سفید کردن دندان

سفید کردن دندان

یکی از مشکلات دندانی که باعث نازیبایی دندان ها می شود بد رنگی و زرد شدن دندان است که بسیار بر روی چهره و لبخند تاثیر میگذارد. روش های مختلفی برای سفید کردن دندان وجود دارد که دندانپزشک با توجه به وضعیت دندان های شما بهترین آن را انتخاب میکند. دکتر هومن عشقی دندانپزشک زیبایی سفیدکردن دندان را با استفاده از مواد مخصوص دندان انجام می دهند انتخاب دندانپزشک زیبایی بسیار مهم می باشد، زیرا اگر دندانپزشک تبحر و تخصص کافی را نداشته باشد ممکن است آسیب جدی به دندان ها وارد نماید بنابراین توصیه می شود قبل از انجام سفید کردن دندان از تبحر و تخصص دندانپزشک خود مطمئن شوید.

علت از بین رفتن سفیدی دندان

به مرور زمان و با مصرف برخی مواد غذایی مانند قهوه و چای، مصرف تنباکو، مصرف داروهایی نظیر آنتی هیستامین و یا داروهای فشار خون، آسیب به دهان یا لثه، سیگار کشیدن، عدم رعایت بهداشت دندان ها و مسواک نزدن، و هم چنین اثرات افزایش سن، رنگ دندان های شما تغییر می کند و سفیدی و براق بودن خودشان را از دست می دهند. در چنین حالتی، بسیاری از افراد به دنبال راهی می گردند تا مجدد دندان های سفید و براق داشته باشند.

سفید کردن دندان

البته از بدو تولد اصولا دندان های همه افراد کمی رنگی هستند یعنی بسته به وراثت هر فرد کم و بیش زرد یا خاکستری هستند. این رنگ به دلیل وجود دانتین است که توسط مینای دندان به وجود می‌آید. ساییده شدن و از بین رفتن مینای دندان ها با افزایش سن، یکی از دلایل قانع کننده برای این تغییر رنگ است. مصرف بعضی از مواد غذایی نیز باعث رنگی شدن دندان ها میشود.

انواع روش های سفید کردن دندان

خوشبختانه روش های مختلفی برای سفید کردن دندان ا دز مطب دندانپزشکی وجود دارد. در زیر به معرفی تعدادی از آن ها پرداخته شده است:

سفید کردن دندان با جرم گیری و پالیش

یکی از روش‌های پرطرفدار برای زیبایی بخشیدن به دندان‌ها، سفید کردن دندان با جرم گیری و پالیش می‌باشد که این کار توسط یک دندانپزشک زیبایی انجام می‌شود و باید هر سه تا شش ماه یک بار برای ملاقات و انجام آن از دندانپزشک خود وقت بگیرید.

 پالیش برای تمیز کردن کامل دندان‌ها طراحی شده است که بسیار موثرتر از مسواک زدن است. نه تنها دندان‌های شما تمیزتر به نظر می‌رسند، بلکه کل دهان به وسیله آن پاکیزه می‌شود. دندانپزشکان از وسیله‌ای به نام جرم‌گیر الکتریکی برای حذف سخت‌ترین جرم دندان استفاده می‌کند. این ارتعاش با سرعت بسیار بالایی برای شکستن ماده سخت روی دندان‌ها، خط لثه و بین دندان‌های شما در نقاط دور از دسترس دهان عمل می‌کند. متخصص دندان شما ممکن است از ابزارهای مختلفی برای رسیدن به قسمت‌های مختلف دهان استفاده کند. درمرحله پالیش با استفاده از یک مسواک چرخشی و خمیر، دندان ها به درخشش طبیعی خود باز می‌گردد.

سفید کردن دندان با پولیش

سفید کردن دندان با کامپوزیت

سفید کردن دندان با کامپوزیت روشی دیگر برای حل مشکل رنگ دندان‌‌ها است. در این روش ضمن بررسی کلی دندان‌ها توسط دندانپزشک، مطابق با درخواست بیمار انتخاب کامپوزیت صورت می‌گیرد. رنگ کامپوزیت می‌تواند مطابق با رنگ دندان‌های شما باشد. کامپوزیت به عنوان یک لایه که بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرد، بدون اینکه آسیبی را به دندان وارد کند زیبایی را به چهره و لبخندتان می‌بخشد. در صورتی که انتخاب رنگ کامپوزیت به درستی انجام شود حالت طبیعی در دندان‌ها نمایان می‌شود.

سفید کردن دندان با لمینت

در سفید کردن دندان با لمینت شاهد مقاومت بسیار دندان‌ها در برابر لکه و زردی خواهیم بود. لمینت سرامیکی ، یک لایه بر روی دندان‌ها است که از موادی به رنگ دندان تشکیل شده است. روکش‌های لمینت دائمی هستند و در صورت مراقبت از آن، دندان‌ها دچار پوسیدگی و زردی نمی‌شوند. لمینت سرامیکی یک انتخاب مناسب برای تمامی افرادی است که به دنبال زیبایی همیشگی هستند. البته باید به این نکته توجه نمود که دائمی بودن زیبایی لمینت مستلزم رعایت دستورالعمل‌های دندانپزشکان در خصوص مراقبت از آن می‌باشد.

سفید کردن دندان با لمنیت
سفید کردن دندان با لمینت

سفید کردن دندان با باندینگ

سفید کردن دندان با باندینگ راهکاری نوین برای بازگشت زیبایی به دندان‌های شما است. در روش باندینگ دندان‌ها با مواد کامپوزیتی ترمیم می‌شوند و راهی مناسب برای پوشاندن شکستگی یا ترک خوردن دندان‌ها می‌باشد. باندینگ هیچ آسیبی به دندان‌ها وارد نمی‌کند و تنها مقداری مواد کامپوزیتی به آن افزوده می‌شود که در نتیجه نواقص دندان‌ها را به خوبی ترمیم می‌کند.

بلیچینگ دندان

Home Bleachinig

در این روش دکتر هومن عشقی دندانپزشک زیبایی برای هر شخص یک قالب مخصوص آماده می نماید، در این روش ژل مخصوص سفید کردن دندان را که معمولا غلظت کمی دارد به بیمار همراه با قالب تحویل داده تا در منزل از آن استفاده نماید.

سفید کننده های حاوی پروکساید، به سفید شدن مینای دندان کمک می کند. شما می توانید نوارهای سفید کننده را بر روی دندان هایتان قرار دهید. میزان غلظت این مواد به مراتب کمتر از موادی است که دندانپزشک در مطب استفاده می کند.قبل از اقدام به بلیچینگ ، دندانپزشک ابتدا پوسیدگی های دندان، را برطرف می کند و اگر نیازی به پر کردگی باشد این کار را نیز انجام می دهد، چرا که این روش بر روی دندان های پوسیده و آسیب دیده شما تاثیری نمی گذارد

سفید کردن دندان در خانه

Office  Bleaching

در این روش ژل مخصوص سفید کردن دندان دارای غلظت بیشتری است، این روش سفیدکردن دندان را در مطب دندانپزشک انجام می شود و نسبت به روش قبلی موثرتر می باشد. در این حالت، دندانپزشک ژل محافظ را ابتدا بر روی لثه و پوشش دندان شما قرار می دهد و سپس ژل را با غلظت های بالا بر روی دندان می گذارد. بیشترین روش های سفید کردن دندان ها بر پایه استفاده از پروکسید هیدروژن و آب اکسیژنه می باشد.

داروهایی که دندانپزشکان برای سفید کردن دندان ها استفاده می کنند، اغلب قوی هستند و روش های کار آنها بسیار اطمینان بخش و با نتیجه عالی می باشند.مدت زمان لازم برای این روش درمان یک ساعت در مطب می باشد و بعد از آن بیمار باید این ژل را هر ۳-۴   روز در خانه با غلظت کمتری مصرف کنند.

ماندگاری سفید کردن دندان

هیچ روشی ماندگاری صد در صد ندارد اما با انجام مراقبت های بعد از آن می توان ماندگاری آن را بالا برد. اشخاصی که سفید کردن دندان را انجام می دهند باید برخی نکات را رعایت نمایند تا ماندگاری بیشتری داشته باشد نظیر کم کردن مصرف چای پررنگ و قهوه، عدم مصرف سیگار، عدم نوشیدن مواد غذایی رنگی و یا نوشابه های گاز دار .

میزان تاثیرگذاری سفید کردن دندان

میزان تاثیر سفید شدن دندان های شما، به میزان تغییر رنگ، رسوب موجود بر روی دندان شما و از همه مهم تر به جنس دندان های شما بستگی دارد. پس نمی توان، به طور قطع از میزان سفید شدن دندان ها بعد از بلیچینگ گفت. میزان موفقیت این روش در هر فرد متغیر می باشد.

افرادی که این کار را انجام می دهند، باید در مصرف مواد غذایی دقت بیشتری را داشته باشند و بهداشت دهان و دندان را بیش از قبل رعایت کنند. البته این روش باید هر چند وقت یک بار تکرار شود، تا دندان ها به طور دائم و همیشگی سفید بمانند.

روش‌های درمانی سفيد کردن دندان خطرناک هستند؟

سفید کردن دندان‌ها باید توسط دندانپزشک متخصص انجام شود و بهتر است قبل از اقدامات دندانپزشکی، افراد از مشاوره‌های پزشکان متخصص بهره‌مند شوند. پزشک قبل از انجام اعمال زیبایی، دندان‌‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهد. سفید کردن مداوم دندان ممکن است خطر آسیب به مینای دندان را به وجود آورد و سبب بروز برخی حساسیت‌ها در دهان شود. اگر سفید کردن دندان‌ها توسط پزشک متبحر انجام گیرد و دستورالعمل‌ها به درستی رعایت شود، امکان وقوع برخی عوارض سفید کردن دندان‌ها بسیار نادر خواهد بود.

امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد و اطلاعات لازم را کسب کرده باشید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *