روکش دندان

روکش دندان

روکش  یا به عبارت دیگر پروتز دندان ثابت از روش‌های بازسازی دندان است که نوعی ترمیم دندان محسوب می شود. با رشد باکتری های مضر، پوسیدگی دندان اتفاق می افتد و با پوسیدگی، مینای دندان آسیب می بیند. روکش دندان از روش هایی می باشد که برای درمان ساختمان آسیب دیده دندان استفاده می شود البته تصمیم‌گیری برای انتخاب این روش ترمیمی به عواملی مانند شرایط ساختمان دندان باقیمانده، عادت‌های بیمار و شرایط دندان بستگی دارد.

 

دندان هایی که مقدار زیادی از آن ها در اثر پوسیدگی از بین رفته یا به دلیل شرایط محیطی، دیواره آن دچار آسیب شده است و همچنین به دلیل عصب کشی یا نازک شدن جداره، احتمال شکستن آن وجود دارد، می توان با روکش دندان بازسازی شود.

روکش های دندان می تواند از جنس فلز یا سرامیک و یا ترکیبی از هر دوی آن باشد که باتوجه به اندازه و ظاهر دندان ساخته و بر روی دندان ها با گذاشته می شود. با این کار از دندان در برابر شکستگی حفاظت شده و علاوه بر آن بر حفاظت عملکرد و زیبایی دندان نیز دوباره به آن باز گردانده می شود.

 

انواع روکش دندان

  • روکش چینی فلزی

که بخش درونی (Frame) آن از فلز و بخش بیرونی آن از جنس چینی دندانپزشکی است. فریم فلزی معمولاً از جنس طلا یا آلیاژهای نیکل، کروم و کبالت ساخته می شوند.

  • ژاکت کراون

این نوع روکش به دلیل توانایی کمتر در تحمل فشارهای ناشی از جویدن به دلیل نداشتن بخش پشتیبانی کننده درونی فریم، در دندان های جلو کاربرد دارد.

  • روکش های تمام سرامیکی

این نوع از روکش، در بخش درونی به جای فلز از نوعی سرامیک تقویت شده به عنوان هسته مرکزی استفاده می شود. این روش گران تر از روش PFM بوده و در موارد وجود حساسیت  در بیمار به فلز یا به دلیل زیبایی، توسط دندانپزشک زیبایی مورد استفاده قرار می گیرد.

  • روکش‌های تمام فلزی

روکش های تمام فلزی با استفاده از آلیاژهای طلا یا طلای سفید ساخته می‌شود. این روکش‌ها قدرت و دوام بسیار خوبی دارند ولی به دلیل قیمت بالا آن ها به کار گیری این از روکش ها رایج نمی باشد.

تصمیم درباره نوع روکشی که باید بر روی دندان قرار داده شود بر عهده دندانپزشک متخصص و با بررسی شرایطی می باشد.

درمان  با روکش دندان

در ابتدا لازم می باشد که دندان توسط متخصص به دقت معاینه شده و یک مدل از ماکت دندان ساخته می‌شود. این مدل به آزمایشگاه ارسال می‌شود تا روکش دندان مناسب آن ساخته شود و تا آماده شدن روکش اصلی یک روکش موقت روی دندان نصب می گردد. زمانی که روکش اصلی آماده شد به هنگام نصب معمولاً از بی حسی موضعی در ناحیه استفاده می گردد. روکش دندانی موقتی برداشته شده و سپس تراش های لازم برای متناسب سازی دندان با روکشی که باید روی آن قرار گیرد انجام می شود. روکش دائمی با سیمان مخصوص دندانپزشکی به دندان متصل می‌شود.

برخی از خدمات دکتر هومن عشقی دندان پزشک زیبایی :

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر هومن عشقی دندانپزشک زیبایی 

اشتراك گذاری نوشته

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + سه =