ایمپلنت با بیهوشی

 ایمپلنت دندان با بیهوشی

ایمپلنت دندان با بیهوشی یا ایمپلنت دندان با سدیشن یکی از روش‌های جدید و پرطرفدار کاشت دندان می‌باشد. این روش درمانی به افرادی پیشنهاد می‌شود که به دلیل استرس و اضطراب نسبت به انجام ایمپلنت امتناع می‌ورزند. ایمپلنت دندان با بیهوشی می‌تواند به دندانپزشک نیز در کنترل بهتر مریض به هنگام انجام این پروسیجر درمانی کمک کند‌. اما چه کسانی کاندیدای انجام ایمپلنت با بیهوشی هستند؟ مزایای کاشت ایمپلنت دندان با بیهوشی چیست؟ هزینه کاشت ایمپلنت با بیهوشی چقدر است؟ در ادامه به سوالاتی از این قبیل پاسخ خواهد داده شد.

ایمپلنت با بیهوشی

ایمپلنت با بیهوشی چگونه است؟

به عنوان یک‌ روش جراحی  پایه ایمپلنت در استخوان فک به جای ریشه دندان از دست‌رفته قرار داده می‌شود. این فرآیند که با نام کاشت دندان نیز شناخته می‌شود برای افرادی که دندان خود را به هر دلیلی از دست داده اند، توصیه می‌شود. 

گاها افراد با وجود از دست‌دادن دندان خود از انجام ایمپلنت به دلیل ترس از فرآیند این عمل جراحی سرباز می‌زنند. بهترین گزینه برای این افراد ایمپلنت دندان با بیهوشی یا سدیشن است. انتخاب این روش سبب می‌شود تا کاشت دندان در آرامش کامل و بدون ترس و نگرانی از سمت بیمار توسط دندانپزشک انجام شود.

نحوه انجام ایمپلنت دندان با بیهوشی

ایمپلنت دندان با بیهوشی در دسته عمل‌های جراحی قرار می‌گیرد .مثل تمامی عمل‌های جراحی، ایمپلنت با سدیشن نیز به یک متخصص بیهوشی در تیم درمان خود نیازمند است. متخصص بیهوشی قبل از شروع پروسیجر درمانی بیمار را با استفاده از دارو و تجهیزات مربوط به بیهوشی به یک خواب مصنوعی می‌برد.  باید گفت که روش بیهوشی برای انجام ایمپلنت دندان با سدیشن با بیهوشی‌های بیمارستانی متفاوت است و تقریبا عارضه‌ای برای بیمار در پی نخواهدداشت.

انواع بیهوشی برای کاشت ایمپلنت

چندین روش بیهوشی برای انجام ایمپلنت وجود دارد. پس از بررسی وضعیت بیمار، دندانپزشک زیبایی مربوطه بهترین روش بیهوشی را توصیه می‌کند. به طور کلی روش‌های بیهوشی جهت ایمپلنت به‌شرح زیر است:

بی حسی موضعی

این روش بیهوشی از مرسوم‌ترین روش‌ها جهت کاشت ایمپلنت است. در این روش قبل از شروع فرآیند کاشت ایمپلنت دندان، دندانپزشک با تزریق  داروی بی‌حس‌کننده به ناحیه لثه و استخوان فک می‌پردازد. این روش سبب می‌شود تا کل فرآیند ایمپلنت بدون درد انجام‌شود ولی به هیچ عنوان با بیهوشی قابل مقایسه نیست.

بیهوشی با اکسید نیتروژن 

استفاده از اکسید نیتروژن برای بیهوشی یکی از مواردی است که به هنگام ایمپلنت دندان با بیهوشی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای انجام این نوع بیهوشی دندانپزشک از یک‌سری ماسک که مخصوص استنشاق اکسید نیتروژن استفاده می‌کند تا بیمار به وسیله آن به یک خواب مصنوعی رود و دندانپزشک با آرامش و دقت بیشتری کاشت ایمپلنت را انجام‌دهد. این نوع بیهوشی به سبب استنشاق گاز دی اکسید نیتروژن به افراد دارای مشکلات تنفسی توصیه نمی‌شود.

بیهوشی عمومی

گاها افراد نسبت به ایمپلنت فوبیا دارند و ترس بیش از اندازه آن‌ها تمرکز دندانپزشک را نیز به‌هنگام کاشت ایمپلنت بهم می‌ریزد. برای کاشت ایمپلنت موفق در این افراد معمولا از بیهوشی عمومی استفاده می‌شود. برای استفاده از این نوع بیهوشی یک متخصص بیهوشی باید در کنار تیم درمان حضور داشته‌باشد و متناسب با مواردی مثل سن و مدت زمان انجام فرایند کاشت ایمپلنت، مقدار داروی بیهوشی مورد استفاده را مشخص‌کند. بعد از استفاده از داروی بیهوشی بیمار به خوابی آرام و کامل فرو می‌رود و متوجه مراحل کاشت ایمپلنت نمی‌شود.

ایمپلنت دندان با بیهوشی برای چه کسانی مناسب است ؟

کاشت ایمپلنت دندان با بیهوشی مناسب افراد مختلفی می‌باشد اما در نهایت استفاده یا عدم استفاده از این روش به نظر دندانپزشک و تیم درمان بستگی دارد. افرادی که معمولا برای استفاده از ایمپلنت دندان با سدیشن مشکلی ندارند عبارتند از:

  • افرادی که در سلامت جسمانی کامل به سر می‌برند.
  • افرادی که به مواد بیهوشی حساسیت ندارند.
  • کسانی که نسبت به خدمات دندانپزشکی فوبیا دارند‌.

مزایای کاشت ایمپلنت دندان با بیهوشی

کاشت ایمپلنت دندان با بیهوشی به عنوان یک روش نوین مزایایی نیز دارد. باید گفت که این روش صرفا برای افرادی که نسبت به کاشت ایمپلنت ترس دارند نبوده و همه بیمارانی که شرایط انجام این روش کاشت ایمپلنت را دارند می‌توانند نسبت به انجام آن اقدام کنند. به طور کلی برخی از مزایای کاشت ایمپلنت با سدیشن عبارتند از:

  • کاهش تعداد جلسات مربوط به کاشت ایمپلنت
  • بیمار بدون هیچ نگرانی می‌تواند مراحل درمان را طی‌کند.
  • امکان انجام چندین درمان دندانپزشکی در یک جلسه
  • جلوگیری از واکنش‌های ناخواسته بیمار

امکان کاشت ایمپلنت با بیهوشی برای همه دندان ها وجود دارد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که بله هیچ‌گونه محدودیتی از این نظر وجود ندارد. در واقع کاشت ایمپلنت با سدیشن از نظر تعداد دندان و محل قرارگیری آن محدودیتی نداشته و بیمار می‌تواند کاشت ایمپلنت برای یک یا چند دندان را با این روش انجام دهد.

هزینه کاشت ایمپلنت با بیهوشی چقدر است؟

هزینه کاشت ایمپلنت به بررسی دندانپزشک بستگی دارد. معمولا دندانپزشک مربوطه مواردی را مثل تعداد دندان‌های از دست رفته، وضعیت لثه، میزان تراکم استخوان‌های فک و تعداد جلسات را برای تخمین هزینه نهایی کاشت ایمپلنت در نظر می‌گیرد. در نهایت نکته‌ای که باید به آن توجه داشت این است که اگر انتخاب بیمار کاشت ایمپلنت با سدیشن باشد، در کنار تمامی موارد گفته شده هزینه بیهوشی نیز به هزینه نهایی اضافه خواهد شد.

نتیجه گیری

گاها افراد با وجود از دست‌دادن دندان نسبت به کاشت دندان امتناع می ورزند. معمولا دندانپزشک به این افراد ایمپلنت دندان با بیهوشی را پیشنهاد می‌دهد. در این روش کاشت ایمپلنت، افراد توسط پزشک بیهوشی به خواب مصنوعی فرو می‌روند و دندانپزشک نیز در کمال آرامش کاشت ایمپلنت را انجام می‌دهد.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *