کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان که کامپوزیت ونیر یا لمینیت کامپوزیتی  نیز نامیده می‌شود، یکی از مهمترین و بهترین اتفاقات در دندانپزشکی زیبایی بود. کامپوزیت ونیر یکی از روشهای اصلاح طرح لبخند است. یکی از خواسته‌های هر فردی بهره‌مندی از لبخند زیباست. امروزه مشکلات دهان و دندان افراد قابل درمان است و روشهای متعددی جهت رفع ایرادات ظاهری معرفی شده‌اند، از جمله لمینیت سرامیکی، پروتز دندان، بریج دندان، روکش‌ های زیبایی و کامپوزیت ونیر. هم اکنون کامپوزیت ونیر طرفداران بسیاری جذب کرده است. مواد تشکیل دهنده‌ی این روکوش پیشرفت فراوانی داشته است و از نظر زیبایی و مقاومت به حد ایده‌آل رسیده است و دندانپزشکان زیبایی کامپوزیت دندان را با اطمینان خاطر به مراجعین خود معرفی می‌کنند.

کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان چیست

کامپوزیت دندان یک متریال در دندانپزشکی زیبایی است که جهت ترمیم و اصلاح دندانها به کار می‌رود و به این صورت است که لایه‌هایی از جنس مواد کامپوزیتی روی دندانها قرار می‌دهد و باعث زیبا سازی لبخند می‌گردد. این مواد باعث اصلاح فرم و رنگ دندان می‌شوند و با برطرف کردن کوتاه، بلندی و کجی دندانها، آنها را منظم می‌کند، البته بیشترین کاربرد کامپوزیت ونیر برای ایرادات جزئی دندانها مثل بد رنگی است و درمانهای بزرگتر مثل اصلاح فرم را معمولاً با روش لمینیت دندان انجام می‌دهند.

برند کامپوزیت دندان

جنس، رنگ و استحکام انواع کامپوزیت با هم تفاوت دارد. بهتر است برای اصلاح طرح لبخند از بهترین مواد کامپوزیتی که برند شناخته شده‌ای از یک شرکت معتبر هستند، استفاده شود تا از ماندگاری درمان آسوده خاطر باشیم.

مزایای کامپوزیت دندان

کامپوزیت ونیر را معمولاً برای ترمیم دندان به کار می‌برند، مثلاً هنگامی که فرد دندانهای نامنظمی دارد و فرصت کافی جهت انجام درمان‌های طولانی مثل ارتودنسی را ندارد، از روشهایی نظیر کامپوزیت دندان یا لمینیت سرامیکی استفاده می‌کند. در مواقعی که فرد رنگ خاصی را برای دندانهایش مد نظر دارد و با سایر روشهای سفید کردن دندان قابل انجام نیست، از این روش کمک می‌گیرد. از مهمترین مزایای کامپوزیت ونیر این است که اجرای آن به هیچ تراشی روی دندان نیاز ندارد  به همین دلیل آسیبی به مینای دندان وارد نمی‌شود. این درمان در یک جلسه قابل انجام است و تمام مراحل ساخت آن در مطب دندانپزشک طی می‌شود و مانند روش لمینیت سرامیکی نیازی به فرستادن قالب به لابراتوار نیست، به همین دلیل آن‌را روش مستقیم می‌نامند. از دیگر مزایای کامپوزیت دندان این است که هزینه‌اش از لمینیت سرامیکی کمتر است و افراد بسیاری قادر به استفاده از این روش هستند.

موارد کاربرد کامپوزیت دندان

   در دندان پزشکی‏ها از کامپوزیت‏ها برای پرکردگی‏های جزئی دندان‏های جلو و دندان‏های آسیا و پرکردگی‏های وسیع‏تر دندان های تخریب شده، دندان های شکسته، بدشکل و بد رنگ، پر کردن فضاهای بین دندانی و … استفاده می‏شود. کامپوزیت‏هایی که به طور تخصصی برای درمان های زیبایی به کار گرفته می‏شوند بسیار اندک و انگشت شمار هستند و در بسیاری از مواقع که فرد دارای دندان های نامنظمی می باشد و وقت و زمان کافی برای درمان های طولانی مثل ارتودنسی را ندارد، از ونیر های کامپوزیتی استفاده می‏شود.

مزایای استفاده از کامپوزیت دندان

 جهت ترمیم دندان و زیباسازی لبخند دندانپزشک زیبایی بدون کمترین آسیبی مواد کامپوزیتی را روی دندان قرار می دهد تا دندان‏ها تراش نخورند و آسیبی به دندان وارد نمی شود.

معایب استفاده از کامپوزیت دندان

 استفاده از مواد کامپوزیتی نیاز به مهارت و تجربه کافی دارد تا باعث جلب رضایت بیمار شود.

بیمار نیز باید همواره با رعایت بهداشت دهان و دندان از آسیب رسیدن به دندان ها جلوگیری کند.

هزینه کامپوزیت دندان

 هزینه کامپوزیت دندان بر اساس مواد مورد استفاده و تجربه‌ پزشک‌ متخصص دندانپزشکی زیبایی متفاوت است.

رنگ کامپوزیت دندان

 به دلیل تأثیر زیاد رنگ کامپوزیت دندان در نتیجه کار باید انتخاب رنگ توسط دندانپزشک با دقت زیادی انجام شود. برای اصلاح زیبایی دندان ها از کامپوزیت هایی که از جنس شیشه می‏باشند، استفاده می شود.

به دلیل مستحکم نبودن این نوع از کامپوزیت‏ها زمانی مورد استفاده قرار می‏گیرند که بیشتر زیبایی حائز اهمیت است.

تغییر رنگ در کامپوزیت‏ها

 از موارد شایع و معمول تغییر رنگ کامپوزیت‏ها می باشد که در صورت تغییر رنگ می توان با تعویض آن رنگ دندان‏ها را دوباره به سلیقه خود تغییر دهید. همچنین احتمال دارد که در اثر مواد غذایی رنگی بر روی کامپوزیت‏ها لک ایجاد شود که با انجام عمل پولیش دندان رفع خواهد شد.

انتخاب رنگ کامپوزیت دندان

 آب دهان در رنگ کامپوزیت دندان بسیار تأثیرگذار است و جهت انتخاب رنگ کامپوزیت دندان، باید رطوبت دهان در نظر گرفته شود. با کاهش آب بدن شفافیت مینای دندان کاهش می یابد.

طبیعی بودن رنگ کامپوزیت دندان مهم‏ترین نکته در انتخاب آن است. لذا دندانپزشک زیبایی باید مشاوره لازم را به بیمار بدهد. دندان پزشک می‏تواند از ابزارهای دیجیتالی برای این کار استفاده کند که باعث کاهش درصد اشتباهات می‏شود.

برخی ار خدمات دکتر هومن عشقی دندانپزشک زیبایی:

لومینیرز دندان

ایمپیلنت دندان

اصلاح طرح لبخند

پروتز ثابت دندان

با تشکر مدیریت سایت

 

اشتراك گذاری نوشته

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 2 =