ناهنجاری های دندان

شایع ترین ناهنجاری های دندان

دندان و دهان تاثیر زیادی در زیبایی و حالت صورت دارند. زمانی که دندان ها از نظر زیبایی و عملکرد در وضعیت مناسبی نباشند، فرد دارای ناهنجاری است. ناهنجاری دهان و دندان انواع مختلفی دارند و بنا به دلایل مختلفی به وجود می آیند. حتی برخی از این ناهنجاری ها به صورت ارثی از نسلی به نسل دیگر منتقل می شوند. در این مقاله قصد داریم شما را با دلایل، علائم و عوارض ناهنجاری های دهان و دندان آشنا کنیم، بنابراین در ادامه مطلب با ما همراه شوید.‌

ناهنجاری های دندان

ناهنجاری های دهان و دندان چیست؟

همانطور که گفتیم ناهنجاری های دندان و دهان شامل مشکلاتی هستند که از عملکرد درست دندان جلوگیری می کنند و زیبایی آن را کاهش می دهند. برخی از ناهنجاری های دهان و دندان از ابتدا نمایان نمی شوند و ریشه ارثی ندارند، بلکه به دلیل ضربه، آسیب، عدم مراقبت و رعایت بهداشت و…. صورت می گیرند.

علل بروز ناهنجاری های دهان و دندان

دلایل مختلف برای بروز ناهنجاری های دندان و دهان وجود دارد که شامل موارد زیر است: 

ژنتیک:

همانطور که گفتیم ژنتیک در انتقال و ایجاد ناهنجاری های دهان و دندان در یک نسل از خانواده نقش دارد. یکی از اصلی ترین دلایل مشکلات دندان ژنتیک است. جالب است بدانید که مصرف برخی از مواد و داروهای شیمیایی از طریق مادر در دوران بارداری، می تواند باعث ایجاد ناهنجاری های دندان در فرزند شود.‌

تصادف: 

برخی از ناهنجاری های دندان یا دهان در حین تصادف یا سانحه به وجود می آیند.‌

 افتادن دندان های شیری:

اگر دندان های شیری کودکان زودتر از زمان عادی و نرمال خود بیفتند، می توانند باعث ایجاد ناهنجاری های دهان در کودک شود.‌

 استفاده از شیشه شیر: 

جالب است بدانید که استفاده طولانی مدت از شیشه شیر یا پستانک می تواند انواع ناهنجاری های دندان را ایجاد کند. 

ناهنجاری های دندان

علائم ناهنجاری های دهان و دندان

این ناهنجاری ها همراه با یکسری علائم شکل می گیرند که هنگام بروز آنها باید به دندانپزشک مراجعه کنید تا از بروز ناهنجاری‌های دهان جلوگیری کنید. مهمترین و اصلی ترین علائم ناهنجاری های دهان و دندان شامل موارد زیر است: 

  •  مشکلات هنگام جویدن غذا
  • اختلال در تنفس
  •  لکنت زبان
  • تغییرات ظاهری
  • بروز درد شدید در فک
  • بروز درد در  گوش، گردن و سر
  •  آسیب به ریشه های دندان ها
  • احتمال سایش دندان ها 
  • آسیب به مینای دندان ها

بهترین سن درمان ناهنجاری های دهان و دندان

به طور کلی بهتر است برای درمان ناهنجاری های دهان و دندان هرچه سریعتر اقدام کنید. بهترین سن برای درمان ناهنجاری های دهان، دوران کودکی و نوجوانی است. هنگام کودکی و نوجوانی، استفاده از روش های درمانی مانند ارتودنسی تاثیر بیشتری دارد.‌ همچنین شما می توانید ناهنجاری های دندان خود را در دوران بزرگسالی درمان کنید اما در برخی موارد برای درمان ناهنجاری های دهان و دندان در بزرگسالی، ممکن است از روش های پیچیده تری استفاده شود. به طوری کلی پیشنهاد می کنیم در صورت تشخیص این ناهنجاری ها در اولین فرصت مناسب، برای درمان آن اقدام کنید. 

ناهنجاری های دهان و دندان

عوارض عدم درمان ناهنجاری های دهان و دندان

در صورتی که ناهنجاری های دهان و دندان خود را درمان نکنید، ممکن است دچار عوارض زیر شوید.‌

1. مشکلات هنگام غذا خوردن:

یکی از بزرگترین عوارض عدم درمان ناهنجاری های دهان و دندان، بروز مشکلات هنگام غذا خوردن است. این ناهنجاری ها می توانند در جویدن و سایر فرایند ها مشکل ایجاد کنند. به طور مثال قرار نگرفتن دندان ها روی هم، مشکل در گاز گرفتن و….

2. تلفظ نادرست:

از دیگر عوارض ناهنجاری های دندان می توان به تلفظ نادرست کلمات اشاره کرد، که این مشکل می تواند باعث کاهش اعتماد به نفس و کاهش ارتباطات شود.‌

3. مشکلات استخوان و فک: 

عدم درمان ناهنجاری های دندان و دهان می‌تواند در ساختمان استخوان‌های فک و صورت مشکلاتی را به وجود آورد. که این مشکلات همراه با درد، ناهنجاری های جمجه و…. هستند.‌

4. کاهش زیبایی:

 ناهنجاری های دندان مانند نامنظم بودن دندان ها، جلو یا عقب بودن فک و… می توانند زیبایی خط لبخند و صورتتان را کاهش دهند. 

ناهنجاری های دندان

انواع ناهنجاری های دهان و دندان

همانطور که گفتیم ناهنجاری های دندان انواع مختلفی دارند که هریک از آنها ویژگی خاصی دارند و روش متفاوتی برای درمان آنها استفاده می شود‌. 

1. شکاف لب و شکاف کام:

یکی دیگر از ناهنجاری ها شکاف لب و کام است که هنگام تشکیل جنین صورت می‌گیرد. این ناهنجاری نیاز به جراحی دارد.

2. افزایش تعداد دندان ها یا هایپردنشیا: 

زمانی که تعداد دندان های یک فرد بیشتر از حالت طبیعی باشد، به آن هایپردنشیا می گویند.‌ جالب است بدانید این ناهنجاری می تواند باعث‌ بروز مشکلات دیگری در دندان شود.

3. کاهش یا فقدان تعداد دندان ها یا هایپودنشیا: 

در این ناهنجاری تعداد دندان ها از حالت طبیعی کمتر است، برخی از دندان ها تشکیل نمی شوند یا تعداد آنها به صورت اتفاقی کاهش می یابد. این ناهنجاری می تواند باعث مشکل در خوردن غذا می شود و حتی می تواند به فضای دهان آسیب وارد کند. 

4. اورجت اوربایتاپن بایت:

زمانی که دندان ها به صورت نامتقارن در دهان قرار گیرند، دچار ناهنجاری اورجت اوربابتاپن بایت شده اید. این ناهنجاری مشکلاتی مانند خستگی، استرس، درد در فک ها و دندان به همراه دارد. 

5. عقب زدگی فک:

در این ناهنجاری فک پایینی به صورت غیرطبیعی به سمت عقب قرار میگیرد و می تواند باعث‌ ایجاد مشکلاتی، مانند: اختلال در جویدن، تنفس و حتی خوابیدن شود که حتما باید برای درمان آن اقدام کنید.‌

6. مال اکلوژن:

ناهنجاری مال اکلوژن، ناهنجاری است که در آن دندان های فک بالا و پایین نامسطح هستند و به درستی به یکدیگر پیوند نمی خورند. این ناهنجاری مشکلاتی مانند: درد در فک، فرسایش دندان و… به همراه دارد. 

7. بیماری پریودنتال (لثه): 

در ناهنجاری پریودنتال به بافت های پشت دندان و لثه ها، آسیب وارد می شود و می تواند باعث خونریزی لثه، عفونت لثه و از دست دادن دندان ها شود. 

8. فیبروماتوز لثه:

این ناهنجاری باعث‌ رشد غیرطبیعی بافت لثه می شود که ممکن است منجر به تورم، خونریزی و بیماری های لثه شود‌‌.‌

9. سرطان دهان:

این سرطان معمولاً در بافت های دهان، لثه، زبان، گلو و بخش های دیگر دندان شکل می گیرد. سرطان دهان می تواند باعث مرگ شود بنابراین حتما باید برای درمان و پیشگیری از آن اقدام کنید. 

10. آفت دهان: 

آفت دهان شامل زخم های دردناکی در دهان هستند که امکان دارد از طریق مواد خوراکی، عفونت‌های ویروسی،  تغییرات هورمونی، عفونت‌ های باکتریایی و…. ایجاد شوند. این زخم ها باعث ناراحتی و مشکلات در خوردن و صحبت کردن می شوند.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *