تفاوت بلیچینگ و جرم گیری

بلیچینگ مناسب تر است یا جرم گیری؟

بلیچینگ و جرم ‌گیری دو روش متفاوت برای سفید کردن دندان هستند و هر کدام مزایا و معایب خود را دارند. در بلیچینگ، ماده بلیچ به داخل دندان نفوذ کرده و رنگ دندان را از درون روشن تر می‌کند، در حالی که جرم ‌گیری بر روی دندان‌ها تمرکز دارد و جرم‌ها و رنگدانه‌ها را بر می‌دارد تا رنگ واقعی دندان آشکار شود. بلیچینگ می‌تواند تأثیر قابل توجهی در رنگ دندان‌ها داشته باشد، به ویژه برای افرادی که سیگاری هستند یا مصرف زیاد چای و قهوه دارند. اما در جرم‌ گیری، هدف اصلی سفید کردن دندان نیست، بلکه برداشتن جرم‌ها و رنگدانه‌ها است.

تفاوت بلیچینگ و جرم گیری

تفاوت بلیچینگ و جرم گیری دندان

بلیچینگ و جرم‌ گیری در ماندگاری و نحوه سفید کردن دندان تفاوت دارند. بلیچینگ می‌تواند دندان‌ها را به طور قابل ملاحظه‌ای سفیدتر کند، در حالی که جرم ‌گیری تمرکز بیشتری بر روی حذف جرم‌ها و رنگدانه‌ها دارد. پس از بررسی و مقایسه تفاوت جرم گیری و بلیچینگ دندان، به نتایج زیر خواهیم رسید:

  1. فرآیند اجرا و درمان

در فرآیند اجرای جرم گیری، متخصص دندانپزشکی از تجهیزاتی نظیر لیزر، ابزار دستی و دستگاه اولتراسونیک، استفاده می‌کند تا لایه جرم ایجاد شده بر سطح دندان را حذف نماید. دندانپزشک زیبایی جهت انجام بلیچینگ از موادی حاوی پراکسید مثل کارباماید پراکسید، هیدروژن پراکسید و … استفاده می‌کند و این مواد را در سطح دندان قرار می‌دهد. پس از آن جهت فعال سازی مواد، نور لیزر مخصوصی را به آن می‌تاباند.

  1. هدف

هدف از جرم گیری، حذف جرم، پلاک و لایه‌های تشکیل شده روی دندان بوده و جنبه بهداشتی و درمانی هم دارد تا از عفونت و پوسیدگی لثه و دندان جلوگیری کند. اما مهم‌ترین هدف بلیچینگ ایجاد ظاهری زیبا و سفیدی بر سطح دندان است تا تیرگی و رنگ زرد دندان از بین برود.

  1. عملکرد درمانی

بلیچینگ فرآیند درمانی نبوده و به عنوان فرآیند زیبایی شناخته می‌شود. اما جرم گیری دندان جهت جلوگیری از مشکلات زیادی نظیر پوسیدگی دندان، عفونت لثه و … استفاده می‌شود. رسوب و پلاک موجود بر روی دندان، بر بیماری‌های دیگر مثل دیابت، فشار خون، بیماری‌های قلبی و … نیز اثر می‌گذارد.

  1. تاثیر بر سفیدی دندان ها

به وسیله جرم گیری لایه ایجاد شده روی دندان، که زرد، تیره یا کبود است، حذف شده و رنگ اصلی دندان نمایان می‌گردد. این رنگ، تا حدودی روشن‌تر و سفیدتر از حالتی که جرم روی آن قرار داشت، می‌باشد ولی تغییری در رنگ اصلی دندان، حاصل نمی‌شود. زمانی که بلیچینگ برای دندان فرد استفاده می‌شود، لکه‌ها و زردی خود دندان هم از بین می‌روند و رنگ طبیعی دندان، درخشان و سفید می‌گردد.

  1. هزینه

 اگر بخواهیم در رابطه با هزینه دو روش جرم گیری و بلیچینگ، مقایسه‌ای داشته باشیم، باید بیان کرد که هزینه بلیچینگ دندان نسبت به جرم گیری بالاتر بوده و فرآیند جرم گیری قیمت مناسب‌تری داشته و ارزانتر است.

تفاوت بلیچینگ و جرم گیری

بلیچینگ دندان ماندگاری بالاتری دارد یا جرم گیری؟

ماندگاری دو روش جرم گیری و بلیچینگ، به مراقبت‌ها و بهداشت دهان و دندان بستگی دارد. بلیچینگ معمولا بین 6 ماه تا 2 سال دوام دارد، اما اگر مراقبت‌های لازم پس از بلیچینگ را رعایت نکنید، ممکن است تغییر رنگ دندان‌ها بسیار زودتر از آن رخ دهد. در مورد جرم‌ گیری هم باید گفت، حتی با رعایت بهداشت دهان و دندان، لازم است هر 6 ماه تا 1 سال یک بار به کلینیک دندانپزشکی برای جرم ‌گیری مجدد مراجعه کنید. 

آیا انجام جرم گیری قبل از بلیچینگ دندان الزام است؟

قبل از شروع درمان بلیچینگ دندان، معمولا لازم است تا پوسیدگی‌های موجود در دندان‌ها ترمیم شوند. بلیچینگ تأثیری بر روی رنگ مواد پرکننده دندان و روکش‌ها ندارد. در مرحله بعد، به منظور حفظ بافت نگهدارنده دندان و لثه، انجام جرم‌ گیری ضروری است. همچنین، جرم‌ گیری دندان پیش از انجام بلیچینگ، می‌تواند باعث افزایش تأثیر بلیچینگ در سفیدتر شدن دندان‌ها شود. جرم ‌گیری به تنهایی نیز تا حدودی بدرنگی دندان‌ها را کاهش می‌دهد.

آیا جرم گیری می تواند همانند بلیچینگ دندان ها را سفید کند؟

هدف اساسی جرم ‌گیری، سفید کردن آن‌ها نیست. با این حال، پس از این درمان، رنگ دندان‌ها تا حدی روشن‌تر و سطح آن‌ها صاف‌تر و درخشان‌تر خواهد شد. در جرم‌ گیری، لایه‌ جرم و پلاک موجود بر روی دندان‌ها که شکل ظاهری زرد و غیرجذابی دارد و باعث تیره‌تر دیده شدن دندان‌ها می‌شود، پاکسازی می‌شود. در واقع، پس از جرم‌ گیری، رنگ اصلی دندان خود را مشاهده می‌کنید و این باعث می‌شود دندان‌ها به نظر روشن‌تر و سفیدتر بیایند.

جرم‌ گیری روشی برای سفید کردن دندان‌ها نیست، به همین دلیل نباید انتظار سفید کردن بیش از حد دندان‌ها را داشته باشید. درجه روشن‌تر شدن دندان‌ها پس از جرم‌ گیری بستگی به سطح جرم موجود بر روی دندان‌ها و همچنین رنگ اصلی آن‌ها دارد. بنابراین، برای هر فرد، این میزان ممکن است متفاوت باشد و نمی‌توان مقدار دقیقی را بیان کرد. در صورتی که جرم ‌گیری دندان‌های شما به تنهایی به اندازه کافی سفید نکرد، می‌توانید از روش‌های دیگر برای سفیدتر کردن دندان‌ها استفاده کنید. بلیچینگ یکی از روش‌های ساده و هزینه‌ای است که می‌تواند به شما کمک کند.

بلیچینگ بهتر است یا جرم گیری؟

بعضی افراد به صورت ژنتیکی، دندان‌هایی دارند که از ابتدا زرد هستند. این رنگ زردی دندان‌ها هیچ رابطه‌ای با وجود جرم و رسوبات بر روی آن‌ها ندارد. این افراد عموما بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت می‌کنند، اما به دلیل وجود رنگ زرد ژنتیکی در دندان‌هایشان، جرم‌ گیری نمی‌تواند به آن‌ها کمک کند. جرم‌ گیری زمانی انجام می‌شود که عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و مسواک نزدن، باعث تشکیل پلاک بر روی دندان‌ها شود. این پلاک‌ها مانند رسوباتی هستند که بر روی دندان‌ها تشکیل می‌شوند. برای از بین بردن این رسوبات، فرد باید به دندانپزشک مراجعه کند، زیرا این رسوبات در صورت باقی ماندن، می‌توانند باعث خرابی دندان‌ها شوند. دندانپزشک با استفاده از ابزارهای خاصی که برای جدا کردن این رسوبات از دندان‌ها طراحی شده‌اند، آن‌ها را از دندان‌‌ها جدا می‌کند. در جرم‌ گیری، رنگ دندان تغییری نمی‌کند، فقط رسوبات از روی دندان‌ها برداشته می‌شوند. اما اگر دندان‌های شما صاف و مرتب باشند و تنها مشکل‌ شما رنگ نامناسب باشد، شما می‌توانید از روش بلیچینگ استفاده کنید. برای انجام بلیچینگ، نیازی نیست که دندانپزشک دندان‌های شما را تراش بدهد.

نتیجه گیری

تفاوت بین بلیچینگ و جرم‌ گیری دندان، فقط در درجه روشنایی دندان‌ها است. به خاطر داشته باشید که هر دو روش بلیچینگ دندان و جرم‌ گیری دندان، به عنوان روش‌های مهم و موثر در حفظ سلامت و زیبایی دندان‌ها محسوب می‌شوند. هر دوی این روش‌ها در اجرا و درمان ایمنی خوبی دارند و برای مراجعه‌ کننده مشکل، عارضه و خطری به وجود نمی‌آورند.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *