لمینت دندان کج

لمینت دندان کج

دندان‌های کج دارای ظاهر بدی هستند و هیچ گونه جذابیتی ندارند. علاوه بر آن می‌توانند تهدیدی برای سلامت دهان و دندان به حساب بیایند؛ زیرا وقتی دندان‌ها کج و نامرتب باشند تمیز کردن فضای بین آن‌ها سخت است و این امر باعث ایجاد درد در حفره‌های ایجاد شده می‌گردد؛ از این رو بسیاری از افراد برای اصلاح ظاهر نامرتب دندان‌های خود از لمینت دندان کج استفاده می‌کنند. لمینت دندان کج فقط ظاهر آن‌ها را می‌پوشاند و هیچ کمکی به ترمیم و صاف شدن نمی‌کند. در این مقاله قصد داریم این روش را به طور کامل توضیح دهیم و شما را با مزایا و معایب آن آشنا کنیم. پس برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

لمینت دندان کج

 آیا لمینت دندان برای دندان‌های کج قابل اجرا است؟

لمینت دندان کج راهی برای درمان دندان‌های ناهموار و کج است؛ اما نمی‌تواند بسیاری از کجی‌های دندان را رفع کند. دندان‌هایی که دارای کجی‌های زیادی هستند یا این که روی یکدیگر قرار گرفته‌اند را نمی‌توان با این روش درمان کرد، زیرا چسباندن روکش لمینت به روی آن‌ها کاری دشوار است. این امر نتیجه مطلوبی را به دنبال نخواهد داشت و باعث می‌شود لمینت در دهان عجیب و ناهماهنگ به نظر برسد. اما اگر ناهماهنگی و کجی‌های جزئی وجود داشته باشد، می‌توان با استفاده از این روش مشکل را برطرف نمود.

صاف کردن دندان‌های کج با لمینت چگونه انجام می‌شود؟

لمینت دندان کج به طور اصولی و از ریشه دندان را صاف نمی‌کند، بلکه ظاهر آن را صاف و مرتب می‌کند. این کار با دو الی سه بار مراجعه به دندانپزشک زیبایی انجام می‌شود. اولین ویزیت شامل معاینه است که وضعیت دندان توسط پزشک بررسی می‌گردد تا مطمئن شود این روش مناسبی برای دندان شما می‌باشد یا خیر. ویزیت بعدی شامل آماده‌سازی دندان است، به این صورت که دندانپزشک دندان‌های شما را کمی سوهان می‌کشد و برای تهیه روکش‌ها قالب‌گیری می‌کند. تا زمانی که روکش‌ها آماده شوند، روکش‌های موقتی روی دندان‌های شما قرار می‌گیرد که این امکان را به شما می‌دهد تا رنگ، شکل و فرمت ترمیم دندان‌های خود را قبل از نهایی کردن کار ارزیابی کنید. در مرحله آخر روکش‌های دائمی به دندان چسبانده و باعث می‌شود دندان‌های کج و نامنظم زیر روکش پنهان شوند.

مزایای لمینت دندان‌های کج

لمینت دندان کج دارای مزایای زیادی است. بخشی از مزیت‌های آن عبارتند از:

·       حل مشکلات متعدد دندانی: به عنوان یک روش زیبایی می‌تواند دندان‌های شما را سفید کند، فاصله بین آن‌ها را پوشش دهد و دندان‌های ترک خورده را ترمیم کند.

·       ماندگاری بالایی دارد: این روکش‌ها دائمی نیستند؛ اما در صورتی که مراقبت از آن‌ها را جدی بگیریم، می‌توانند به مدت زیادی دوام بیاورند.

·       از دندان‌های فرسوده محافظت می‌کند: مینای دندان در حفاظت آن نقش بسیار مهمی دارد و در صورت فرسوده شدن آسیب‌های جدی را به دندان وارد می‌کند. لمینت دندان راهی برای ترمیم دندان‌های فرسوده و محافظت از دیگر دندان‌ها در برابر فرسایش است.

لمینت دندان کج

·       افزایش اعتماد به نفس: با اصلاح کردن بی نظمی، پوشش شکاف‌ها و سفید کردن دندان‌ها، ظاهری زیبا را به لبخند شما می‌دهد و باعث افزایش اعتماد به نفس می‌شود.

·   بهبود عمل جویدن غذا: هر چه دندان‌ها صاف‌تر باشند، فرایند جویدن غذا بهتر صورت می‌گیرد و نیرو‌هایی که به خاطر آن به دندان وارد می‌شود، به صورت متعادل بین دندان‌ها پخش خواهد شد.

با وجود مزایایی لمینت دندان کج، این روش عاری از ایراد نیست و باید قبل از انجام این کار همه جوانب را در نظر بگیریم.

معایب لمینت برای دندان‌های کج

لمینت دندان کج زمانی مناسب است که استفاده از روش‌های دیگر برای رفع ایرادات دندان ممکن نباشد. با این حال، این روش دارای معایبی است که در ادامه به بیان آن‌ها می‌پردازیم.

 • بعد از چسبیده شدن امکان تغییر رنگ و شکل وجود ندارد.
 • بعد از چند سال باید عوض شوند و این کار تقریبا هزینه زیادی دارد.
 • از هر جنسی که باشد احتمال شکسته شدن و کنده شدن آن وجود دارد.
 • در صورتی که بیش از اندازه تراشیده شود، زودتر می‌افتد.
 • برای دندان‌هایی که پوسیده و یا قبلاً پر شده کارایی ندارد.
 • به دلیل اینکه در فرایند لمینت دندان کج، دندان‌های شما تراشیده می‌شوند، این روش غیر قابل برگشت است.

باید به این نکته توجه کرد که در این حالت دندان‌های کج ترمیم نمی‌شوند و مشکل کجی دندان‌ها از ریشه حل نمی‌گردد، بلکه ظاهر نامناسب آن‌ها با استفاده از پوششی مطلوب پوشانده می‌شود و نمای خوبی را به دندان‌ها می‌دهد. این روش هیچ گونه کجی را درمان نمی‌کند.

لمینت دندان کج

قیمت لمینت برای دندان‌های کج

تعرفه لمینت دندان کج بر اساس شرایط دهان و دندان افراد و نیاز‌های آن‌ها متغیر است. هزینه و قیمت آن تحت تأثیر عوامل مختلفی است که در زیر تعدادی از آن‌ها را برای شما نام می‌بریم.

 • شرایط سلامتی دهان و دندان فرد
 • نیاز فرد به انجام درمان‌های جانبی
 • تعداد دندان‌های کجی که نیاز به لمینت دارند.
 • جنس و برند لمینت انتخابی
 • دستمزد دندانپزشک
 • و…

برای اطلاع از هزینه لمینت باید همه این عوامل را در نظر بگیریم و سپس با یک پزشک مجرب مشورت کنیم تا با انجام معاینات لازم، قیمت نهایی آن را برایمان برآورد کند.

نتیجه‌گیری

لمینت دندان کج یک روش موقتی برای مخفی‌ کردن کجی دندان است و فقط ظاهر آن را زیبا می‌کند و مشکل را به طور قطعی حل و درمان نمی‌کند. هزینه این کار به تعداد دندان‌های کج، برند لمینت و… بستگی دارد.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *