مدت زمان مطالعه
۳ دقیقه

مال اکلوژن چیست

جفت شدن غیر طبیعی دندان ها و فک ها در دندانپزشکی به نام مال اکلوژن شناخته می شود. این اختلال معمولاً ارثی می باشند و عوامل ژنتیکی عامل اصلی مال اکلوژن هستند. طبق آمارها تنها حدود ۴۰ درصد افراد دارای دندان های کاملاً ردیف دارند.اما در بعضی از افراد شرایط محیطی باعث به وجود آمدن آن در افراد بوده و حتی افرادی که به طور ارثی این ناهنجاری را دارا می باشند شرایط محیطی مانند برخی عادات نادرست، نقش زیادی در افزایش شدن این عدم جفت شدن دندان  و فک دارند.

با ردیف نبودن دندان ها، عملکرد آن ها دچار اختلال شده و مشکلاتی برای سلامتی ایجاد خواهد شد. در واقع ساختار درست و طبیعی دندان و فک از این رو حائز اهمیت می باشد که ردیف بودن دندان های بالا برای جلوگیری از گاز گرفتن لب و ردیف بودن دندان های پایین برای محافظت از زبان گونه ضورری است. اگر درمانی درمورد مال اکلوژن انجام نشود علاوه بر جنبه زیبایی می تواند باعث بروز مشکلات لثه، پوسیدگی دندان ها و مشکلات در مفصل گیجگاهی فکی در فرد بشوند.

به طور کلی مال اکلوژن دندان ها به صورت بهم ریختگی و ردیف نبودن دندان ها، کراس بایت، اور بایت، آندر بایت یا اوپن بایت وجود دارد.

کلاس یک : افرادی که اکلوژن طبیعی دارند  و دندان های آن ها به طور طبیعی با هم جفت می شوند.

کلاس دو : در این دسته بندی افرادی قرار می گیرند که فک پایین آن ها در مقایسه با فک بالا کوچک تر بوده و دندان های پایین عقب تر قرار گرفته اند .

کلاس سه : افراد این دسته بر خلاف دسته بندی قبلی، دارای فک پایین بزرگ تر است و دندان های فک پایین نسبت به فک بالا جلوتر قرار گرفته است.

  • انواع مال اکلوژن

شایعترین نوع مال اکلوژن، ناهنجاری دندانی فکی است که مشکل اصلی مربوط به اسکلت فک می‌باشد. همانطور که در بالا گفته شده دو دسته بندی کلاس ۲ و۳ جزء این مال اکلوژن قرار می گیرد. نوع دیگر این اختلال، ناهنجاری دندانی می‌باشد؛ یعنی دندان ها خارج از موقعیت صحیح خود  رشد کرده و یا ممکن است دندان چرخش داشته اند.

  • درمان مال اکلوژن

افراد مبتلا به مال اکلوژن خفیف، نیازی به درمان ندارند اما در موارد که این اختلال شدید بوده، درمان می تواند با استفاده از ارتودنسی توسط متخصص دندانپزشک زیبایی انجام گیرد. نوع ارتودنسی به کارگرفته شده وابسته به شرایط دندان و فک فرد می باشد و بسته به نوع مال اکلوژن می توان از نوع های مختلف ارتودنسی استفاده کرد. اقدامت دیگری مانند کشیدن دندان برای اصلاح بهم ریختگی، جراحی برای شکل دهی مجدد یا کوتاه کردن فک، قراردادن قالب برای پایدار کردن استخوان فک و… به منظور رفع این اختلال می تواند صورت گیرد.

 

دکتر هومن عشقی

دکتر هومن عشقی به عنوان دندانپزشک خانه سینما با گذراندن دوره هایی نظیر ایمپلنت پیشرفته، مهندسی بافت نرم و پیوند بافت نرم، جراحی بافت سخت و پیوند استخوان، ایمپلنت ITI ، فلوشیپ سرامیک های زیبایی ،ایمپلنت های noble biocare و ... به ارائه کلیه خدمات زیبایی دندان میپردازد.

اشتراک گذاشتن مقاله در شبکه های اجتماعی

مطالب مرتبط

لق شدن کامپوزیت دندان
جراحی دهان، دندان و لثه

لق شدن و افتادن کامپوزیت دندان

فهرست مطالب۱ مهمترین دلایل لق شدن، افتادن و جدا شدن کامپوزیت دندان۱.۱ عدم دقت و دانش کافی دندانپزشک متخصص هنگام نصب۱.۲ استفاده از چسب و

غذا خوردن بعد از کامپوزیت دندان
جراحی دهان، دندان و لثه

غذا خوردن بعد از کامپوزیت

نحوه غذا خوردن( تغذیه) بعد از کامپوزیت دندان بر طول عمر آن تاثیر قابل توجهی دارد. به طور معمول پس از نصب کامپوزیت دندان، دندانپزشک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *