انواع ارتودنسی

انواع ارتودنسی

انواع ارتودنسی

انواع ارتودنسی

انواع ارتودنسی عبارتند از:

  1. ارتودنسی ثابت

رایج ترین ارتودنسی می باشد و دارای بیشترین مقدار دقت عملکرد میباشد. در زمان ارتودنسی ثابت بیمار می تواند به طور عادی غذا بخورد اما بهتر است از مصرف برخی غذاها و نوشیدنی ها خودداری کند.مثلا نوشیدنی های حاوی کربونات،موادی مثل تافی ها یا مواد غذایی سفت.اگر فرد در طول درمان ارتودنسی بخواهد در فعالیت های ورزشی شرکت کند باید به پزشک خویش اطلاع دهد تا پزشک برای او محافظ لثه مخصوص را تجویز نماید.

براکت ارتودنسی رایج ترین نوع ارتودنسی دندان است.دندان پزشکان از قید ها برای محکم نگهداشتن ابزارهای ارتودنسی استفاده می کنند.هدف از ارتودنسی فک ردیف کردن دندان ها (فک بالا،فک پایین و یا هر دو فک) و همچنین سفیدی بیشتر دندان ها می باشد.

  1. ارتودنسی متحرک

برای مشکلات جزیی مانند انحراف کم دندان و یا برطرف کردن عادت مکیدن شست از این نوع ارتودنسی استفاده می شود.در این نوع ارتودنسی می توان ابزار ارتودنسی را برای نظافت پس از غذا خوردن از دهان بیرون آورد.همچنین در مواردی مانند دوچرخه سواری یا نواختن ساز بادی هم می توان ارتودنسی را از دهان خارج کرد.اگر افراد از ارتودنسی متحرک طبق توصیه پزشک استفاده نکنند نه تنها به نتیجه دلخواه نمی رسند بلکه ممکنه است دچار عوارض ارتودنسی متحرک هم بشوند.دوره درمان به وسیله ارتودنسی متحرک با توجه به ناهنجارهای فک و دندان به زمانی بین 6 تا 30 ماه وقت احتیاج دارد.

  1. ارتودنسی نامرئی

این نوع ارتودنسی برای افرادی که نا مرتبی دندان دارند به عنوان یک ارتودنسی راحت و متحرک قابل استفاده است و به هیچ وجه قابل رویت نیست.به همین دلیل فرد تحت درمان بدون معذب بودن به دلیل وجود سیم های ارتودنسی می تواند در طول درمان لبخند بزند.این نوع ارتودنسی با تصویربرداری سه بعدی ساخته خواهد شد.

این ارتودنسی از مواد پلاستیک سخت و شفاف برای مرتب کردن دندان ها استفاده می کنند.این پلاستیک های شفاف در شبانه روز فقط یک تا دو ساعت می توانند خارج از دهان باشند و در سایر موارد باید مورد استفاده قرار گیرند.در این روش ارتودنسی فرد می تواند به راحتی برای خوردن،نوشیدن و کشیدن نخ دندان ارتودنسی را از دهان خارج کند و پس از میل وعده غذایی خود دوباره ارتودنسی را در محل خود در دهان قرار دهد.

  1. ارتودنسی پیشگیری

از نظر انجمن متخصصین ارتودنسی آمریکا سن هفت سالگی مناسب ترین سن برای انجام معاینات اولیه و ارتودنسی پیشگیری تشخیص داده اشده است.در این سن برخی از دندان های دائمی رشد کرده و دندان های شیری هم افتاده اند و دندان پزشک می تواند ربه یک ارزیابی کلی از فک بالا و پایین کودک برسد.این تکنیک ارتودنسی توسط بهترین متخصصان ارتودنسی انجام می شود.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *