کج شدن دندان کودکان

 دلایل کج شدن دندان کودکان

کج شدن دندان کودکان یکی از ناهنجاری هایی است که در سنین زیر 6 سال رخ می دهد و در صورت بی توجهی، تاثیرات منفی آن تا سال های طولانی ادامه دار خواهد بود. والدین در صورت مشاهده این عارضه با مراجعه به دندانپزشک متخصص سعی در برطرف کردن آن دارند.

توصیه های پزشکی در این زمینه را جدی بگیرید و برای کسب اطلاعات بیشتر با یک متخصص مشورت کنید. کلینیک دکتر عشقی به عنوان یکی از بهترین کلینیک های دندانپزشکی کشور با ارائه جدید ترین روش های درمانی در زمینه پیشگیری و درمان ناهنجاری کج شدن دندان کودکان، به شما کمک می کند تا بتوانید مشکلات مربوط به دندان را برطرف کنید.

علل شایع کج شدن دندان ها در کودکان چیست؟

کج در آمدن دندان کودکان به دلایل مختلف رخ می دهد که هر یک از این دلایل در میزان شدت بروز این عارضه تاثیر بسزایی دارند. برای درمان این عارضه نیز روش های متفاوتی وجود دارد که البته پیش از هر اقدام باید دلایل بروز آن بررسی شود. از مهم ترین دلایل کج شدن دندان کودکان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مسائل ارثی و ژنتیکی

یکی از رایج ترین دلایل کج شدن دندان، مسائل ارثی و ژنتیکی است. تشخیص این دلیل کج شدن دندان کودکان به سادگی امکان پذیر نیست و معمولا در زمان مواجه با این عارضه ابتدا دلایل ساده تر بررسی می شود.

تشخیص این عارضه به دلایل ژنتیکی و سابقه خانوادگی به سادگی امکان پذیر نیست و برای  جلوگیری از بروز آن والدین باید اقدامات پیشگیرانه انجام دهند. در واقع آن ها بر این امر واقف هستند که در میان برخی از افراد خانواده این عارضه وجود داشته، به همین دلیل پیش از در آمدن دندان و کج شدن آن باید به دندانپزشک کودکان مراجعه کنند. مراجعه به متخصص حرفه ای و توضیح علائم و نشانه های بروز این عارضه بر اساس سوابق خانوادگی تاثیر زیادی در جلوگیری از کج شدن دندان کودکان  دارد.

مکیدن انگشت شست یا شیشه شیر

یکی از رایج ترین عادات مشترک در میان کودکان؛ مکیدن انگشت شصت است که اغلب پیش از خواب این عادت رفتاری را انجام می دهند. این کار یک اقدام کاملا طبیعی از سوی بدن است و به نوعی یک مکانیزم آرام بخش به شمار می آید، البته انجام دادن بیش از حد این عادت به صورت همیشگی منجر به بروز بیماری های زیادی می شود که از مهم ترین آن می توان به کج شدن دندان کودکان اشاره کرد. این اقدام در نوزادان و کودکان نوپا باعث کج درآمدن دندان آن ها خواهد شد اما انجام آن در سنین بالاتر عوارض بیشتری به همراه دارد.

توجه داشته باشید که چنانچه عادت مکیدن انگشت در سنین بیشتر از 5 سال نیز ادامه دار باشد می تواند عارضه بیشتری به همراه داشته باشد. اوربایت، مشکلات مفصل فک، کراس بایت و آسیب زدن به بافت نرم داخل دهان از مهم ترین عوارض ناشی از مکیدن انگشت در سنین بالا است، همچنین باعث می شود که ماهیچه و عضلات صورت تحت کشش و فشار قرار بگیرند.

کج درامدن دندان کودکان

رفلاکس بلع اشتباه

برای درست جویده شدن غذا باید بین ماهیچه های زبان ، گلو و صورت یک هماهنگی خاص ایجاد شود، در غیر این صورت کودک به اختلال میو فانکشنال دچار خواهد شد. این اختلال که به رفلاکس بلع نیز شهرت دارد سبب می شود تا غذا به درستی جویده نشود، بروز این عارضه در کودکان به مرور زمان تاثیرات منفی بر روی رشد دندان ها دارد.

در توضیحات تکمیلی می توان اینگونه عنوان کرد که در زمان قورت دادن هر چیزی، زبان کاملا به سقف دهان می چسبد. زمانی که کودکان به عارضه میو فانکشنال دچار شود، برای قورت دادن غذا به جای سقف دهان به دندان های قدامی فشار وارد می کند و دندان های آن ها کج می شود.

کمبود فضا

در زمان رشد دندان و درآمدن آن از لثه، هر دندان درست سر جای خود رشد می کند. گاهی خروج دندانها از لثه به گونه ای است که فضای مناسب و کافی برای رشد ندارند و همین امر منجر به فشردگی دندان ها خواهد شد. هرچه میزان فشردگی بیشتر باشد، مقدار کج درآمدن دندان کودکان نیز افزایش پیدا می کند. این مشکل حتی پس از افتادن دندان شیری نیز ادامه دار خواهد بود، پس برای جلوگیری از بروز آن حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کنید.

ضربه و تروما به صورت و دهان

از دیگر دلایل کجی دندان کودکان می توان به برخورد شدید با دهان و دندان اشاره کرد. دقت داشته باشید که هر گونه ضربه به صورت یا دهان کودک بدون شک مضرات زیادی به همراه دارد. شدت برخورد در میزان آسیب دیدگی تاثیر بسزایی خواهد داشت و گاهی علاوه بر کج شدن رشد آن موجب لب پر شدن، شکستگی، ترک خوردن و یا جا به جا شدن آن از ریشه می شود.

دادن غذاهای سفت و سخت به کودک

دندان های شیری از حساسیت بالایی برخوردارند زیرا علاوه بر کوچک و ریز بودن، بافت بسیار ظریفی نیز دارد. بدون شک ظرافت بافت دندان کودکان سبب شده تا مصرف غذای سنگین و سفت برای آن ها قدغن شود. با توجه به این که کودک برای بلعیدن غذا به جویدن درست و اصولی نیاز دارد، مصرف غذای سفت و سخت به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

والدین باید در نظر داشته باشند که استفاده از مواد غذایی سفت و سخت برای کودکان به مرور زمان موجب کج شدن دندان و آسیب دیدن لثه ها خواهد شد. با توجه به این که دندان های شیری راه را برای دندان های اصلی باز می کنند، فرم گرفتن لثه در سن زیر 6 سالگی باعث تاثیر گذاری بر روی دندان های اصلی که پس از 7 سالگی رشد می کند؛ خواهد شد.

افتادن یا نیفتادن به موقع دندان های شیری

روند متعادل رشد دندان های شیری از 5 ماهگی آغاز و تا 6 سالگی ادامه دارد و لثه ها با توجه به چگونگی رشد دندان فرم می گیرند. در سن 6 الی 7 سالگی دندان های شیری افتاده و به مرور دندان های دائمی جایگزین آن ها می شوند. این روند در صورتی که حالت متعادل خود را طی کند هیچ مشکلی ایجاد نمی کند.

چنانچه روند متعادل رشد دندان های شیری، افتادن آن ها و در نهایت رشد دندان های دائمی با ناهماهنگی همراه شود، احتمال کج شدن دندان در کودکان افزایش پیدا می کند. این مشکل در حالتی پیش می آید که دندان کودک دیر تر از حد ممکن از لثه بیرون آید و فشاری که به دندان برای پاره کردن پوست لثه می آید، منجر به کج شدن درآمدن دندان کودکان خواهد شد.

کج شدن دندان کودکان

این حالت برای دندان های دائمی نیز رخ می دهد، به این صورت که دندان های شیری روند رشد عادی خود را طی می کنند اما دندان های دائمی زودتر از موعد مقرر رشد می کنند که این تداخل باعث کج شدن دندان ها می شود. در مقابل ممکن است دندان های دائمی دیر تر از زمان مقرر رشد کنند که در مدت زمان دیر رشد کردن، لثه ها جمع شده و باعث ایجاد فشار به دندان می شوند.

عدم رشد دندان دائمی

در موارد بسیار نادر شاهد این هستید که دندان های شیری روند عادی خود را طی کرده و در زمان مقرر می افتند، اما دندان های دائمی در موعد مقرر خود رشد نمی کنند. به بیان دیگر دندان دائمی برای رشد کردن وجود ندارد و این باعث می شود که دندان های دو طرف فضای بیشتری برای رشد پیدا می کنند. وجود فضای اضافه برای رشد دندان منجر به کج شدن آنها خواهد شد، زیرا دندان به سمت دیگر متمایل می شود و به این ترتیب رشد آن با مشکل مواجه خواهد شد.

عوارض کج شدن دندان کودک

هر گونه عارضه غیر طبیعی در رشد دندان های کودک، مشکلات زیادی به همراه خواهد داشت، درد ناشی از فشار آمدن به دندان به دلیل کج شدن یکی از مهم ترین معضلات و عوارض این عارضه به شمار می آید. علاوه بر درد و ناراحتی که برای کودکان به وجود می آید، کج در آمدن دندان عوارض متعددی به همراه دارد که از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بروز بیماری پریودنتال
 • ایجاد ظاهر ناخوشایند
 • کاهش اعتماد بنفس در کودک
 • سایش بیش از حد معمول دندان ها بر روی هم
 • بروز مشکل در زمان جویدن و خوردن مواد غذایی
 • بروز مشکلات گفتاری و تلفظ نادرست برخی کلمات

در صورت بی توجهی به این عارضه، مشکل کج بودن دندان به صورت همیشگی باقی می ماند؛ به علاوه در طولانی مدت بیماری های لثه را نیز به همراه دارد. با بروز بیماری های لثه؛ باکتری های لثه تبدیل به پلاک شده و به این ترتیب در زمان مسواک زدن و تمیز کردن دندان ها با مشکلات زیادی همراه خواهید بود و در نهایت منجر به پوسیدگی دندان ها خواهد شد.

راه های جلوگیری از کج شدن دندان کودکان

همانطور که عنوان شد دلایل متفاوتی باعث کج شدن دندان کودکان خواهد شد که برخی از آن ها به روش های پزشکی و برخی دیگر با تمرین و ممارست قابل درمان هستند. از مهم ترین دلایل بروز این عارضه، مکیدن انگشت در سنین مختلف است که به کمک روش های زیر می توان از بروز آن جلوگیری کرد:

 • استفاده از تشویقی برای ایجاد انگیزه
 • توضیح دادن درباره ضررهای این اقدام
 • استفاده از لوازم جایگزین مثل پستانک ارتودنسی
 • مراجعه به دندانپزشک حرفه ای و متخصص ارتودنسی
 • ایجاد اقدامات سرگرم کننده برای منحرف کردن ذهن کودک
 • بکارگیری روش های روانشناسی با مراجعه به روانشناس کودک

برای جلوگیری از کج درآمدن دندان به دلیل رفلاکس بلع نادرست باید میو فانکشنال تراپی انجام شود که بر اساس آن اقداماتی به جهت رفع مشکل بلع صورت می گیرد. در این روش نحوه صحیح جویدن و بلعیدن غذا به کودک آموزش داده می شود، این اقدامات مدت زمان خاصی به خود اختصاص می دهد که می توانید با مراجعه به متخصص حرفه ای، بازه زمانی آن را کاهش دهید.

مراقبت از کودک در سنین پایین یکی از مهم ترین وظایف والدین است و میزان مراقبت تاثیر بسزایی در سلامتی کودک خواهد داشت. برای پیشگیری از کج شدن دندان کودکان باید مراقب باشید که ضربه یا شی ناگهانی به دهان و صورت آن ها برخورد نداشته باشد.

درمان دندان کج کودکان

علاوه بر موارد عنوان شده که هر یک به نوعی اقدام پیشگیرانه به شمار می آیند، روش هایی تحت عنوان اقدامات درمانی این عارضه نیز وجود دارند که به بهبود ناهنجاری ایجاد شده کمک می کند. اولین اقدام درمان، شناسایی درست عارضه و دلیل آن است. برای تشخیص این عارضه روش های زیادی وجود دارد که از مهم ترین آن ها می توان موارد زیر را نام برد:

·        اشعه ایکس

·        عکس برداری

به کمک روش های فوق می توان دندانهای داخل لثه را نشانه گذاری و دلیل کج شدن دندان را ردیابی کرد. پس از شناسایی دلایل بروز ناهنجاری می توان از روش های زیاد برای برطرف کردن این مشکل استفاده نمود که انتخاب هر روش به صلاحدید متخصص و دندانپزشک حرفه ای انجام می شود.

جمع بندی

کج شدن دندان کودکان نوعی ناهنجاری است که به دلایل مختلف رخ می دهد. شناسایی دلایل بروز این عارضه و انتخاب روش درست برای برطرف کردن آن از اهمیت زیادی برخوردار است. اگر فرزند شما نیز به این عارضه دچار شده پیشنهاد میکنیم برای درمان آن به مطب دکتر عشقی مراجعه نمایید. در مطب دکتر عشقی کلیه ناهنجاری ها به بهترین شکل ممکن بررسی و راهکارهای درمانی مناسب آن بکار گرفته می شود.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *