دکتر هومن عشقی / لامینت / افتادن و شکستن لمینت دندان
5/5 - (1 امتیاز)
مدت زمان مطالعه
۶ دقیقه

افتادن و شکستن لمینت دندان

تکنیک های زیبایی دندان هم مانند سایر درمان های دندانپزشکی ممکن است، آسیب پذیر باشند. لمینت دندان یکی از راه های اصلاح طرح لبخند است که  موجب افزایش زیبایی و اعتماد به نفس افراد می شود. احتمال افتادن و شکستن لمینت دندان بسیار کم است اما به هر حال ممکن است برای هر کسی پیش آید. اما شکستن لمینت دقیقا به چه علتی رخ میدهد و چگونه میتوانیم از آن جلوگیری کنیم؟

علت شکستن یا افتادن لمینت چیست؟

افتادن و شکستن لمینت دندان به دلایل مختلفی مانند پسروی لثه، وارد شدن ضربه در اثر تصادف، زمین خوردن و یا در حین انجام ورزش های پر برخورد،  رخ می دهد. از مهمترین دلایل دیگر افتادن و یا شکستن لمینت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

شکستن و افتادن لمینت دندان

کیفیت کم مواد مورد استفاده در دندانپزشکی

لمینت دندان یک لایه سرامیکی بسیار نازک است که بر روی سطح جلویی دندان نصب می شود. طول عمر لمینت دندان بالا است و باعث زیبایی و درخشندگی دندان می گردد. این لمینت ها در داخل لابراتوارهای پیشرفته دندانپزشکی، به گونه ای ساخته می شوند که در صورت رعایت مراقبت های ویژه می توانند، برای مدت ۱۰ الی ۱۵ سال دوام داشته باشند.

افتادن و شکستن لمینت دندان ممکن است به دلیل ضعیف بودن مواد و چسب های نگهدارنده لمینت، رخ دهد. برای نصب لمینت بر روی دندان از مواد چسبنده مخصوصی استفاده می شود که موجب محکم شدن و سفت شدن لمینت بر روی دندان می گردد.

افتادن و شکستن لمینت دندان به علت نصب اشتباه

افتادن و شکستن لمینت دندان که به تازگی انجام شده است، به دلیل مهارت ناکافی دندانپزشک ایجاد می شود. در برخی موارد هم افتادن لمینت، به علت استفاده از مواد نامرغوب رخ می دهد. انتخاب یک دندانپزشک زیبایی ماهر و با تجربه از بروز این مشکلات جلوگیری می کند.

نصب لمینت دندان

پوسیدگی دندان که درمان نشده، می تواند از علل افتادن و شکستن لمینت دندان باشد

هنگامی که دندان دچار پوسیدگی باشد، بخش های سالم دندان کاهش یافته و احتمال افتادن و شکستن لمینت دندان افزایش می یابد. لمینت سرامیکی دندان می تواند بر روی دندان سالم محکم و سفت بماند. مصرف برخی داروهای خاص و عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند، موجب پوسیدگی دندان شود.

عدم رعایت مراقبت های بعد از نصب لمینت

احتمال افتادن و شکستن لمینت دندان به دلیل رفتار خشن با دندان ها وجود دارد. خوردن خوراکی های سفت مانند یخ، شکستن آجیل، باز کردن درب بطری ها و نوشابه با دندان، جزو رفتارهای خشونت آمیز است که موجب آسیب به لمینت می شود. داشتن عادت های اشتباهی مانند دندان قروچه کردن، باعث شکستن لمینت می شود.

دلایل شکستن لمینت دندان

افرادی که از این روش زیبایی لبخند استفاده می کنند، باید مراقبت های بهداشتی جهت حفظ لمینت را با دقت بیشتری رعایت کنند.

در صورت شکستن یا جدا شدن لمینت چکار کنم؟

توجه داشته باشید که بعد از افتادن و شکستن لمینت دندان، حتما لمینت را درون ظرفی بگذارید و به دندانپزشک زیبایی خود مراجعه کنید. لازم به ذکر است که نصب مجدد لمینت بر روی دندان نباید توسط خودتان انجام شود. نصب غیر حرفه ای لمینت دندان موجب شکستن لمینت می شود. لمینت سرامیکی بسیار گران قیمت است و باید با احتیاط، توسط دندانپزشک با تجربه و استفاده از مواد با کیفیت عالی بر روی دندان به نحو صحیح نصب شود.

ترمیم لمینت جدا شده یا شکسته چگونه است؟

هنگامی که شما بعد از نصب لمینت با مشکل افتادن و شکستن لمینت دندان مواجه شدید، حتما به دندانپزشک مراجعه کنید تا اقدامات درمانی و نصب مجدد لمینت دندان را انجام دهد. دندانپزشک زیبایی ابتدا مقداری از مینای دندان را تراشیده و لمینت سرامیکی جدا شده را  بر روی دندان نصب می کند.

شکستن لمینت دندان

روند درمانی مشکل  افتادن و شکستن لمینت دندان همانند فرایند نصب لمینت می باشد. اگر لمینت سرامیکی شکسته شده باشد، دندانپزشک ابتدا از دندان قالب گیری می کند. بعد از ساخت لمینت جدید در لابراتوار، آن را بر روی دندان نصب می کند. اما اگر لمینت سالم باشد، برای بار دوم بر روی دندان نصب می شود.

برای جلوگیری از افتادن لمینت چه کنیم؟

احتمال افتادن و شکستن لمینت دندان با رعایت صحیح مراقبت های بهداشتی، کاهش می یابد. این لمینت ها طول عمر ۱۰ سال دارند که با رعایت صحیح مراقبت ها می توان تا ۱۵ سال هم از آنها استفاده کرد. مراقبت از لمینت دندان مانند مراقبت از دندان طبیعی می باشد. برای افزایش طول عمر لمینت و جلوگیری از افتادن لمینت می توانید، مراقبت های زیر را با دقت بیشتری انجام دهید تا برای مدت زمان طولانی تری لبخند زیبا داشته باشید:

  • رعایت صحیح بهداشت دهان و دندان: استفاده از نخ دندان و مسواک زدن به طور منظم، حداقل روزی دو بار موجب افزایش ماندگاری لمینت می شود.
  • مصرف مسواک نرم و ضد سایش دندان: استفاده از مسواک زبر باعث ایجاد خراش بر روی لمینت می شود. آسیب به لمینت باعث کاهش طول عمر لمینت می گردد.
  • مراجعه دوره ای به دندانپزشک: برای حفظ سلامتی لمینت و دندان های خود، هر ۶ ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه کنید.
  • از دندان خود به عنوان ابزاری برای باز کردن و یا بستن  استفاده نکنید.
  • عادات رفتاری اشتباه خود مانند دندان قروچه، جویدن ناخن، گاز زدن اشیاء سخت و یا گاز گرفتن انتهای مداد را درمان کنید.

جلوگیری از افتادن لمینت دندان

در چه صورت لمینت دندان باید برداشته و تعویض شود؟

 در برخی مواقع هم دندانپزشک برای ترمیم شکستگی لمینت از مواد کامپوزیتی استفاده می کند که مقاومت لمینت سرامیکی اولیه را ندارد. اما در مواقعی که لمینت دندان کامپوزیتی باشد، ترمیم شکستگی آن با مواد کامپوزیتی باعث ایجاد تغییر در دوام و مقاومت لمینت نمی شود. مقاومت لمینت ترمیم شده کامپوزیتی مانند لمینت کامپوزیتی اولیه است.

به طور کلی لمینت سرامیکی شکسته، قابلیت ترمیم ندارد و باید حتما تعویض شود. احتمال افتادن و شکستن لمینت دندان از جنس کامپوزیت بیشتر از لمینت سرامیکی می باشد. لمینت سرامیکی بسیار مقاوم تر و دارای طول عمر بیشتری نسبت به کامپوزیت دندان می باشد. طول عمر لمینت کامپوزیتی حدود ۵ تا ۷ سال است در حالیکه طول عمر لمینت سرامیکی حدود ۱۰ الی ۱۵ سال است.

جمع بندی

احتمال افتادن و شکستن لمینت دندان  به دلیل کیفیت بالای این روکش های دندانی، بسیار کم است. اگر دندانپزشک با تجربه برای نصب لمینت، از تکنیک و مواد با کیفیت و مرغوب استفاده کند و شما مراقبت ها را به شیوه صحیح رعایت کنید، لمینت طول عمر بالایی خواهد داشت. 

دکتر هومن عشقی

دکتر هومن عشقی به عنوان دندانپزشک خانه سینما با گذراندن دوره هایی نظیر ایمپلنت پیشرفته، مهندسی بافت نرم و پیوند بافت نرم، جراحی بافت سخت و پیوند استخوان، ایمپلنت ITI ، فلوشیپ سرامیک های زیبایی ،ایمپلنت های noble biocare و ... به ارائه کلیه خدمات زیبایی دندان میپردازد.

اشتراک گذاشتن مقاله در شبکه های اجتماعی

مطالب مرتبط

پولیش لمینت دندان
جراحی دهان، دندان و لثه

پولیش لمینت دندان

فهرست مطالب۱ پولیش لمینت دندان چیست؟۲ پالیش دندان بعد از لمینت چه اهمیتی دارد؟۳ با استفاده از پولیش چه لکه‌هایی از بین می‌روند؟۴ چرا لمینت

لمینت دندان بدون تراش
جراحی دهان، دندان و لثه

لمینت دندان بدون تراش

همان طور که ذکر شد این روش به عنوان یکی از بهترین روش‌های دندانپزشکی زیبایی به شمار می‌رود. این امر نیز به دلایل مختلفی می‌باشد،

اصلاح فاصله بین دندان ها
جراحی دهان، دندان و لثه

اصلاح فاصله بین دندان ها

فهرست مطالب۱ علت ایجاد فاصله بین دندان ها۲ روش های اصلاح فاصله بین دندان۲.۱ ارتودنسی دندان۲.۲ ایمپلنت دندان۲.۳ کامپوزیت دندان۲.۴ روکش دندان و بریج۲.۵ لمینت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *