انواع لمینت

انواع لمینت

انواع لمینت

لمینت ها از ۳ گروه کلی تشکیل شده اند
۱- لمینت کامپوزیتی (ونیر کامپوزیت)
۲- لمینت سرامیکی
۳- لمینت چینی

لمنیت کامپوزیتی (ونیر کامپوزیت)

در تکنیک لمینت کامپوزیتی، با ماده ای خمیری به صورت لایه لایه کامپوزیت مستقیماً روی دندانهای بیمار ساخته و چسبانده می شود. در زمینه کامپوزیت پیشرفت چشمگیری داشته ایم و امروزه ونیرهایی که با مواد نانو ساخته می شوند مقاومت بالا و عدم رنگ پذیری بسیاری دارند. یکی از ویژگیهای مهم لمنیت کامپوزیت تراش جزئی روی دندان است، از دیگر ویژگیهای این روش درمانی این است که در یک جلسه قابلیت پیاده کردن آن وجود دارد، همچنین ونیر کامپوزیت در صورت ترک برداشتن و شکستن قابل تعمیر است در حالی که لمینت های سرامیکی قابل تعمیر نیستند و فقط قابل تعویض هستند.

لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی مقاومت بالایی دارد. این لمینت انواع مختلفی دارد که می توان از زیرکونیا، آلومینا، ای.پی.اس، ایمپرس، ایی. مکس، کاد.کم، لومینیرز نام برد و در ادامه به توضیح انواع لمینت می پردازیم.
لومینیرز: بزرگترین ویژگی این نوع لمینت عدم وابستگی به تراشیدن دندان است و استحکام خیلی بالایی دارد و در عین حال در ضخامت های پایین و خیلی نازک در حد کنتاکنت ساخته می شود. تنها مشکل آن هزینه بالای آن است.
کاد کام: در روش کاد کام با تراشیدن یک بلوک سرامیکی و کمک کامپیوتر در یک جلسه چند ساعته روکش ساخته می شود ولی ایراد آن است که لمینت از یک رنگ ساخته می شود و حالت طبیعی بودن لمینت نسبت به سیستمهایی که لایه لایه و حاوی چند تن رنگی هستند کاهش می یابد. مراحل انجام کاد کام بدین شرح است که ابتدا دندانها را اسکن می کنیم سپس اطلاعات اسکن را به کامپیوتر منتقل می کنیم و بعد از طراحی روکش توسط کامپیوتر اطلاعات به دستگاه تراش انتقال داده می شود و لمینت روی یک بلوک سرامیکی تراشیده و ساخته می شود.
آلومینا و زیرکونیا: طریقه ساخت این نوع لمینت به این صورت است که یک زمینه از جنس اکسید زیرکونیوم یا اکسید آلومینیوم را روی یک قالب گچی تهیه شده از دهان بیمار پیاده می کنند، سپس به شیوه ی لایه لایه روی این زمینه شکل دندان را می سازند و در آخر در کوره می پزند. این جنس از لمینت دندان استحکام بسیار بالایی دارد. بیس این سیستم ها با روش ریختگی ساخته شده و جنس آن لیتیوم دی سیلیکات می باشد.

لمینت چینی

مهمترین ویژگی لمینت چینی شفافیت بسیار زیاد آن است. در سیستم لمینت چینی تراش دندان خیلی جزئی است و بعد از اینکه مراحل قالبگیری و تراش آن به پایان رسید لمینت در لابراتوار ساخته می شود و در نهایت به وسیله شخص دکتر عشقی روی دندان چسبانده می شود. تنها ویژگی منفی این نوع لمینت شکنندگی آن نسبت به ضربه می باشد.

با تشکر مدیریت سایت دکتر هومن عشقی دندانپزشک زیبایی

برخی ار خدمات دکتر هومن عشقی دندانپزشک زیبایی:

لمینیت دندان

ایمپیلنت دندان

بلیچینگ دندان

اشتراك گذاری نوشته

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + پانزده =