تفاوت لمینت سرامیکی و کامپوزیتی

تفاوت لمینت کامپوزیتی و سرامیکی

تفاوت لمینت سرامیکی و کامپوزیتی

تفاوت لمینت سرامیکی و کامپوزیتی

تفاوت لمینت سرامیکی و کامپوزیتی در وهله ی اول جنس مواد به کار رفته و زمان صرف شده جهت ساخت آنهاست. برای ساختن لمینت سرامیکی ابتدا دندان را می تراشند، سپس قالبگیری به وسیله ی لابراتوار انجام می شود. این روند ۲ الی ۳ هفته طول می کشد. لمینت دندان معمولاً به جای تاج دندان استفاده می شود. لمینت دندان تک تک روی دندانها چسبانده می شود و سایزها با قالب گیری که پزشک در ابتدا انجام داده بود سنجیده می شوند.

 این در حالی است که در روش کامپوزیت فرم دهی در نهایت وسط دندانپزشک انجام می شود و نیازی به مراحل تراش دندان و قالب گیری نمی باشد.

لمینت سرامیکی به نسبت کامپوزیت دندان مقاومت بیشتری دارد ولی در عین حال لمینت سرامیکی به دندان طبیعی صدمه ی بیشتری وارد می کند.

تفاوت لمینت کامپوزیتی و سرامیکی

تفاوت کاربرد لمینت سرامیکی و کامپوزیتی

کاربرد این دو روش با هم تفاوت دارد، در مواردی که دندان مشکلات خفیفی از قبیل شکستگی، زردی و بد رنگی به میزان خیلی کم دارد، کامپوزیت به کار می رود ولی در صورتی که آسیب دیدگی دندان شدید باشد و مشکلاتی مانند شکستگی، پرشدگی و تغییر رنگ زیادی در آنها مشاهده می شود لمینت سرامیکی به کار می رود.

معایب کامپوزیت و لمینت دندان

از معایب کامپوزیت می توان به احتمال تغییر رنگ اشاره کرد که البته این مشکل هم با مراقبت و پولیش منظم ۶ ماه یک بار رفع می گردد. ضخامت لمینت سرامیکی خیلی کم است ولی مقاومت بسیار بالایی دارد.

مزایای کامپوزیت نسبت به لمینت دندان

وقتی صحبت از مزایای کامپوزیت در مقایسه با لمینت به میان می آید تنها نکته ای که جلب توجه می کند قیمت ارزان آن است.

مراقبت های بعد از لمینت و کامپوزیت دندان

همانگونه که عادت کردن به هر تغییری محتاج گذشت زمان است لمینت و کامپوزیت نیز از این قاعده مستثنی نیستند. معمولاً حدود دو هفته بعد از انجام این روشها به آنها عادت می کنیم. برای مراقبت از دندانهای جدید مرتباً از نخ دندان و مسواک استفاده می کنیم و تفاوت خاصی با دندانهای طبیعی ندارد.

روشهای انجام لمینت دندان

  1. مستقیم: در یک جلسه لمینت کامپوزیت روی دندانها جای می گیرد.
  2. غیر مستقیم: در این روش لمینت در لابراتوار ساخته می شود و سپس روی دندانها جای گذاری می شود.

ویژگی های کلی لمینت کامپوزیتی و سرامیکی:

کامپوزیتی: به وسیله ی پلاستیک یا رزین طراحی می شود، جنس آن به گونه ای است که اگر آب به آن بخورد لک می شود، برای جلوه ی طبیعی دادن به آن باید پولیش شود، عمر کامپوزیت ونیر عموماً ۱۰ الی ۱۵ سال است.

 سرامیکی: مشابهت بسیار به دندان طبیعی، به علت لعاب دادن آن لک نمی شود، دوام بیشتری به نسبت کامپوزیت دارد.

با تشکر مدیریت سایت دکتر هومن عشقی دندانپزشک زیبایی

برخی ار خدمات دکتر هومن عشقی دندانپزشک زیبایی:

لمینیت دندان

ایمپیلنت دندان

بلیچینگ دندان

اشتراك گذاری نوشته

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 2 =