تفاوت لمینیت سرامیکی و ونیر کامپوزیت

تفاوت لمینیت سرامیکی و ونیر کامپوزیت

همواره داشتن یک لبخند زیبا و دندان های قشنگ و سفید یکی از خواسته های مهم انسان ها به خصوص برای داشتن اعتماد به نفس بالاتر در روابط اجتماعی آنهاست. امروزه با پیشرفت سریع و بدون توقف علم پزشکی به خصوص در مبحث دندان پزشکی روش های مختلف و متنوعی برای رسیدن به این مهم ارائه شده است. سفید کردن دندان ها و ازبین بردن زردی آنها در طرح داشتن لبخندی زیبا تر نامی آشنا و پر کاربرد است. یکی از این روش های لمینیت و دیگری کامپوزیت است. در این مقاله سعی بر آن شد که تفاوت این دو را مطرح کنیم تا به بیماران برای انتخاب هرچه بهتر و دقیق تر روش های درمانی برای سفید کردن دندان کمک کنیم. دقت داشته باشید که مشاوره های یک دندانپزشک از هر عاملی می تواند در انتخاب روش درمان به شما بیشتر کمک کند.

تفاوت لمینیت سرامیکی و ونیر کامپوزیت

لمینیت

به طور کلی لمینیت کردن دندان اضافه کردن یک لایه سفید به دندان ها است. اما در این دسته بندی لمینیت ها خود به دو دسته تقسیم می شوند: لمینیت سرامیکی و لمینیت کامپوزیتی

لمینیت سرامیکی

در این روش با قالب گیری دندانپزشک یک لایه سفید سرامیکی در لابراتوار برای بیمار ساخته می شود و سپس بروی آن قرار می گیرد. مقاومت لمینیت های سرامیکی بیشتر است و بالطبع هزینه بیشتری برای درمان مشکل دندان پزشکی بیمار دارد.دقت داشته باشید که این روش در دسته غیر مستقیم قرار میگیرد.پروسه و زمان درمانی این روش به طور کلی دو الی سه هفته زمان می برد دقت داشته باشید که کلیه روش های درمانی در افراد مختلف متفاوت می باشد.

کامپوزیت

در این روش برخلاف روش قبلی در دندانپزشکی می توان تراش کمتری به دندان ها داد و حتی در موارد خاص مدل دندان بیمار می توان این کار را بدون تراش انجام داد.در روش کامپوزیت عبور نوراز دندان بیشتر است و همچنین سطح اولیه دندان براق تر به نظر می رسد.هم چنین در کامپوزیت می توان به علت وجود رنگ های متنوع تر در انتخاب دقیق تر و هماهنگ تر رنگ دندان با رنگ کامپوزیت انتخاب شده دقت بیشتری نمود. طبیعتا این روش نسبت به روش قبلی ذکر شده ارزان تر می باشد.این روش در دسته روش مستقیم قرار می گیرد.
برای داشتن اطلاعات دقیق تر در ارتباط با سوالات متداولی ازقبیل کاندیدای مناسب برای سفید کردن دندان ها با این روش ها و همچنین توصیه های دندانپزشک مربوطه و اطلاع از قیمت ها می توانید به مقالات موجود در سایت مراجعه نموده ویا به صورت مستقیم با مطب دندانپزشک دکتر هومن عشقی در ارتباط باشید.

تفاوت لمینت سرامیکی و کامپوزیتی

تفاوت لمینت سرامیکی و کامپوزیتی در وهله ی اول جنس مواد به کار رفته و زمان صرف شده جهت ساخت آنهاست. برای ساختن لمینت سرامیکی ابتدا دندان را می تراشند، سپس قالبگیری به وسیله ی لابراتوار انجام می شود. این روند 2 الی 3 هفته طول می کشد. لمینت دندان معمولاً به جای تاج دندان استفاده می شود. لمینت دندان تک تک روی دندانها چسبانده می شود و سایزها با قالب گیری که پزشک در ابتدا انجام داده بود سنجیده می شوند.

این در حالی است که در روش کامپوزیت فرم دهی در نهایت وسط دندانپزشک انجام می شود و نیازی به مراحل تراش دندان و قالب گیری نمی باشد.

لمینت سرامیکی به نسبت کامپوزیت دندان مقاومت بیشتری دارد ولی در عین حال لمینت سرامیکی به دندان طبیعی صدمه ی بیشتری وارد می کند.

تفاوت لمینت کامپوزیتی و سرامیکی

تفاوت کاربرد لمینت سرامیکی و کامپوزیتی

کاربرد این دو روش با هم تفاوت دارد، در مواردی که دندان مشکلات خفیفی از قبیل شکستگی، زردی و بد رنگی به میزان خیلی کم دارد، کامپوزیت به کار می رود ولی در صورتی که آسیب دیدگی دندان شدید باشد و مشکلاتی مانند شکستگی، پرشدگی و تغییر رنگ زیادی در آنها مشاهده می شود لمینت سرامیکی به کار می رود.

معایب کامپوزیت و لمینت دندان

از معایب کامپوزیت می توان به احتمال تغییر رنگ اشاره کرد که البته این مشکل هم با مراقبت و پولیش منظم 6 ماه یک بار رفع می گردد. ضخامت لمینت سرامیکی خیلی کم است ولی مقاومت بسیار بالایی دارد.

مزایای کامپوزیت نسبت به لمینت دندان

وقتی صحبت از مزایای کامپوزیت در مقایسه با لمینت به میان می آید تنها نکته ای که جلب توجه می کند قیمت ارزان آن است.

مراقبت های بعد از لمینت و کامپوزیت دندان

همانگونه که عادت کردن به هر تغییری محتاج گذشت زمان است لمینت و کامپوزیت نیز از این قاعده مستثنی نیستند. معمولاً حدود دو هفته بعد از انجام این روشها به آنها عادت می کنیم. برای مراقبت از دندانهای جدید مرتباً از نخ دندان و مسواک استفاده می کنیم و تفاوت خاصی با دندانهای طبیعی ندارد.

روشهای انجام لمینت دندان

  1. مستقیم: در یک جلسه لمینت کامپوزیت روی دندانها جای می گیرد.
  2. غیر مستقیم: در این روش لمینت در لابراتوار ساخته می شود و سپس روی دندانها جای گذاری می شود.

ویژگی های کلی لمینت کامپوزیتی و سرامیکی:

کامپوزیتی: به وسیله ی پلاستیک یا رزین طراحی می شود، جنس آن به گونه ای است که اگر آب به آن بخورد لک می شود، برای جلوه ی طبیعی دادن به آن باید پولیش شود، عمر کامپوزیت ونیر عموماً 10 الی 15 سال است.

 سرامیکی: مشابهت بسیار به دندان طبیعی، به علت لعاب دادن آن لک نمی شود، دوام بیشتری به نسبت کامپوزیت دارد.

کامپوزیت یا لمینیت

کامپوزیت و لمینیت دو مورد از درمانهای دندانپزشکی هستند که جهت زیبایی دهان، دندان و اصلاح طرح لبخند به کار گرفته می‌شوند و هرکدام مزایای مخصوص به خود را دارند و باتوجه به وضعیت و مشکلات دندانها، توقعات و نیازهای بیمار، توسط دندانپزشک انتخاب می‌شوند.

کامپوزیت یا لمینیت

مزایای لمینیت سرامیکی

بزرگترین مزیت لمینیت سرامیکی مقاومت بالای آن است که برای دندانهایی که تحت استرس شدید قرار دارند یا دچار مشکلات ظاهری عظیم مانند تغییر رنگ، شکستگی و پرکردگی زیاد هستند و نیاز به تقویت دارند، مناسب است و در این درمان دندانها را می‌تراشند. لمینیت دندان نسبت به فشار مقاوم است و احتمال شکستن و لب پر شدن در آن کم است. این روش در سه جلسه انجام می‌پذیرد. قابلیت تغییر رنگ لمینیت سرامیکی کمتر از کامپوزیت ونیر است.

مزایای کامپوزیت ونیر

مهمترین مزیت کامپوزیت، درمان بدون نیاز به تراشیدن دندان است و این روش بیشتر برای دندانهای نسبتاً سالم که شکستگی و پوسیدگی اندک دارند و بخش عمده‌ی هدف از درمان، زیبایی و اصلاح فرم و رنگ دندانهاست و یا مواردی که سن بیمار پایین است، مورد استفاده قرار می‌گیرد. کامپوزیت ونیر نسبت به فشار حساس است و احتمال شکستن و لب پر شدن دارد. همچنین کامپوزیت ونیر رنگ خیلی شفافی ندارد و با گذشت زمان کدر می‌شود. مواردی هم از حساسیت افراد به کامپوزیت گزارش شده‌ است و حساسیت دندانها در روش کامپوزیت بالا می‌باشد. درمان کامپوزیت ونیر در یک جلسه قابل انجام است. هزینه‌ی درمان کامپوزیت کمتر از لمینیت سرامیکی است.

روش ساخت کامپوزیت و لمینیت

به کامپوزیت ونیر روش مستقیم می‌گویند زیرا در یک مرحله و با ایجاد تراش اندک و یا بدون تراش روی دندان نصب می‌شود.

روش ساخت لمینیت سرامیکی

لمینیت سرامیکی را روش غیر مستقیم می‌نامند و دلیل این نامگذاری این است که ابتدا از روی دندانهای شما قالب‌گیری انجام می‌شود و این قالب به لابراتوار فرستاده می‌شود و بخش عمده‌ی کار وظیفه‌ی لابراتوار است. شما می‌توانید در این روش رنگ دندانتان را انتخاب کنید و حتی فرم دندان نیز قابل تغییر است. در لابراتوار با کمک مواد مقاوم سرامیکی روکشها ساخته می‌شوند و سپس روی دندانها نصب می‌شوند. لمینیت به دلیل ساخته شدن از سرامیک بسیار شفاف و در عین حال مستحکم است و احتمال تغییر رنگ روی آن کم است. شما قادر به خوردن تمام مواد غذایی هستید و فقط هنگام نوشیدن قهوه،‌ چای و مواد رنگی سعی کنید با بهره‌گیری از مسواک و نوشیدن آب از تغییر رنگ دندانها جلوگیری کنید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *