بلیچینگ یا لمینیت

بلیچینگ یا لمینیت

امروزه تعداد زیادی از افراد نسبت به بد رنگی دندانهایشان احساس نارضایتی می‌کنند و تمایل دارند که دندانهایشان سفید شود و با رنگ پوستشان تناسب پیدا کند.

بلیچینگ یا لمینیت

علل تغییر رنگ دندانها

از علل اصلی تغییر رنگ دندانها می‌توان به تغییرات ژنتیک، مصرف آنتی‌ بیوتیک‌ها، مصرف بعضی از غذاها و افزایش سن اشاره کرد.

تغییر رنگ دندانهای داخلی به علت تماس بیش از حد دندانها با فلوراید، تتراسایکلین، آنتی‌بیوتیک، پوسیدگی دندان، مشکلات رشد، ترمیم دندان، مشکلات درمان ریشه و ضربه اتفاق می‌افتند. تغییر رنگ دندانهای خارجی به علت مصرف برخی مواد غذایی رنگی مثل قهوه، چای و مصرف سیگار و قلیان می‌باشد.

روشهای سفید کردن دندانها

برای سفید کردن دندانها دو روش وجود دارد: لمینیت دندان و بلیچینگ، این دو روش تفاوتهایی با هم دارند که مهمترین آنها این است که با لمینیت امکان تغییر رنگ فرم دندانها به طور همزمان میسر است در حالی که با بلیچینگ فقط امکان تغییر رنگ دندانها وجود دارد.

بلیچینگ دندان

بلیچینگ به معنای سفید کردن دندانها با مواد خاص اکسید کننده مانند پراکسید هیدروژن است. در این روش طی یک واکنش شیمیایی، مولکولهای رنگ نسوج دندانی تجزیه می‌شوند. به عبارت ساده‌تر این روش مثل استفاده از وایتکس است و در واقع سفید کردن شیمیایی است.

تقریباً از میان هر سه نفر، دو نفر هنگام بلیچینگ دندان دچار حساسیت دندانی می‌شوند. یعنی تماس دندانهایشان با هوای بیرون و مایعات سرد و گرم باعث رنجش آنها می‌گردد. این حساسیت یک حالت گذراست و جای هیچگونه نگرانی نیست. اگر حساسیت از بین نرفت به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

مراقبتهای بعد از بلیچینگ دندان

بعد از بلیچینگ دندان مصرف سیگار و مواد رنگی خوراکی مانند چای و قهوه را به حداقل برسانید و اگر مصرف کردید حتماً بلافاصله دهانتان را مورد شستشو قرار دهید.

لمینیت دندان

لمینیت دندان لایه‌ای همرنگ دندان است که در جهت اصلاح فرم و رنگ دندانها، از بین بردن فواصل بین دندانی و درمان دندانهای شکسته به کار می‌رود. لمینیت دندان مانند چسباندن ناخن مصنوعی روی ناخن‌های طبیعی است.

انواع لمینیت دندان

لمینیت دندان خود به دو شکل انجام می‌شود: لمینیت سرامیکی و کامپوزیت ونیر.

کامپوزیت ونیر

اگر روش کامپوزیت ونیر برای درمان دندانهای شما مناسب باشد، در یک جلسه انجام می‌گیرد و نیازی به ایجاد تراش روی دندانها نیست.

لمینیت سرامیکی

در این درمان، ابتدا از روی دندانهای شما قالب تهیه می‌کنند، سپس قالب را به لابراتوار می‌فرستند. در لابراتوار لمینیت‌ها ساخته می‌شوند و به مطب دندانپزشک فرستاده می‌شوند و توسط او به دندانها چسبانده می‌شوند.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *