مدت زمان مطالعه
۳ دقیقه

مال اکلوژن چیست

مال اکلوژن چیست؟

جفت شدن غیر طبیعی دندان ها و فک ها در دندانپزشکی به نام مال اکلوژن شناخته می شود. این اختلال معمولاً ارثی می باشند و عوامل ژنتیکی عامل اصلی مال اکلوژن هستند. طبق آمارها تنها حدود ۴۰ درصد افراد دارای دندان های کاملاً ردیف دارند.اما در بعضی از افراد شرایط محیطی باعث به وجود آمدن آن در افراد بوده و حتی افرادی که به طور ارثی این ناهنجاری را دارا می باشند شرایط محیطی مانند برخی عادات نادرست، نقش زیادی در افزایش شدن این عدم جفت شدن دندان  و فک دارند.

 

با ردیف نبودن دندان ها، عملکرد آن ها دچار اختلال شده و مشکلاتی برای سلامتی ایجاد خواهد شد. در واقع ساختار درست و طبیعی دندان و فک از این رو حائز اهمیت می باشد که ردیف بودن دندان های بالا برای جلوگیری از گاز گرفتن لب و ردیف بودن دندان های پایین برای محافظت از زبان گونه ضورری است. اگر درمانی درمورد مال اکلوژن انجام نشود علاوه بر جنبه زیبایی می تواند باعث بروز مشکلات لثه، پوسیدگی دندان ها و مشکلات در مفصل گیجگاهی فکی در فرد بشوند.

به طور کلی مال اکلوژن دندان ها به صورت بهم ریختگی و ردیف نبودن دندان ها، کراس بایت، اور بایت، آندر بایت یا اوپن بایت وجود دارد.

کلاس یک : افرادی که اکلوژن طبیعی دارند  و دندان های آن ها به طور طبیعی با هم جفت می شوند.

کلاس دو : در این دسته بندی افرادی قرار می گیرند که فک پایین آن ها در مقایسه با فک بالا کوچک تر بوده و دندان های پایین عقب تر قرار گرفته اند .

کلاس سه : افراد این دسته بر خلاف دسته بندی قبلی، دارای فک پایین بزرگ تر است و دندان های فک پایین نسبت به فک بالا جلوتر قرار گرفته است.

  • انواع مال اکلوژن

شایعترین نوع مال اکلوژن، ناهنجاری دندانی فکی است که مشکل اصلی مربوط به اسکلت فک می‌باشد. همانطور که در بالا گفته شده دو دسته بندی کلاس ۲ و۳ جزء این مال اکلوژن قرار می گیرد. نوع دیگر این اختلال، ناهنجاری دندانی می‌باشد؛ یعنی دندان ها خارج از موقعیت صحیح خود  رشد کرده و یا ممکن است دندان چرخش داشته اند.

  • درمان مال اکلوژن

افراد مبتلا به مال اکلوژن خفیف، نیازی به درمان ندارند اما در موارد که این اختلال شدید بوده، درمان می تواند با استفاده از ارتودنسی توسط متخصص دندانپزشک زیبایی انجام گیرد. نوع ارتودنسی به کارگرفته شده وابسته به شرایط دندان و فک فرد می باشد و بسته به نوع مال اکلوژن می توان از نوع های مختلف ارتودنسی استفاده کرد. اقدامت دیگری مانند کشیدن دندان برای اصلاح بهم ریختگی، جراحی برای شکل دهی مجدد یا کوتاه کردن فک، قراردادن قالب برای پایدار کردن استخوان فک و… به منظور رفع این اختلال می تواند صورت گیرد.

برخی از خدمات دکتر هومن عشقی دندان پزشک زیبایی :

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر هومن عشقی دندانپزشک زیبایی 

دکتر هومن عشقی

دکتر هومن عشقی به عنوان دندانپزشک خانه سینما با گذراندن دوره هایی نظیر ایمپلنت پیشرفته، مهندسی بافت نرم و پیوند بافت نرم، جراحی بافت سخت و پیوند استخوان، ایمپلنت ITI ، فلوشیپ سرامیک های زیبایی ،ایمپلنت های noble biocare و ... به ارائه کلیه خدمات زیبایی دندان میپردازد.

اشتراک گذاشتن مقاله در شبکه های اجتماعی

مطالب مرتبط

بوی بد دهان بعد از کامپوزیت
کامپوزیت

بوی بد دهان بعد از کامپوزیت

فهرست مطالب۱ دلایل ایجاد بوی بد دهان بعد از کامپوزیت۲ تطابق نداشتن لمینت کامپوزیتی با لبه دندان۳ نوع مواد کامپوزیت عاملی مهم جهت جلوگیری از

بهترین سن برای لمینت دندان
جراحی دهان، دندان و لثه

بهترین سن برای لمینت دندان

 به طور کلی نصب لمینت دندان از سن ۱۶ سالگی برای خانم ها و سن ۱۸ سالگی برای آقایان مجاز می باشد.  البته اکثر دندانپزشکان

درد و حساسیت دندان بعد از کامپوزیت
کامپوزیت

درد و حساسیت دندان بعد کامپوزیت

فهرست مطالب۱ کامپوزیت دندان چیست؟۲ دلایل درد و حساسیت دندان بعد از کامپوزیت۳ اشکال مختلف درد و حساسیت دندان بعد از کامپوزیت۳.۱ درد و حساسیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.