پروتز دندان

پروتز دندان

پروتز دندان

پروتز دندان

پروتز دندان همان دندان مصنوعی یا تعویض دندان است. در این مقاله درباره‌ی پروتز و انواع آن توضیح می‌دهیم تا اگر شخصی قصد انجام این کار را داشت موجبات افزایش معلومات او را فراهم آوریم.

پروتز دندان

انواع پروتز دندان

پروتز انواع مختلفی دارد، گاهی به صورت روکشی ساده در جهت ترمیم دندان به کار می‌رود و گاهی به صورت پروتز کامل برای جایگزینی دندان استفاده می‌شود و نام آن دندان مصنوعی است. به طور کلی پروتز از سه دسته تشکیل شده است: پروتز ثابت، پروتز متحرک و ایمپلنت که انتخاب هر کدام از این روشها به وضعیت دندانهای بیمار و نظر دندانپزشک بستگی دارد.

پروتز ثابت دندان

پروتز ثابت دندان شامل روش روکش و بریج دندان است که هر روز مراجعین متعددی جهت انجام این درمانهای زیبایی به مطب دندانپزشک مراجعه می‌کنند.

روکش دندان

وقتی یک دندان از نظر ساختمانی دچار ضعف شده باشد و نیاز به محافظت و حمایت داشته باشد از روکش دندان استفاده می‌کنند. به عنوان مثال بعد از عصب کشی به دلیل از دست دادن بخش اعظم بافت طبیعی دندان ناچار به کمک گرفتن  از روکش هستیم زیرا در این حالت بیشترین قسمت دندان را پرکردگی تشکیل داده است و در نتیجه مقاومت دندان کاهش یافته است. همچنین از نظر ظاهری نیز بسیار نازیبا دیده می‌شود، چون بعد از مدتی دندان کاملاً خاکستری می‌شود. بعضی مواقع هم به علت مشکل در عملکرد دندان (مشکل فانکشنال) از روکش برای بهبود سیستم جویدن فرد کمک می‌گیرند.

بریج دندان

یکی دیگر از روشهای پروتز ثابت بریج دندان است. از این روش هنگامی استفاده می‌کنند که یک دندان از دست رفته باشد ولی یک دندان قبل و یک دندان بعد از آن وجود داشته باشد. در واقع بریج همان پل دندانی است و به این معناست که از یک دندان به دندان دیگر پل می‌زنند و از دندانهای مجاور دندان از دست رفته به عنوان پایه‌های پل کمک می‌گیرند. با انجام این روش درمانی ناحیه‌ی خالی پر می‌شود و باعث زیبایی فرد می‌شود و توانایی جویدن مواد غذایی را به او باز می‌گرداند.

پروتز دندان متحرک

بعضی اوقات بنا به دلایلی نمی‌شود از پروتزهای ثابت دندان برای جایگزینی دندانهای از دست رفته بهره برد. در این حالت از پروتز دندان متحرک استفاده می‌کنند. این نوع پروتز به درمان افرادی که کلا یا چند عدد از دندانهایشان را از دست داده‌‌اند می‌پردازد. پروتز دندان متحرک که همان دندان مصنوعی است را می‌شود در زمان نیاز داخل دهان قرار داد و بعد از رفع نیاز آن را از دهان خارج نمود.

برخی ار خدمات دکتر هومن عشقی دندانپزشک زیبایی:

لومینیرز دندان

ایمپیلنت دندان

اصلاح طرح لبخند

پروتز ثابت دندان

با تشکر مدیریت سایت

اشتراك گذاری نوشته

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + هجده =