصلاح چگونگی قرار گیری مواد رزین بر روی دندان: پزشک معالج بعد از خشک کردن کامل دندان ها رزین را بر روی قسمت های شکسته و آسیب دیده قرار می دهد. بعد از قرار دادن رزین بر روی دندان به کمک لیزر آن را محکم می کند. سپس از بیمار می خواهد چندین مرتبه دهان خود را باز و بسته نماید. در این مرحله بیمار  باید مراقب نحوه باز کردن دهان خود و فشاری که به دندان ها وارد می کند باشد. زیرا فشار بیش از اندازه سبب می شود تا حالت دندان های کار شده به هم بخورد و کامپوزیت حالت نامتقارنی پیدا کند.

۴: رفع مشکلات جزئی: برطرف کردن مشکلات جزئی در طول دو تا سه روز اول بعد از انجام کامپوزیت دندان یکی از نکات مراقبتی مهم است. گاهی اوقات بیمار حین جویدن و خوردن غذا احساس غیر طبیعی در دهان خود دارد. در این حالت باید فورا به دندانپزشک مراجعه نماید تا نسبت به رفع مشکل اقدام شود. علاوه بر این در بسیاری مواقع حالت تیزی در دندان ها احساس می شود. در این صورت هم بیمار به محض مشاهده چنین حالتی لازم است به پزشک مراجعه نماید.

مراقبت های بلند مدت از کامپوزیت دندان

مراقبت های کامپوزیت دندان در بلند مدت شامل مراحل مهمی باشند که عبارتند از:

۱: رعایت بهداشت دهان و دندان

تمیز کردن دندان ها با خمیر دندان مناسب و استفاده از نخ دندان از جمله اقدامات مراقبتی مهم بعد از کامپوزیت دندان می باشند. رعایت این نکات سبب جلوگیری از پوسیدگی، لک شدن دندان ها می شوند. پیشنهاد می شود بعد از انجام کامپوزیت استفاده از خمیر دندان مناسب، مسواک و دهانشویه را جدی بگیرید.

تأثیر مسواک در عمر کامپوزیت دندان

برای حفظ سفیدی کامپوزیت ها استفاده ی مرتب از مسواک توصیه می شوند زیرا کامپوزیت دندان بعد از مدتی دچار تغییر رنگ می شود ولی می توان این تغییر رنگ را عقب انداخت، مسواک نقش بسزائی در این روند دارد. به هر حال بعد از اینکه تمام مراقبت ها را انجام دادید و در نهایت شاهد تغییر رنگ بودید باید از پولیش روی دندان ها کمک بگیرید تا مثل روز اول سفید شوند. لازم به ذکر است که باید در انتخاب مسواک و خمیر دندان خود نهایت دقت را به خرج داده و از مسواک و خمیر دندان های ساینده استفاده نکنید.

تأثیر نخ دندان در عمر کامپوزیت دندان

برای حفظ بهداشت دهان و دندان استفاده از نخ دندان در کنار مسواک می تواند واقعاً مفید باشد زیرا مسواک به تنهایی قادر به نظافت تمام  فواصل بین دندانی نیست.

۲: رعایت نمودن یک رژیم غذایی مناسب کامپوزیت

به دلیل رنگ پذیری کامپوزیت دندان به کار رفته در دندان ها باید حدالمقدور از خوردن مواد غذایی رنگی خودداری کرد. قهوه، تنباکو، شراب، چایی، توت ها از جمله مواد غذایی هستند که رنگ دندان های کامپوزیت شده را تحت تاثیر قرار می دهند. پس مصرف نوشیدنی های رنگی مانند چایی، قهوه و نوشابه را قطع کنید یا به حداقل برسانید علی الخصوص در ۲۴ ساعت اول که کامپوزیت مستعد جذب مواد رنگی می باشد. در صورتی که بعد از گذشت ۲۴ ساعت نوشیدنی حاوی رنگ مصرف کردید سریعاً دندانهایتان را بشوئید تا دچار تغییر رنگ نشوند و ماندگاری زیبایی دندان ها افزایش بیابد.

۳: عدم استفاده از دندان ها جهت بریدن و شکستن مواد سخت و سفت

تکنیک به کار رفته برای رفع عیوب دندان ها از مواد ظریف و حساسی تشکیل شده اند. از این رو از شکستن مواد غذایی سخت با دندان های کار شده باید خودداری کرد. استفاده از دندان ها به عنوان ابزار سبب کاهش عمر مفید آن ها می شود. در واقع بعد از انجام کامپوزیت دندان می توانید خوراکی های مختلف بجوید و تنها محدودیتی که وجود دارد در جویدن آجیل های سخت مانند بادام، فندق، پسته و امثالهم است که این موارد ممکن است به کامپوزیت دندان آسیب وارد کنند و در سطح آن ساییدگی ایجاد کنند. در صورتی که کامپوزیت دندان صدمه دید نگران نباشید زیرا قابل ترمیم است ولی اگر روی دندان درمان لمینت انجام داده باشیم باید آنرا تعویض کنیم و چاره ی دیگری نیست.

۴: ترک عادت های نادرست

جویدن ناخن، مداد و دندان قروچه عادت به شدت مخرب برای دندان ها است که آسیب ها و صدمات زیادی را وارد میکند. ترک عادت دندان قروچه کردن و ساییدن دندان ها به همدیگر از جمله مهم ترین موارد مراقبتی بعد از کامپوزیت دندان می باشد.

نکته: نکته بسیار مهمی که در رابطه با مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان وجود دارد این است. اگر این مراقبت ها به نحو احسنت انجام نگیرند بعد از مدتی کامپوزیت تغییر رنگ می دهد و نمایی نازیبا در لبخند افراد به وجود می آورد.

تأثیر مراجعه به دندانپزشک در عمر کامپوزیت دندان

مراجعه به دندانپزشک نقش مؤثری در ماندگاری کامپوزیت دندان دارد زیرا وقتی به صورت منظم با دندانپزشکتان ملاقات می کنید او روند درمان را کاملاً تحت نظر دارد و در مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان به شما یاری می رساند. همیشه سعی کنید از راهنمایی های دندانپزشک در زمینه ی عمل های زیبایی دندان استفاده کنید. توصیه می شود هر ۶ ماه یکبار برای چکاپ و بررسی دندان ها به دندانپزشک مراجعه کنید.

در آخر خاطر نشان می کنیم که کامپوزیت دندان ماندگاری طولانی مدتی دارد و بیشترین موردی که در عمر آن تأثیر دارد مراقبت های فرد است. اگر در رعایت نکات بهداشتی کوشا باشید و تغذیه تان بعد از کامپوزیت دندان مناسب باشد ماندگاری اش بسیار طولانی می شود و تا مدت ها نیازی به پولیش ندارد.

امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد و اطلاعات لازم را کسب کرده باشید. شما میتوانید سوالات و تجربیات خود را در زیر این مطلب با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

dreshghi

دکتر هومن عشقی به عنوان دندانپزشک خانه سینما با گذراندن دوره هایی نظیر ایمپلنت پیشرفته، مهندسی بافت نرم و پیوند بافت نرم، جراحی بافت سخت و پیوند استخوان، ایمپلنت ITI ، فلوشیپ سرامیک های زیبایی ،ایمپلنت های noble biocare و ... به ارائه کلیه خدمات زیبایی دندان میپردازد.

اشتراک گذاشتن مقاله در شبکه های اجتماعی

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin
Share on twitter

مطالب مرتبط

هزینه کامپوزیت دندان

هزینه کامپوزیت دندان چه قدر است؟

هزینه‌ کامپوزیت ونیر در افراد متفاوت است. کامپوزیت دندان روشی نسبتاً ارزان جهت ترمیم دندان‌های آسیب‌دیده است. عوامل زیادی بر هزینه‌ی کامپوزیت دندان مؤثرند  از

هزینه لمینت دندان

هزینه لمینت دندان چه قدر است؟

فهرست مطالب۱ علل لمینت دندان۲ ماندگاری لمینت دندان۳ قیمت لمینت دندان چه قدر است؟۴ عوامل موثر در هزینه لمینت دندان۵ دلیل تفاوت قیمت لمینت سرامیکی

مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان

مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان

فهرست مطالب۱ موارد استفاده از لایه رزین بر روی دندان ها۲ مراقبت های قبل از کامپوزیت دندان۲.۱ انتخاب کلینیک و دندانپزشک جهت ترمیم و زیباسازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.