دکتر هومن عشقی / لامینت / برداشتن لمینت دندان
5/5 - (5 امتیاز)
۹ دقیقه
مدت زمان مطالعه

برداشتن لمینت دندان

یکی از دغدغه های فکری افرادی که لمینت نصب کرده اند،  برداشتن لمینت دندان است.  برخی افراد تصور می کنند که لمینت برای استحکام بخشی دندان می باشد که تصوری کاملا اشتباه است. لمینت برای زیبا سازی و سفید کردن دندان استفاده می شود. عمر لمینت بسته به نحوه مراقبت های فرد  تا 10 سال طول می کشد. ممکن است فرد به هر دلیلی دیگر نخواهد از لمینت استفاده کند و مجبور به برداشتن آن شود. این کار خوشبختانه امکان پذیر است. در ادامه توضیحاتی در مورد نحوه برداشتن لمینت دندان ارائه خواهیم داد.

چه زمان باید لمینت دندان را برداشت و یا تعویض کرد؟

همه افراد دوست دارند که دندان هایشان بعد از لمینت تا سالیان سال مثل روز اول درخشان و زیبا باشد. اما گاهی به دلیل مشکلاتی فرد باید لمینت خود را با روشی جدید جایگزین کند. در زیر به مواردی اشاره شده است که فرد را مجبور به تعویض لمینت می کند.

 1. شکستن: یکی از دلایل برداشتن لمینت دندان شکستگی یا لب پر شدن لمینت می باشد. ممکن است در اثر وارد شدن ضربه، میل کردن چیز های سفت، آسیب های ورزشی، تصادف، دندان قروچه و یا زمین خوردن، لمینت دچار شکستگی شود. در این مواقع باید لمینت تعویض گردد. لمینت سرامیکی قابلیت ترمیم و بازسازی ندارد.
 2. تغییر رنگ: برخی افراد بعد از نصب لمینت از ناهمخوانی رنگ آن با دندان های مجاور ناراضی هستند و اقدام به برداشتن لمینت می کنند. در هنگام انتخاب دندانپزشک زیبایی برای نصب لمینت، حتما دقت کنید و از یک دندانپزشک ماهر و با تجربه کمک بگیرید. در برخی مواقع هم تغییر رنگ لمینت به دلیل استفاده زیاد از مواد غذایی رنگی مانند چای، قهوه و نوشابه، کشیدن سیگار و نوشیدن مشروبات الکلی ایجاد می شود. در این مواقع فرد برای ایجاد زیبایی لمینت را برمی دارد و آن را تعویض می کند. علاوه بر این ممکن است رنگ دندان های طبیعی شما با سرعت بیشتری نسبت به لمینت تغییر کند و ناهماهنگی بین رنگ لمینت و دندان ها ایجاد شود.
 3. پوسیدگی: برخی مواقع دندان زیر لمینت دچار پوسیدگی می شود. دندانپزشک با برداشتن لمینت دندان، پوسیدگی را درمان می کند. بعد از آن میتوان به صورت مجدد لمینت جدید را نصب کرد.
 4. نصب اولیه نامناسب: گاهی لمینت ها در زمان کارگذاری به درستی نصب نمی شود و به راحتی و بدون شکستن از جا در می آیند. در این موارد دندانپزشک با نصب صحیح لمینت مشکل را رفع می کند.
 5. جدا شدن لمینت های پرسلن: در برخی مواقع لمینت از جای خود جدا می شود و یا از بین می رود. هنگام جدا شدن لمینت آن را برداشته و در ظرفی نگهداری کنید. هنگام مراجعه به دندانپزشکی ممکن است، دندانپزشک همان لمینت را بر روی دندان نصب کند.
 6. عفونت کانال ریشه: زمانی که مراقبت های بهداشتی دهان و دندان به خوبی رعایت نشود، عوامل بیماری زا و باکتری های موجود در دهان به پالپ دندان می رسند و مشکل ایجاد می کنند. عفونت کانال ریشه ممکن است به دلیل پوسیدگی دندان هم ایجاد شود. در این مواقع باید لمینت دچار عفونت را برداشته تا اقدامات درمانی ریشه انجام شود. بعد از درمان ریشه می توان از لمینت جدید برای محافظت از تاج دندان استفاده کرد.
 7. اندازه و رنگ اشتباه: در برخی مواقع به دلیل انتخاب یک دندانپزشک بی تجربه، لمینت دندان در سایز و یا رنگ متفاوتی با سایر دندان ها نصب می شود. در نتیجه فرد از نتیجه ناراضی است و اقدام به برداشتن لمینت دندان می کند.
برداشتن لمینت دندان

آیا برداشتن لمینت دندان درد دارد؟

وجود درد در زمان برداشتن لمینت دندان بستگی به مقدار تراش خوردگی مینای دندان و چگونگی انجام مراقبت های بهداشتی بعد از لمینت دارد. اگر دندان ها در وضعیت سلامتی خوبی باشند و دندان ها در زمان نصب لمینت به مقدار کم تراشیده شده باشند، می توان گفت که برداشتن لمینت دندان با احساس درد زیادی همراه نمی باشد.

اگر برداشتن لمینت دندان بعد از گذشت مدت کوتاهی بعد از نصب، به دلیل نارضایتی بیمار از نتیجه انجام شود، درد در زمان برداشتن لمینت احساس نمی شود زیرا دندان و لمینت هر دو سالم هستند. اما اگر به هر دلیلی دچار دندان درد باشید و قصد برداشتن لمینت را داشته باشید، احساس درد در زمان برداشتن لمینت وجود دارد.

برداشتن لمینت معمولا با وارد شدن کمی فشار به لثه انجام می شود. کسانی که در حالت عادی لمینت را برمی دارند، احساس درد چند ثانیه ای را تجربه می کنند. اما کسانی که با درد دندان مراجعه می کنند، فشار لثه هم می تواند موجب درد بیشتر شود. برخی از دندانپزشکان با توجه به شرایط بیمار از داروهای بی حسی استفاده می کنند.

لازم به ذکر است اگر نصب لمینت دندان توسط یک متخصص دندانپزشکی با تجربه و ماهر انجام شده باشد، در زمان برداشتن لمینت دندان درد زیادی احساس نمی شود.

برداشتن لمینت

آیا برداشتن لمینت عوارض دارد؟

لمینت از جنس سرامیک و یا کامپوزیت ساخته شده است که فقط بر روی دندان نصب می شود. در نتیجه بدن انسان برای گذاشتن و یا برداشتن لمینت دندان با مشکلی مواجه نمی شود. اما نکته مهم در برداشتن لمینت، ایجاد مشکل در زیبایی ظاهر دندان می باشد. در زمان نصب لمینت، مینای دندان تراشیده می شود. بعد از برداشتن لمینت، ظاهر دندان نازیبا شده و احتمال پوسیدگی دندان هم افزایش می یابد.

یکی دیگر از عوارض برداشتن لمینت دندان می توان به تغییر رنگ لمینت اشاره کرد. این مشکل به دلیل تراش خوردن دندان در زمان نصب لمینت می باشد. هر چه از روی دندان به طرف لایه های داخلی ساختار دندان برویم از میزان سفیدی و درخشندگی دندان کاسته می شود.

عوارض برداشتن لمینت دندان

روش های برداشتن لمینت دندان

روش های مختلفی برای برداشتن لمینت دندان از نوع کامپوزیتی و یا سرامیکی وجود دارد که بهتر است توسط یک دندانپزشک با تجربه انجام شود. دندانپزشک متبحر با انجام تکنیک های پیشرفته دندانپزشکی می تواند شیارهایی بر روی لمینت ایجاد کند و با کمک تجهیزات مخصوص دندانپزشکی لمینت جدا می شود. اگر دندانپزشک تجربه کافی نداشته باشد، ممکن است در زمان برداشتن لمینت به مینای دندان آسیب بزند.

روش های برداشتن ونیرهای کامپوزیتی از روی دندان

 • برداشتن کامپوزیت با کمک ورقه های سمباده از روش های قدیمی برداشتن لمینت دندان می باشد. امروزه روش های بسیار پیشرفته تری وجود دارد که برای برداشتن لمینت استفاده می شود. دندانپزشک در این روش با کمک ورقه های سمباده ای نرم و پولیش کردن ونیر کامپوزیتی، مینای دندان ها را از زیر لمینت کامپوزیتی خارج می کند.
 • برخی مواقع برای برداشتن کامپوزیت از دریل های کاربیدی استفاده می کنند. در این روش با وارد کردن فشار با سرعت بیشتری در مقایسه با ورقه های سمباده، لمینت کامپوزیتی از روی دندان برداشته می شود. اما مشکل این روش در انعطاف ناپذیر بودن دریل های کاربیدی می باشد.
 • برداشتن لمینت دندان به وسیله ایر ابریژن از پیشرفته ترین روش های برداشت لمینت می باشد. در این روش دندانپزشک از ابزاری برای کنترل کردن جریان هوای دارای ذرات اکسید آلومینیم بر روی سطح دندان ها استفاده می کند. این جریان هوا موجب ایجاد ساییدگی جزئی روی سطح دندان شده و لمینت جدا می شود.

مشاوره با دکتر هومن عشقی

نام و نام خانوادگی
شماره تماس
پیام شما با موفقیت ارسال شد!
دوباره تلاش کنید.

ترمیم لمینت دندان چیست؟

در صورت بروز مشکلات در لمینت به خصوص دندان های جلویی می توان از روش ترمیم لمینت استفاده کرد تا لبخند و ظاهر فرد زیباتر شود. دندانپزشک بعد از بررسی دندان، لمینت دندان، میزان آسیب دیدگی و هدف از ترمیم لمینت،  روش مناسب را انتخاب می کند. از راه های مختلف ترمیم لمینت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده از بریج و یا روکش در زمان آسیب دیدگی های شدید ایجاد شده بر روی تاج دندان
 • چسباندن یک لایه نازک از لمینت و یا ونیر بر روی لمینت آسیب دیده  که معمولا به صورت ترک های جزئی بر روی لمینت مشاهده می شود.
 • اگر دندان زیر لمینت دچار پوسیدگی شده باشد، باید اقدامات درمانی جهت عصب کشی دندان، پر کردن دندان و ترمیم لمینت را انجام داد.

کلام آخر

برداشتن لمینت دندان از جنس کامپوزیت بسیار آسان تر از لمینت از جنس سرامیکی می باشد. مینای دندان در هنگام نصب ونیر کامپوزیتی تراشیده نمی شود به همین دلیل در زمان برداشتن لمینت، دندان دچار مشکلات کمتری خواهد شد.

سوال متداول

دکتر هومن عشقی

دکتر هومن عشقی به عنوان دندانپزشک خانه سینما با گذراندن دوره هایی نظیر ایمپلنت پیشرفته، مهندسی بافت نرم و پیوند بافت نرم، جراحی بافت سخت و پیوند استخوان، ایمپلنت ITI ، فلوشیپ سرامیک های زیبایی ،ایمپلنت های noble biocare و ... به ارائه کلیه خدمات زیبایی دندان میپردازد.

اشتراک گذاشتن مقاله در شبکه های اجتماعی

مطالب مرتبط

درصد موفقیت ایمپلنت
جراحی دهان، دندان و لثه

درصد موفقیت ایمپلنت دندان

چه عواملی بر موفقیت ایمپلنت دندان تاثیر میگذارند؟ انتخاب پزشک متخصصی که بتواند عمل ایمپلنت دندان را با تخصص و دانش و علم خود و

حساسیت به ایمپلنت دندان
جراحی دهان، دندان و لثه

حساسیت به ایمپلنت دندان

حساسیت به ایمپلنت دندان از جمله فاکتورهای شکست ایمپلنت می باشد، امروزه از این روش درمانی به طور گسترده در کلینیک های دندانپزشکی استفاده می

ایمپلنت دندان جلو
کاشت دندان

ایمپلنت دندان جلو

ایمپلنت دندان جلو چگونه انجام می‌شود؟ در بیشتر موارد، کاشت دندان جلویی هیچ عارضه‌ای ندارد و یک روش معمول است، مگر اینکه بافت استخوانی کافی

8 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *