جراحی دندان عقل

جراحی دندان عقل (دندان عقل نهفته)

وقتی رشد تمام دندان ها کامل شد، دندان عقل در انتهای فک بالا و پایین رشد می کند و در صورتی که جای کمی برای رشد داشته باشد به عنوان یک دندان نهفته در فک باقی می ماند. وجود دندان عقل به خودی خود برای دندان های دیگر مشکلات زیادی ایجاد می کند در صورتی که این دندان به صورت نهفته باقی بماند حتما باید برای خارج کردن آن سریعا اقدام نمود. جراحی دندان عقل نهفته از جمله مواردی است که کمک می کند تا این دندان سریعتر خارج شده و آسیب کمتری به دیگر دندان ها وارد نماید.

در این مقاله قصد داریم در مورد انواع جراحی دندان عقل، دلایل جراحی، هزینه و قیمت جراحی، اقدامات بعد از جراحی و … مطالبی را ارائه نماییم. در صورتی که شما نیز درگیر این مشکل هستید پس تا پایان ما را همراهی کنید.

جراحی دندان عقل

دلایل انجام جراحی دندان عقل

دلایل مختلفی می تواند باعث شود تا شخص برای جراحی دندان عقل نهفته اقدام کند.که میتوان موارد زیر را نام برد:

 • درد و تورم: در صورت وجود درد و ورم نیاز است تا برای درمان نزد پزشک مراجعه نمایید. در صورت وجود هرگونه درد و ورم پی در پی بهترین راه جراحی است؛ که این کار توسط متخصصین در این حوزه انجام می گیرد.
 • تمیز نکردن : به دلیل نهفته بودن و دسترسی درست نداشتن به دندان عقل، ممکن است باکتری ها در این بخش تجمع کرده و باعث خرابی و عفونت های دندانی شود. 
 • فشار و درد در دهان: به علت اینکه دندان عقل جای کمی برای رشد دارد به دندان های کناری فشار وارد می کند و همین فشار باعث می شود تا در دهان خود احساس درد داشته باشید. از این رو بهترین راه جراحی دندان عقل است.
 • جایگزینی نامناسب: در صورت نبودن جای کافی، دندان عقل به خوبی رشد نمی کند و جای نامناسبی دارد که باید برای جراحی اقدام کنید.
 • پیشگیری: به دلیل اینکه داشتن دندان عقل به مرور زمان می تواند مشکلات زیادی در پی داشته باشد، بهتر است قبل از هر مشکلی و برای پیشگیری اقدام به جراحی دندان عقل نمایید.

انواع جراحی دندان عقل 

جراحی دندان عقل با توجه به نوع قرار گیری دندان انجام می شود. برای همین قبل از هر چیز باید نوع قرارگیری دندان عقل مشخص شده و سپس با توجه به آن نوع جراحی انتخاب شود.

انواع قرارگیری دندان عقل:

 • نهفتگی افقی دندان عقل
 • نهفتگی به سمت ناحیه عقب دهان
 • نهفته عمودی دندان عقل
 • نهفتگی مزیال دندان عقل
عمل جراحی دندان عقل

روش اول: جراحی دندان عقل نهفته

اگر دندان عقل به صورت نهفته باشد از روش جراحی دندان عقل نهفته استفاده می شود. در این روش بعد از بی حسی، لثه برش داده می شود و با توجه به شرایط قرار گیری دندان، اقدام به تکه کردن دندان عقل می نمایند و سپس آن را بیرون می کشند.

دندان عقل نهفته دیده نمی شود و همین نهفته بودن آن می تواند به بروز مشکلات زیادی برای شخص منجر شود. دندان عقل نهفته دارای کیسه رویشی است و در صورتی که برای جراحی این دندان اقدام نکنید این کیسه ممکن است به مرور زمان تغییر ماهیت داده و به عنوان کیست و یا تومور مشکلات بیشتری به همراه داشته باشد. در ضمن بهترین سن برای درمان این نوع دندان بین 25 الی 30 سالگی است.

روش دوم: جراحی دندان عقل نیمه نهفته

در این روش، چون دندان عقل شما به مانند دیگر دندان ها رشد کرده است به راحتی قابل کشیدن بوده و نیاز به جراحی ندارد. ولی ممکن است بعد از کشیدن دندان، مقداری از آن در لثه باقی بماند که در این صورت نیاز است تا جراحی انجام شود.

در صورتی که دندان عقل نیمه نهفته دارید سریعا اقدام به جراحی نمایید. چرا که باقی ماندن آن در لثه می تواند به تورم لثه و عفونت های لثه ای منجر شود.

نحوه انجام جراحی دندان عقل 

در برخی از موارد دندان عقل رشد کرده و نیاز به جراحی ندارد. تنها با بی حسی می توان آن را خارج نمود. ولی در بیشتر موارد این دندان به صورت نهفته قرار دارد و باید روال جراحی در پیش گرفته شود. اگر جراحی دندان عقل نهفته آسان باشد با بی حسی می توان آن را انجام داد در غیر این صورت نیاز به بی هوشی و یا خواب عمیق است.

جراحی دندان عقل

عوارض جراحی دندان عقل

با توجه به نوع دندان عقل و مشکلات آن، بعد از جراحی عوارضی ایجاد می شود که در برخی از موارد بسیار خطرناک می باشد.

از جمله مهم‌ترین این عوارض می توان به خونریزی های شدید، عفونت، ایجاد سوراخ در غشا گازی دهان، ایجاد تورم و دردهای شدید و در برخی از موارد بروز مشکل در حرکت فک اشاره نمود.

همچنین در مواردی که عوارض با شدت بیشتری خود را نشان می دهد شخص ممکن است دچار آسم، عفونت های سیستمیک، وارد شدن فشار به عصب ها و …. را تجربه نماید. 

تمام این موارد زمانی رخ می دهد که شخص بیمار، متخصص مناسبی را برای جراحی انتخاب نکرده باشد. از این رو حتما با مشورت و تحقیق به دنبال یک متخصص خبره در این زمینه باشید تا از عوارض های ناشی از جراحی در امان بمانید.

اقدامات قبل از جراحی دندان عقل

ممکن است جراحی دندان عقل نهفته شما با بیهوشی انجام شود در این صورت نیاز است تا:

 1. از شب قبل از جراحی چیزی نخورید و ننوشید، چرا که بعد از بیهوشی می تواند برای شما ایجاد مشکل کند.
 2. اگر داروی خاصی مصرف می کنید قبل از جراحی با پزشک خود مطرح نمایید تا در صورت وجود تداخل با بی هوشی از آن مطلع شوید.
 3. اگر اهل مصرف الکل و یا مواد مخدر هستید این موضوع را حتما با پزشک خود مطرح نمایید. چرا که چنین اشخاصی در حین جراحی با بیهوشی ممکن است مشکلاتی داشته باشند.
 4. اگر اهل سیگار هستید، 12 ساعت قبل از جراحی از کشیدن سیگار امتناع کنید.
 5. حتما اتاق خود را برای دوران بعد از جراحی آماده کرده تا برای دوره نقاهت استراحت داشته باشید.
 6. غذاهایی که مناسب بعد از جراحی هستند را آماده کنید تا چند روز بتوانید از آن‌ها استفاده کنید.
 7. از لنز در مراجعه به کلینیک برای جراحی استفاده نکنید و آن را با عینک جایگزین نمایید.
 8. هیچ گونه جواهرات و آرایشی نداشته باشید.

مراقبت های بعد از جراحی دندان عقل

بعد از جراحی دندان عقل نهفته باید مراقبت هایی که توسط پزشک به شما ارائه می شود را رعایت نمایید که می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. بعد از جراحی دندان، محل دندان دچار خونریزی و ورم خواهد بود. حتما پانسمان را تا یک ساعت بر روی محل فشار دهید تا خونریزی قطع شود.
 2. اگر درگیر درد هستید از مسکن های تجویز شده توسط پزشک متخصص در ساعت های مشخص استفاده نمایید.
 3. پانسمان را عوض نکنید.
 4. تا 24 ساعت از تف کردن آب دهان خودداری کنید.
 5. دهان خود را با آب و نمک ملایم شستشو دهید.
 6. برای نوشیدن مایعات از نی استفاده نکنید.
 7. در اولین روز به سراغ ورزش های سنگین نروید. چرا که خونریزی و درد شما را بیشتر می کند.
 8. 24 ساعت از خوردن و کشیدن الکل و سیگار خودداری کنید.
 9. تا چند روز به سراغ غذاهای آبکی بروید و در صورت نیاز از دندان های دیگر برای جویدن استفاده نمایید.
 10. برای بالا نگه داشتن سر خود از بالش های اضافی استفاده نمایید.

جراحی دندان عقل نهفته

جراحی دندان عقل چقدر طول میکشد؟ 

جراحی دندان با توجه به نوع قرار گیری دندان و شرایط بیمار متفاوت است. ولی در حالت کلی حدود یک ساعت زمان برای جراحی نیاز است. همچنین توجه داشته باشید که شما دو هفته زمان برای استراحت نیاز دارید تا دوره نقاهت خود را سپری نمایید.

آیا جراحی دندان عقل نهفته درد دارد؟

جراحی دندان عقل نهفته با بی حسی انجام می شود و در مواقع ضروری از طریق بیهوشی و خواب عمیق انجام می گیرد هیچ گونه دردی شخص بیمار احساس نمی کند. ولی بعد از اتمام بی حسی و بیهوشی، مقدار کمی درد در ناحیه جراحی شده ایجاد می شود که با مصرف داروهای مسکن قابل مهار کردن است.

بعد از جراحی دندان عقل چی بخوریم؟

بعد از جراحی تا دو ساعت هیچ گونه ماده غذایی مصرف نکنید. سپس به مدت چند روز از غذاهای آبکی استفاده کنید. استفاده از انواع پوره ها، مواد غذایی آبکی و خنک باعث می شود تا شما درد کمتری را حس کنید و به محل زخم فشار کمتری وارد شود.

هزینه ی جراحی دندان عقل 

هزینه جراحی دندان عقل با توجه به یک سری از شرایط مشخص می شود و به همین خاطر نمی توان قیمت ثابتی را برای آن در نظر گرفت. 

 • نوع قرارگیری دادن و شرایط دندان
 • نوع جراحی مورد نیاز برای خارج کردن دندان عقل
 • نوع پزشک و میزان مهارت او
 • شرایط دهان و دندان بیمار

با توجه به موارد یاد شده بهتر است قبل از هرگونه اقدامی به کلینیک و پزشک مورد نظر خود مراجعه کرده و از هزینه جراحی مطلع شوید.

سخن پایانی

جراحی دندان عقل نهفته گاهی بسیار آسان و گاهی دشوار است. به همین جهت برای تشخیص نوع جراحی و روش آن، حتما با متخصصین با تجربه مشورت نمایید. سعی کنید دندان عقل را قبل از بروز هرگونه مشکل از دهان خود خارج کنید در این صورت از پیش‌آمد های احتمالی جلوگیری خواهید نمود.

مطالب مرتبط
یک پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *