کامپوزیت یا لمینیت

کامپوزیت یا لمینیت

کامپوزیت یا لمینیت

کامپوزیت یا لمینیت

کامپوزیت و لمینیت دو مورد از درمانهای دندانپزشکی هستند که جهت زیبایی دهان، دندان و اصلاح طرح لبخند به کار گرفته می‌شوند و هرکدام مزایای مخصوص به خود را دارند و باتوجه به وضعیت و مشکلات دندانها، توقعات و نیازهای بیمار، توسط دندانپزشک انتخاب می‌شوند.

کامپوزیت یا لمینیت

مزایای لمینیت سرامیکی

بزرگترین مزیت لمینیت سرامیکی مقاومت بالای آن است که برای دندانهایی که تحت استرس شدید قرار دارند یا دچار مشکلات ظاهری عظیم مانند تغییر رنگ، شکستگی و پرکردگی زیاد هستند و نیاز به تقویت دارند، مناسب است و در این درمان دندانها را می‌تراشند. لمینیت دندان نسبت به فشار مقاوم است و احتمال شکستن و لب پر شدن در آن کم است. این روش در سه جلسه انجام می‌پذیرد. قابلیت تغییر رنگ لمینیت سرامیکی کمتر از کامپوزیت ونیر است.

مزایای کامپوزیت ونیر

مهمترین مزیت کامپوزیت، درمان بدون نیاز به تراشیدن دندان است و این روش بیشتر برای دندانهای نسبتاً سالم که شکستگی و پوسیدگی اندک دارند و بخش عمده‌ی هدف از درمان، زیبایی و اصلاح فرم و رنگ دندانهاست و یا مواردی که سن بیمار پایین است، مورد استفاده قرار می‌گیرد. کامپوزیت ونیر نسبت به فشار حساس است و احتمال شکستن و لب پر شدن دارد. همچنین کامپوزیت ونیر رنگ خیلی شفافی ندارد و با گذشت زمان کدر می‌شود. مواردی هم از حساسیت افراد به کامپوزیت گزارش شده‌ است و حساسیت دندانها در روش کامپوزیت بالا می‌باشد. درمان کامپوزیت ونیر در یک جلسه قابل انجام است. هزینه‌ی درمان کامپوزیت کمتر از لمینیت سرامیکی است.

روش ساخت کامپوزیت و لمینیت

به کامپوزیت ونیر روش مستقیم می‌گویند زیرا در یک مرحله و با ایجاد تراش اندک و یا بدون تراش روی دندان نصب می‌شود.

روش ساخت لمینیت سرامیکی

 لمینیت سرامیکی را روش غیر مستقیم می‌نامند و دلیل این نامگذاری این است که ابتدا از روی دندانهای شما قالب‌گیری انجام می‌شود و این قالب به لابراتوار فرستاده می‌شود و بخش عمده‌ی کار وظیفه‌ی لابراتوار است. شما می‌توانید در این روش رنگ دندانتان را انتخاب کنید و حتی فرم دندان نیز قابل تغییر است. در لابراتوار با کمک مواد مقاوم سرامیکی روکشها ساخته می‌شوند و سپس روی دندانها نصب می‌شوند. لمینیت به دلیل ساخته شدن از سرامیک بسیار شفاف و در عین حال مستحکم است و احتمال تغییر رنگ روی آن کم است. شما قادر به خوردن تمام مواد غذایی هستید و فقط هنگام نوشیدن قهوه،‌ چای و مواد رنگی سعی کنید با بهره‌گیری از مسواک و نوشیدن آب از تغییر رنگ دندانها جلوگیری کنید.

با تشکر مدیریت سایت دکتر هومن عشقی دندانپزشک زیبایی

برخی ار خدمات دکتر هومن عشقی دندانپزشک زیبایی:

لمینیت دندان

ایمپیلنت دندان

بلیچینگ دندان

اشتراك گذاری نوشته

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 2 =