دکتر هومن عشقی / لامینت / ماندگاری لمینت دندان چه قدر است؟
5/5 - (4 امتیاز)
۷ دقیقه
مدت زمان مطالعه

ماندگاری لمینت دندان چه قدر است؟

امروزه یکی از روش های برطرف نمودن نواقص دندان لمینت می باشد. ماندگاری لمینت دندان بسیار مهم است و یکی از سوالات متداول مراجعین می باشد. پیش از اینکه این روش را برای زیبایی و نقص دندان های خود به کار بگیرید باید در مورد طول عمر و ماندگاری لمینت دندان اطلاعات بیشتری به دست بیاورید. اینکه بدانید چه عواملی روی ماندگاری لمینت دندان تاثیر دارد و با استفاده از چه روش هایی میتوان طول عمر لمینت را افزایش داد بسیار مهم است. طول عمر هر یک از روکش های لمینت به رعایت کردن نکات مراقبتی بستگی دارد. اگر شما این نکات را با دقت انجام دهید می توانید طول عمر زیادی از روکش های لمینت به دست بیاورید. در صورت رعایت نکات مراقبتی می توانید حدود ۲۰ سال دندان های لمینت شده خود را داشته باشید. اما در صورت عدم مراقبت بیشتر از ۱۰ سال لمینت روی دندان شما نگهداری نخواهد شد.

مزایا لمینت دندان

لمینت دندان باعث زیبایی دو چندان دندان و چهره شما خواهد شد و مزایای زیادی دارد. برای مثال:

  • مرتب کردن دندان ها
  • براق کردن سطح دندان ها
  • حفظ بافت اصلی دندان
  • طول عمر بالا

با انجام لمینت دندان می توانید علاوه بر اصلاح طرح لبخند، لبخند زیبا و ماندگار داشته باشید. با اصلاح طرح لبخند جذابیت خود را دو چندان می کنید زیرا در زمان لبخند زدن دندان های شما مرتب و سفید ظاهر می شوند.

ماندگاری لمینت دندان

شما باید دقت و حساسیت زیادی در انتخاب دندانپزشک به خرج دهید، زیرا این امر در اصلاح طرح لبخند بسیار تاثیر گذار است، انتخاب دندانپزشک زیبایی که مهارت و تبحر در امر لمینت داشته باشد، یکی از مهم ترین اقدامات قبل از لمینت دندان است.

علت داشتن تبحر دندانپزشک به این دلیل مهم است که یک دندانپزشک ماهر به ساختارهای مختلف دندان، فرم کلی چهره و روابط فکی کاملا آشنا هست، بنابراین با دانستن این اطلاعات می تواند بهترین خط لبخند را ایجاد کند.

راه های افزایش ماندگاری لمینت دندان

 راهکارهای زیادی برای افزایش طول عمر و ماندگاری لمینت دندان وجود دارد. لمینت هایی که سرامیکی هستند به دلیل مقاومت بالا و استحکامی که دارند به محبوب ترین روکش های زیبایی دندان تبدیل شده‌ اند. برخی از راهکارهایی که شما می توانید جهت افزایش طول عمر لمینت دندان به کار بگیرید عبارت است از :

1. مراقبت روزانه از دندان ها

یکی از مهمترین اقدامات جهت افزایش طول عمر لمینت دندان رعایت بهداشت دندان و دهان می باشد. مراقبت کردن از این روکش ها به کارهای تخصصی نیاز ندارد. شما با انجام دادن مراقبت های ساده می توانید لمینت دندان خود را مدت زمان زیادی در دهان نگه دارید. روزی دو بار بهتر است که مسواک بزنید و از دهانشویه و نخ دندان استفاده کنید. سلامت لثه و دندان روی طول عمر لمینت تاثیر دارد.

2. کاهش دادن مصرف غذاهای اسیدی، رنگی و قلیایی

 یکی دیگر از مواردی که طول عمر لمینت دندان را افزایش می دهد کاهش خوردن مواد غذایی اسیدی رنگی و قلیایی است. اگرچه که لمینت ها در برابر جذب کردن مواد رنگی مقاوم می باشند، ولی مصرف کردن مواد غذایی که دارای رنگ های متفاوت هستند روی طول عمر آنها تاثیر می‌ گذارد. بنابراین توصیه می کنیم که مصرف کردن این مواد را محدود کنید و بعد از خوردن مواد حتما دندان های خود را به خوبی مسواک بزنید. اگر شما در شرایطی قرار گرفته اید که نمی توانید مسواک بزنید بهتر است که بعد از خوردن غذاهای رنگی دهان و دندان های خود را بشویید.

خوردن چای بعد از لمینت

3. استفاده از محافظ شبانه برای مراقبت از لمینت

از دیگر مواردی که موجب طول عمر و ماندگاری لمینت دندان می شود استفاده از محافظ شبانه است. اگر شما دچار مشکل دندان قروچه هستید بهتر است که از محافظ شبانه استفاده کنید. این عادت موجب می‌ شود که فرد دندان هایش را روی یکدیگر فشار دهد. دندان قروچه یکی از عوامل مهمی است که روی ماندگاری لمینت تاثیر می‌ گذارد و موجب عدم لب پر شدن و ساییدگی لمینت می گردد. اگر دچار این عارضه می باشید جهت پیشگیری کردن از آسیب به لمینت باید با دندانپزشک خود صحبت کنید تا یک گارد مخصوص برایتان سفارش دهد.

4. عدم مصرف کردن سیگار و دخانیات

عدم مصرف سیگار به عنوان یکی دیگر از روش های افزایش طول عمر لمینت دندان می باشد. مصرف سیگار و بسیاری از دیگر دخانیات تاثیر بدی روی سلامت دندان می گذارد. این مواد موجب می‌ شوند که رنگ لمینت تغییر پیدا کند و همچنین دندان ها بعد از مدتی پوسیده شوند. در صورتی که لمینت دندان شما برای رفع کردن نواقص ظاهری دندان هایتان به کار گرفته شده است باید از مصرف کردن دخانیات جلوگیری نمایید.

سیگار کشیدن

5. عدم استفاده از لمینت برای شکستن خوراکی های سفت

عدم استفاده کردن از دندان ها به عنوان ابزار یکی دیگر از روش های افزایش طول عمر لمینت دندان می باشد. این مسئله درست است که روکش لمینت استحکام بالایی دارد. اما استفاده کردن از دندان هایی که لمینت شده هستند به عنوان ابزار برای باز کردن کیسه پلاستیکی، بریدن چسب و غیره بسیار خطرناک است.

6. میل نکردن غذاهای سفت

نخوردن غذاهای سفت به عنوان یکی دیگر از نکات شناخته می‌ شود که برای افزایش طول عمر لمینت دندان باید به آن دقت کنید. خوردن غذاهایی که سفت هستند مانند شکستن تخمه، جویدن یخ و غیره به سلامت دندان های لمینت شده آسیب می رساند. بنابراین بهتر است که برای افزایش دوام روکش لمینتی این کارها را دیگر انجام ندهید.

جویدن غذاهای سفت

7. انجام دادن چکاپ ماهانه لمینت

انجام چکاپ شش ماهه دندانپزشکی یکی دیگر از روش های طول عمر و ماندگاری لمینت دندان می باشد. هر 6 ماه یکبار باید به نزد دندانپزشک مراجعه کنید تا لمینت دندان هایتان به خوبی مورد بررسی قرار بگیرد. اگر آسیبی به لمینت ها و دندان ها وارد شده باشد باید در اسرع وقت درمان گردد تا آسیب بیشتری به دندان ها وارد نگردد.

موارد موثر روی طول عمر و ماندگاری لمینت دندان

 موارد موثر بر روی طول عمر و ماندگاری لمینت دندان متفاوت می باشد. برخی از این موارد عبارت است از :

1. جنس لمینت

 جنس لمینت یکی از مهمترین فاکتورهای ماندگاری لمینت می باشد. در صورتی که تمامی مواد لمینت با استفاده از برندهای مرغوب و کیفیت انتخاب گردد روکش لمینت طول عمر بیشتری به دست می‌ آورد.

2. مهارت نصب لمینت برای ماندگاری

 مهارت دندانپزشک در نصب لمینت به عنوان یکی دیگر از عوامل موثر ماندگاری لمینت دندان شناخته می‌ شود. یکی از مهمترین اقدامات بعد از انتخاب کردن این روش زیبایی برای دندان هایتان این است که یک دندانپزشک حرفه ‌ای را انتخاب کنید. اگر دندان های لمینت شده روی دهان به درستی نصب نشوند امکان تمیز کردن آنها برای شما به راحتی وجود نخواهد داشت. سلامت دندان و دهان شما در صورت نصب غیر صحیح لمینت در خطر می ‌افتد.

3. سن بیمار

 سن بیمار به عنوان یکی دیگر از مواردی است که روی طول عمر و ماندگاری لمینت دندان تاثیر دارد. با افزایش سن باید بدانید که بافت لثه تا حدودی عقب ‌نشینی می‌ کند. به همین دلیل دندان ها طول شان افزایش پیدا خواهد کرد. این اتفاق موجب می گردد که بین لمینت و لثه فاصله ایجاد گردد. فاصله ایجاد شده روی ظاهر لمینت تاثیر بدی می گذارد و زیبایی آن را کاهش می دهد.

لمینت دندان
لمینت دندان
لمینت دندان

طول عمر دندان لمینیت شده چقدر است؟

لمینیت اگر به شکل درست نصب شود و دندانپزشک زیبایی طراحی دقیقی را انجام داده باشد، از دندان شخص جدا نمی گردد، اما اگر هر یک از موارد بیان شده یعنی طراحی و … به درستی انجام نشود امکان جدا شدن آن از دندان وجود دارد. همچنین طول عمر دندان لمینیت شده بسته به رعایت مراقبت های هر شخص پس از لمینت متفاوت است.

امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد و اطلاعات لازم را کسب کرده باشید. شما میتوانید سوالات و تجربیات خود را در زیر این مطلب با ما به اشتراک بگذارید.

دکتر هومن عشقی

دکتر هومن عشقی به عنوان دندانپزشک خانه سینما با گذراندن دوره هایی نظیر ایمپلنت پیشرفته، مهندسی بافت نرم و پیوند بافت نرم، جراحی بافت سخت و پیوند استخوان، ایمپلنت ITI ، فلوشیپ سرامیک های زیبایی ،ایمپلنت های noble biocare و ... به ارائه کلیه خدمات زیبایی دندان میپردازد.

اشتراک گذاشتن مقاله در شبکه های اجتماعی

مطالب مرتبط

درصد موفقیت ایمپلنت
جراحی دهان، دندان و لثه

درصد موفقیت ایمپلنت دندان

چه عواملی بر موفقیت ایمپلنت دندان تاثیر میگذارند؟ انتخاب پزشک متخصصی که بتواند عمل ایمپلنت دندان را با تخصص و دانش و علم خود و

حساسیت به ایمپلنت دندان
جراحی دهان، دندان و لثه

حساسیت به ایمپلنت دندان

حساسیت به ایمپلنت دندان از جمله فاکتورهای شکست ایمپلنت می باشد، امروزه از این روش درمانی به طور گسترده در کلینیک های دندانپزشکی استفاده می

ایمپلنت دندان جلو
کاشت دندان

ایمپلنت دندان جلو

ایمپلنت دندان جلو چگونه انجام می‌شود؟ در بیشتر موارد، کاشت دندان جلویی هیچ عارضه‌ای ندارد و یک روش معمول است، مگر اینکه بافت استخوانی کافی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *